A Kaáli Intézet alapítója kritizálta, hogy nem születik több gyerek lombikprogram keretében, pedig már öt éve államosították az ágazatot

2024. június 1. – 13:34

Másolás

Vágólapra másolva

Hiába költött a kormány milliárdokat a meddőségi központok államosítására, az intézetek kapacitását nem sikerült növelni, a születési statisztika pedig még romlott is – írta Kaáli Géza, a Kaáli Intézet alapítója Rétvári Bence államtitkárnak a 24.hu beszámolója szerint.

A lombikszektort öt éve kezdte államosítani a kormány családpolitikai célokra hivatkozva. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrás Minisztérium akkori (a Belügyminisztérium mostani) államtitkára azzal érvelt emellett, hogy a Kaáli Intézet részben külföldi tulajdonban van, „ami alkalmat jelenthetett az eredmény egy részének Magyarországról történő kivitelére”.

Kaáli akkor ezzel kapcsolatban közölte Rétváriékkal, hogy az adótörvények szerint adózva veszi ki az osztalékot, amelynek jó részét visszaforgatja, a maradékot pedig magyar bankban helyezi el. A professzor először két éve írt nyílt levelet, amelyben a Humánreprodukciós Igazgatóság tevékenységét kritizálta, most pedig ismét az államtitkárhoz és a terület kormánybeli felelőséhez, Pintér Sándor miniszterhez fordult. Ennek apropóját az adta, hogy Vesztergom Dóra, a szervezet igazgatója még februárban azt nyilatkozta, hogy Magyarországon évente 1800–2000 baba születik lombikprogram segítségével.

Kaáli ezt a számot látva arról írt: felvetődik a kérdés, miért nincs kézzelfogható eredmény a terülten, miközben már ötödik évébe lépett a korlátlan finanszírozás, az állam súlyos tízmilliárdokat költ az ágazatban.

Orbán Viktor ugyanis korábban arról beszélt, az új rendszerben az évi 2000-es lombikos szülésszámot 3500-ra lehetne emelni.

„Hozzáértő emberként csupán azt tudom mondani, hogy sem az én volt intézeteimben, sem a többi megvásárolt meddőségi centrumban nem történt érdemi kapacitásbővítés, új intézetek nem épültek. Az ingyenes ellátás miatt a meddő párok soha nem látott számban rohamozták meg a már amúgy is teljes kapacitással működő intézeteket. A helyzet kaotikussá vált, amit a meddőségi centrumok működtetéséért felelős OKFŐ nem tudott kezelni” – írja Kaáli Géza levelében. A professzor azt is állítja, a kliensek rendszeresen panaszkodnak arra, hogy az új rendszerben nem elég emberközpontú az ellátás, miközben a külföldi, magánkézben lévő központok továbbra is jól működnek.

A 24.hu megkereste Vesztergom Dórát (aki egyébként Novák Katalin volt köztársasági elnök sógornője), hogy megtudja marad-e a Humánreprodukciós Igazgatóság élén, vagy visszatér a „gyógyító ellátáshoz”, ahogy korábban nyilatkozta. Választ a cikk megjelenésééig nem kaptak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!