Hazatért Imre, és rögvest becsajozott

2023. április 26. – 08:35

Másolás

Vágólapra másolva

Hazaérkezett Imre, a 2021-ben GPS-jeladóval felszerelt hamvas rétihéja hím, aki március 25-én indult haza Nigéria északi részéről, írja a 24.hu Fatér Imre, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) túravezetőjének Facebook-posztja alapján. Imre

„a több mint 4100 kilométeres távot (légvonalban mérve) egy hónap alatt tette meg, és kedden 16:56-kor megérkezett korábbi költőhelyére a Tápió-vidékre. Hatalmas teljesítmény ez egy törékeny ragadozómadártól, hiszen több veszélyes zónát is át kellett repülnie, úgy hogy közben tévedhetetlenül megérkezzen költőhelyére”

– írja Fatér Imre.

Imre és a tojó – Fotó: Fatér Imre MME
Imre és a tojó – Fotó: Fatér Imre MME

Az MME túravezetője ott volt a helyszínen egy kis „fogadóbizottsággal” együtt, a szintén Afrikából megérkező, kék vércsék kisebb csapatával. Mint írja, Imre nem fecsérelte az időt, rögvest párra talált:

„Valahonnan egy öreg tojó csatlakozott hozzá. Azt gondoltam volna, hogy ennyi repülés után rápihen az udvarlásra. De nem, hanem alig tíz perc alatt talán el is csábított egy szépséges tojót, mert amikor este eljöttem a területről, még mindig együtt voltak.”

Tojó hamvas rétihéja – Forrás: Wikipedia
Tojó hamvas rétihéja – Forrás: Wikipedia

A hamvas rétihéja Európában és Ázsia nagy részén honos, de Afrikában is él. Hazánkban rendszeres fészkel, nedves réteken költ. Száraz növényi részekből talajra építi fészkét, olvasható a Wikipedia szócikkében. Fészekalja 4-5 tojás, a kikelési idő 29-30 nap, a kirepülési idő 5-6 hét. Magyarországon áprilistól szeptemberig tartózkodik. Jellemző madara a Hanságnak, a Kis-Balatonnak, valamint Ócsa környékének. Szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, de még nem fenyegetett faj. Európában biztos állományú fajnak számít, Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.

A hamvas rétihéja rövidtávú vonuló. Testmagassága 43–47 centiméter, szárnyfesztávolsága 105–120 centiméter. A hím 230–300 gramm, a tojó 320–440 gramm. Feje kicsi, teste nyúlánk, szárnya és farka hosszú. A hím háti része kékesszürke, szárnya vége fekete, karevezőin fekete keresztszalag van, hasalja fehér vörösbarna csíkozással. A tojó barnás színű, csíkozott, fehér farcsíkja van. Kisemlősökkel, talajon fészkelő madarak fiókáival, hüllőkkel, békákkal és rovarokkal táplálkozik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!