Megkerülhetetlen lett a Tisza Párt Budapesten, de kerületi polgármestert nem buktattak

Megkerülhetetlen lett a Tisza Párt Budapesten, de kerületi polgármestert nem buktattak
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Az önkormányzati választás fővárosi színterén két fő kérdés merült fel előzetesen a Tisza Párt indulásával kapcsolatban. Az egyik, hogy Magyar Péter pártja tényezővé tud-e válni a Fővárosi Közgyűlésben; a másik, hogy a polgármester-jelöltjei be tudnak-e zavarni a kerületi versengésbe.

Az elsőre a válasz egyértelmű: a Tisza megkerülhetetlenné vált a budapesti városvezetésben: 98,23 százalékos feldolgozottságnál úgy áll a helyzet, hogy Magyar pártja és a Fidesz–KDNP is 10-10 mandátumot hoz össze, kényelmesen megelőzve a DK–MSZP–Párbeszéd trió 7 mandátumát, illetve Vitézyék-LMP és a Kutyapárt 3-3 mandátumát.

A második kérdésre már kevésbé egyértelmű a válasz.

A Tisza Pártnak legalább három polgármesterjelöltre azért is szüksége volt, mert ez feltétele volt a fővárosi listaállításnak. Végül összesen négy kerületben indultak jelöltjeik: két fideszes (X. és XVII.) és két ellenzéki – nem egészen véletlenül DK-s vezetésű kerületben (XI. és XVIII.). A magát harmadik erőnek feltüntető párt részéről ez a felosztás szándékos volt, ezt Magyar Péter is kiemelte. A X. kerületben Barna Judit, a XI.-ben Orbán Árpád, a XVII.-ben Dálnoki Áron, míg a XVIII.-ban Balogh Balázs volt a Tisza polgármesterjelöltje. Ez utóbbiban nemcsak polgármesterjelöltet, hanem egyéni képviselőjelöltet is indított a párt, Markovits Szilviát. Eredetileg a VII. kerületben is lett volna polgármesterjelöltje a pártnak, a Színes Erzsébetváros nevű civil szervezet elnökét, Lajos Bélát támogatták volna, de ebből végül kitáncoltak a felek.

A fideszes kerületek

A X. kerületben Barna Judit a harmadik helyen végzett 18,09 százalékkal, jócskán lemaradva nemcsak a 49,14 százalékkal nyertes fideszes D. Kovács Róberttől, de a 27,61 százalékot teljesítő Mustó Géza ötpárti jelölttől is. D. Kovács eredménye minimálisan csökkent az öt évvel ezelőtti 51,5 százalékhoz képest, az ellenzéket pedig belső ellentétek is megtépázták, de összességében az ő eredményük csökkent sokkal nagyobbat a 2019-es 44,7 százalékhoz képest.

A XVII. kerületben 16,99 százalékkal a második helyen végzett Dálnoki Áron, itt az újrázó fideszes polgármester, Horváth Tamás 44,58 százalékkal nyert, ami elmarad az öt évvel ezelőtti 51,8-as eredményétől, de így is könnyedén húzza be a kerületet, miután az ellenzék két jelöltet is egymásra indított – emiatt nehéz is megítélni, hogy mennyit ártott nekik a Tisza, és mennyit ők maguk. Mindenesetre itt jelentősen csökkent az összellenzéki támogatás: az öt párt által támogatott Lukoczki Károly 15,64, a momentumos Gergely Bálint 10,76 százalékot szerzett, ami összeadva is több mint tíz százalékkal kevesebb, mint az öt évvel ezelőtti 37 százalékos ellenzéki eredmény.

Az ellenzéki kerületek

Előzetesen úgy tűnt, hogy a XI. kerületben okozhat leginkább problémát az ellenzéknek a Tisza. Ott ugyanis a DK-s polgármester, László Imre öt éve 50,5 százalékkal nyert a 43,2 százalékon végzett fideszes Király Nóra előtt. László végül 46,80 százalékkal végzett, Király pedig csak 34,07 százalékkal. Ez alapján úgy tűnik, Magyar Péter jelöltjéhez, a 15,29 százalékot szerző Orbán Árpádhoz mindkettőjüktől csorogtak át szavazók, de a Fidesznek többet ártott a Tisza megjelenése.

A XVIII. kerületben a DK-s Szaniszló Sándor öt éve 51 százalékkal nyert, a fideszes Ughy Attila 45,7-tel lett a második. Ezúttal Szaniszló 51,53 százalékkal végzett, míg Ughy 31,68-cal. Balogh 8,84-gyel lett a harmadik. Itt tehát a Fidesz eredménye jelentősen visszaesett, miközben Szaniszló szinte százalékra pontosan hozta a 2019-es eredményét. Egyébként a Tisza Párt színeiban egyéni képviselőjelöltként indított Markovits is a harmadik helyre futott be a választókerületében, ahol szorosan nyert a fideszes Tóth Kálmán az ellenzéki jelölt, Mester Attila Zsolt előtt.

Egy az egyben természetesen nem is lehet összehasonlítani a kerületi eredményeket az öt évvel ezelőttiekkel, mert több más tényező is változott, de kicsit leegyszerűsítve úgy tűnik:

Magyar Péter jelöltjeinek indulásával két kerületben az ellenzék, kettőben a Fidesz járt rosszabbul, de a győztes személyét érdemben sehol nem befolyásolták.

Azt, hogy megkerülhetetlen tényezővé vált Budapesten, a Tisza Párt kizárólag a Fidesz trükközésének köszönheti. A párt Budapesttel kapcsolatos elképzeléseiről nem sokat lehet tudni, még úgy sem, hogy a napokban Magyar Péter írt egy Facebook-bejegyzést a céljaikról. Az mindenesetre biztos, hogy a Fővárosi Közgyűlésben Magyarék bejutásával a feje tetejére áll majd a politikai helyzet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!