Ők nem esznek, hanem zabálnak

2024. augusztus 5. – 10:10

Ők nem esznek, hanem zabálnak
Forrás: andrewemily16_

Másolás

Vágólapra másolva

Az elmúlt hónapokban az internet szinte minden szegletét elárasztották azok a videók, amiken látszólag nagyon éhes afrikai emberek nagy lendülettel zabálnak, habzsolnak. Az európai szemmel fura állagú, sokszor felismerhetetlen húsokból álló menüt általában tűzforrón fogyasztják, mindenféle evőeszköz nélkül.

Az andrewemily16 csatornát az Instagramon már több mint 1,6 millióan követik, a Youtube-on közel 2,5 millió követővel rendelkeznek, de a legnagyobbat a TikTokon mennek, ahol 15,6 millió felhasználó figyeli, ahogy harsogva szürcsölnek.

A posztokban általában ugyanaz a 3-4 arc tűnik fel, az egyikőjük főz, a többiek pedig esznek. A videókban általában ugyanazok a komikus elemek szerepelnek: az, aki éhes, már nagyon várja, hogy ehessen, de aki az ételt hozza, mindig nagyon körülményesen komótosan tálal. A habzsolás már önmagában alkalmas arra, hogy kiakassza a felhasználókat, de az élmény igazán esszenciális része maga az étel is, ami első ránézésre nem európai gyomornak való.

Patikamérlegen kimért kultúrsokk

Az Andrewemily16-csatorna tulajdonosairól rendkívül keveset lehet tudni, csak annyi biztos, hogy nigériaiak és Lagosból származnak, de a Facebook-oldalukon például az van feltüntetve, hogy Rómában élnek. A csatorna legfőbb arca a hosszú hajú Alex, aki egyes platformokon Alex Goodluckként, míg máshol Alex Goldként szerepel.

A zabálós videókkal hatalmas nézettséget elérő csatorna készítői hamar rájöttek, hogy hogyan állítsanak elő úgy tartalmakat, hogy az egyszerre vonzza és megbotránkoztassa a követőket: mesterien játsszák a szerepüket, irigyek egymásra, dühösek, dulakodnak, kapkodnak az étel után.

Tudatosan úgy viselkednek, hogy az emberek örömködve vagy épp szörnyülködve küldözgessék egymásnak a posztjaikat. Sokan nemcsak azért botránkoznak meg ezeken a videókon, mert a szereplők úgy viselkednek rajtuk, ahogy, hanem azért is, mert nem kifejezetten nyugati emberek gyomrának való ételeket esznek. Vagy hát zabálnak.

Miért nyúlnak így ezek a kaják?

A videókon gyakran ugyanaz a massza tűnik fel, amivel aztán lényegében kimártogatják a forró, bő lére eresztett főételt. Ezt a masszát starchnak vagy usinak hívják, és ma már a nigériaiak egyik kedvenc keményítőből készült köretének számít. Az usi eredetileg urhobók klasszikus étele. Az urhobók egyike az ország déli részén fekvő Delta állam három fő etnikai csoportjának, a másik kettő az itsekiri és az ijaw. Az urhobók az urhobo nyelvet beszélik, népességük megközelítőleg 1,2 millió fő.

A videókon általában nemcsak az usi vagy a starch (aminek az angol keményítő a neve) nyúlós, masszás állagú, hanem maga a főétel is, amihez szintén keményítőt használnak. Nigériában rengeteg keményítőt használnak az ételekben, ennek pedig egyszerű oka van: a keményítőipar jelentős szerepet játszik az ország gazdaságában, különösen a mezőgazdasági szektorban, ezért könnyen hozzáférhető és olcsó.

Nigéria a világ egyik legnagyobb manióka termelője, ebből a növényből készül a keményítő, aminek a termelése és feldolgozása jelentős bevételi forrás az országban. A feldolgozott keményítő belföldön és a nemzetközi piacokon egyaránt keresett termék. A maniókából nyert keményítőt az élelmiszeripar, a textilipar és gyógyszeripar is használja, a nigériai kormány épp ezért különféle programokkal és kezdeményezésekkel támogatja a feldolgozóipart, beleértve a mezőgazdasági szektor fejlesztését célzó beruházásokat, a gazdák képzését és a kutatási projektek finanszírozását.

Biszmillah

Nigéria 1960-ban nyerte el függetlenségét, de a mai napig rendkívül megosztott, az ország politikailag és vallásilag két részre osztható észak-déli irányban. Az északi régió túlnyomórészt muszlim vallású, főként hausza népességgel, míg a déli rész keresztény vagy törzsi vallású, gazdaságilag fejlettebb, nagyobb létszámú és iskolázottabb népességgel rendelkezik. Az északi területeken különösen aktív a Boko Haram nevű iszlamista terrorszervezet, amelynek tagjai a nyugati típusú oktatást és életmódot bűnnek tartják, ezért rendszeresen támadásokat követnek el a civil lakosság, különösen a keresztények kárára.

A nigériai zabálós influenszerek szempontjából mindez azért érdekes, mert bár az említett usi ma már egész Nigériában jelen van, de alapvetően a déli kultúrkörhöz tartozik, legalábbis az eredetét tekintve mindenképp. Ahhoz a délhez, amit túlnyomó részben keresztények laknak.

Az étkezések előtt Alex – aki a legtöbb videóban feltűnik – mindig a biszmillah kifejezést használja. A muszlimoknak ezt kell mondaniuk, mielőtt valamilyen halal (megengedett) dolgot kezdenének el, ilyen az étkezés is. Az, hogy Alexék valóban muszlimok-e, nem derül ki egyértelműen a videókból, mindenesetre a kommentelők sokszor leírják, hogy ha valóban muszlimok lennének, akkor sokkal tisztábban, higgadtabban étkeznének.

Sokak szerint a csapat a muszlimokat figurázza ki, nem kifejezetten korrekt módon.

Az biztos, hogy ezekben videókban minden szereplő karakterben van, mindig elmesélnek egy minitörténetet, aminek persze mindig zabálás a vége.

Érdekes az is, hogy néhány kultúrában, például Indiában, Pakisztánban, Afrikában és az arab világban általában jobb kézzel esznek az emberek, a bal kézzel való evés tiszteletlenséget jelent, ráadásul szerintük nem is higiénikus. A kézzel evéssel nemrég egyébként hosszabban foglalkoztunk a Telexen.

Akárhogy is, Alex és a társasága a felháborító és a szerethető tartalmat elválasztó vékony vonalon lavírozva eljutott oda, hogy a legnagyobb közösségi platformokon több millióan kövessék őket. Ha csak a legkönnyebben monetizálható youtube-os tartalmaikat vesszük alapul, már akkor is kijelenthető, hogy szép summa jár nekik azért, mert eljátsszák a felhasználók előtt, hogy kapkodva, állatok módjára zabálnak. Hogy ez jót tesz-e az afrikaiak vagy a muszlimok megítélésének, az egy fontos, de más kérdés.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!