Az amerikai nagykövetség fizetett Facebook-posztban hirdeti, hogy már csak Magyarország nem tett az orosz energiafüggőség ellen

2024. július 19. – 04:03

Másolás

Vágólapra másolva

„A magyar kormány orosz energiafüggésben tartja Magyarországot” – olvasható annak a Facebook-bejegyzésnek a címében, amely akár önnel is szembejöhetett a napokban fizetett hirdetésként:

„Míg Magyarország szomszédai csökkentik az Oroszországtól való függőségüket, addig Magyarország ennek ellenkezőjét teszi. Miközben Magyarország marad az egyetlen uniós ország, amely 100%-ban Putyin Oroszországától függ nukleáris fűtőanyag tekintetében, az Egyesült Államok törvényt hoz az orosz uránimport megszüntetéséről. Magyarország Putyintól való függősége egy választás – és veszélyes választás” – olvasható a bejegyzésben. A friss amerikai nukleáris függetlenedési törekvésekre külön is kitér a videó:

„A magyar kormány azzal védekezik, hogy az Egyesült Államok is vásárol uránt Oroszországtól. Az Egyesült Államok azonban nemrégiben betiltotta az orosz uránium importját.”

Nem véletlen az időzítés, mert egészen a közelmúltig jogos érve lehetett a magyar kormánynak az amerikaiak oroszurán-függősége. Korábban mi is részletesen írtunk arról, hogy Oroszország urántermelés és nukleáris fűtőanyag tekintetében is megkerülhetetlen a világpiacon, és eddig Amerika sem tudta megkerülni. „A Roszatom a TVEL-en keresztül a globális uránátalakítás 38 százalékát és az urándúsítási kapacitás 46 százalékát ellenőrzi. Számos nyugati országnak, köztük Franciaországnak, Japánnak, Dél-Koreának, az Egyesült Királyságnak és az Egyesült Államoknak is van szerződése a Roszatommal dúsítási szolgáltatásokra. Az Egyesült Államok nukleáris üzemanyag-ellátásának csaknem felét a Roszatom és az orosz irányítású ellátási láncok biztosítják, és az EU importjának 40 százaléka Oroszországból származik” – írtuk.

Joe Biden amerikai elnök azonban május 13-án aláírta a törvényt, amely megtiltja az orosz urántermékek amerikai importját. Maga a tilalom augusztus 12-én fog életbe lépni, azzal a kitétellel, hogy bizonyos esetekben 2028. január 1-ig kivétel tehető. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a videóban elhangzik, hogy „Bulgária az orosz tervezésű atomerőműveibe a jövőben már nem Oroszországból vásárol fűtőelemeket” – ami amerikai szempontból nemcsak elvi okokból lehet pozitívum, hiszen a nem orosz fűtőelem legalább részben amerikai fűtőelemet jelent.

A Meta Hirdetéstára szerint egyébként az amerikai nagykövetség jelenleg két videót futtat hirdetésben. Az egyik a fenti, amelyet július 12-től hirdetnek, és eddig 250-300 ezer forint ment el rá. A másik egy jóval kevésbé konfrontatív videó arról, hogy „most, hogy Magyarország 25 éves tagságát ünnepli a NATO kötelékében, minden eddiginél fontosabb, hogy továbbra is a Nyugat mellett horgonyozzon le, és elkötelezett maradjon a szabadság és a demokrácia mellett”.

Ez a videó július 16. óta fut hirdetésben, és eddig 15-20 ezer forint ment el rá. A nagykövetség 2019 óta összesen 3,7 millió forintot költött Facebook-hirdetésre, amivel kispályásnak számítanak például a 2020 nyarán megalakult, de május végén már a kétmilliárd forintos facebookos hirdetési számlát is túllépő Megafonhoz képest. Az amerikai nagykövetség azonban nemcsak a saját Facebook-oldalán hirdet, tavaly írtunk például a Nyugati Pályán nevű csoport plakátkampányáról, amely mögött szintén a nagykövetség állt támogatóként.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!