A fideszes polgármester szerint a választás egyetlen nyertese a Tisza Párt volt

2024. július 26. – 16:19

A fideszes polgármester szerint a választás egyetlen nyertese a Tisza Párt volt
Karsay Ferenc Budafok-Tétény polgármestere és Kovács Péter XVI. kerületi polgármester Tusványoson 2024. július 26-án – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

„Lássuk be, az önkormányzati választásnak egy nyertese és sok vesztese van. A nyertes a Tisza Párt, hiszen rendkívüli módon jól szerepelt. A legnagyobb vesztese a baloldali pártok, (…) és lássuk be, azért a Fidesz sem úgy szerepelt, mint ahogy korábbi választásokon” – mondta a június 9-i önkormányzati választásokról Kovács Péter, a XVI. kerület fideszes polgármestere Tusványoson. A polgármesterek péntek délutáni kerekasztal-beszélgetésén hangzott el a fideszes politikusoktól szokatlanul kritikus mondat. A kormányzati narratíva ugyanis eddig az volt, hogy a Fidesz az abszolút győztese a választásnak.

Magyar Péter eredményeiről beszélt Budafok-Budatétény (XXII. kerület) kormánypárti polgármestere, Karsay Ferenc is. Szerinte a választáson az derült ki, hogy egyre szélesebb az a tábor, amely nem pártot választ, hanem az elvégzett munkát nézi, vagy azt követi, aki különböző álmokat testesít meg. „Magyar Péter a baloldalt nagyjából ledarálta, és elindult a jobboldal felé. Minden át fog rendeződni, és az a nagy kérdés, hogy hogyan fog átrendeződni. Itt lesznek szerintem azok jelentős előnyben, akik beágyazódottak, akik nem a pártpolitikai mundért tartják a legfontosabb dolognak” – tette hozzá a fideszes polgármester.

Őrsi Gergely, a II. kerület MSZP-s polgármestere arról beszélt: jobban örült volna, ha nem egy napon rendezik az EP- és önkormányzati választást, mert teljesen más logikára épül a két voksolás. Az önkormányzati választás leginkább helyi ügyekről szól, és nem a pártpolitikáról, ezért jobb, ha elkülönül a kettő.

Őrsi azt is nagy hibának tartja, hogy az Országgyűlés fideszes többsége decemberben visszaállította a listás választási rendszert Budapesten, így a Fővárosi Közgyűlés tagjait idén már pártlistákról szavazták meg a budapestiek. „Ennek az elkövetkező öt évben a Fővárosi Közgyűlés meg is fogja inni a levét” – fogalmazott a II. kerületi polgármester. Mivel egyik politikai erőnek sincs többsége, nem látni, hogyan tudja Karácsony Gergely működtetni a közgyűlést. Őrsi azért sem örült a pártlistás választási rendszer visszaállításának, mert az új közgyűlésben így ismét a pártpolitika fog dominálni, és nehezebb lesz egységet teremteni a várost valójában érintő, szakmai kérdésekben.

Őrsi Gergely – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Őrsi Gergely – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Kovács Péter szerint a Fővárosi Közgyűlés már az elmúlt öt évben is pártpolitikai alapon működött, így ő ebben nem lát komolyabb változást a választási rendszer átalakítása után.

„Az elmúlt öt évben Karácsony Gergely mini parlamentet csinált a Fővárosi Közgyűlésből, és pártpolitikai alapon születtek a döntések.”

A XVI. kerületi polgármestert meglepte Vitézy Dávid jó szereplése. Szerinte a budapestieknek tetszett az LMP-s színekben induló főpolgármester-jelölt szlogenje: a pártpolitikai csatározások helyett valódi várospolitikára van szükség.

A Fidesz vezetésének is el kellene gondolkodnia szerinte azon, hogy az önkormányzatoktól érdemes lenne eltávolítani a pártpolitikát. Intő példaként Csepelt említette, ahol Borbély Lénárd polgármestert egy személyes konfliktus miatt kizáratta a pártból Németh Szilárd, a Fidesz választókerületi elnöke. „Nem lehet az emberekkel bármit lenyeletni” – fogalmazott Kovács Péter. A függetlenként induló Borbély és képviselőjelöltjei nagyot nyertek, a Fidesz polgármesterjelöltje alig 10 százalékot ért csak el.

Amit eddig az állam átvett, azok inkább rosszabbul működnek

Karácsony Gergelyről is sok szó esett a polgármesteri kerekasztal-beszélgetésen. Itt már nem volt akkora egyetértés a fideszes és ellenzéki polgármesterek között.

Őrsi szerint Karácsony valójában sokkal jobb főpolgármester, mint aminek látszik. „Nehéz volt nekem az elmúlt öt évben olyat kérdeznem tőle, amellyel ne lett volna képben” – mondta a II. kerületi polgármester, de megjegyezte: Karácsony előválasztási kampánya nem tett jót az előző ciklusnak. „Ha egy önkormányzati politikus ugródeszkának használja az önkormányzati szerepet, az soha sem szül jó dolgokat.” Őrsi szerint a rendszerváltás óta nem volt rá példa, hogy önkormányzati politikusból jó országos politikus vált volna.

Kovács Péter szerint Karácsony Gergellyel az volt a legnagyobb probléma az elmúlt ciklusban, hogy soha nem akart egységet teremteni a közgyűlésben, csak többséget. Azt nem tudja Kovács, hogy miként tud majd a főpolgármester az új közgyűlésben többséget szerezni, de biztos benne, hogy Karácsony lubickolni fog a szerepben, mert a pártpolitikai alkukat szereti.

Alexandru Vărzaru a temesvári Polgármesteri Hivatal szakfelügyelője, Karsay Ferenc Budafok-Tétény polgármestere, Kovács Péter XVI. kerületi polgármester, Soós Zoltán Marosvásárhely polgármestere, Őrsi Gergely II. kerületi polgármester, és moderátorként Pataky István a Maszol főszerkesztő-helyettese Tusnádfürdőn, 2024. július 26-án – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Alexandru Vărzaru a temesvári Polgármesteri Hivatal szakfelügyelője, Karsay Ferenc Budafok-Tétény polgármestere, Kovács Péter XVI. kerületi polgármester, Soós Zoltán Marosvásárhely polgármestere, Őrsi Gergely II. kerületi polgármester, és moderátorként Pataky István a Maszol főszerkesztő-helyettese Tusnádfürdőn, 2024. július 26-án – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A XVI. kerületi polgármester még az alkalmatlan jelzőnél is rosszabbat gondol Karácsonyról. Úgy fogalmazott: Budapesten az összes kerületi polgármester jobb teljesítményt mutatott a főpolgármesternél.

„Karácsony Gergely pont olyan, aminek látszik. Sudár, vékony, és kész”

– reagált Őrsi szavaira Karsay Ferenc is. Mindennek ellenére szurkol a főpolgármesternek, hogy meg tudja haladni az előző ciklusban mutatott teljesítményét.

Mik jelentik a legnagyobb kihívást az önkormányzatoknak? – hangzott el a következő kérdés. Őrsi Gergely szerint a jogbizonytalanság, az anyagi bizonytalanság és azok az egyik napról a másikra megjelenő kormányhatározatok, amelyek alapjaiban írják át az önkormányzatok működését. Ilyen volt például a gépjárműadó elvétele.

A II. kerületi polgármester szerint az elmúlt években egyre több hatáskört vett el a kormány az önkormányzatoktól, és a központosítás egyik területen sem tett jót. Az oktatás, az egészségügy, a szemétszállítás sem lett jobb az államosítás után.

„Mi a legnagyobb kihívás az önkormányzatoknak a következő néhány évben? A kormány”

– jelentette Kovács Péter, aki maradéktalanul egyetértett abban Őrsi Gergellyel, hogy a kormány központosító politikája nem helyes, és hátrányosan érinti az önkormányzatokat. Szerinte helyben közelebb vannak a polgármesterek a problémákhoz, és hamarabb tudnak megoldást találni. „Amit eddig az állam átvett, azok inkább rosszabbul működnek, mint jobban” – mondta, hozzátéve: a fővárosi önkormányzatok jobb helyzetben vannak, mint a kisebb településeken, amelyeknek segítséget jelentett, ha az állam átvett egy-egy feladatot.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Budafok-Budatétény fideszes polgármestere szerint is azért élik meg ilyen negatívan Budapesten a kormány központosító politikáját, mert a kerületi önkormányzatok jobb minőségű feltételeket tudtak biztosítani az oktatásban, az egészségügyben és szociális ellátásban, mint az állam. Karsay Kovács Péterhez hasonlóan azt szeretné, hogy nagyobb önrendelkezése legyen az önkormányzatoknak.

„Lehet, hogy ma jobb Romániában polgármesternek lenni, mint Magyarországon” – jegyezte meg a beszélgetés egy pontján Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester, aki úgy látja: nagyobb mozgástere van a romániai polgármestereknek, mint magyar kollégájuknak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!