Isten sáfára abba bukott bele, hogy részegen megvert egy nőt

Legfontosabb

2024. augusztus 26. – 18:21

Isten sáfára abba bukott bele, hogy részegen megvert egy nőt
Győrffy Balázs az Európai Parlament strasbourgi épületében, 2024. július 18-án – Fotó: Purger Tamás / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Tiszavirág-életű karrier jutott a fideszes Győrffy Balázsnak az Európai Parlamentben: mindössze 38 napig volt EP-képviselő, aztán augusztus 23-án már le is mondott, mert egy szórakozóhelyen részegen, az ügyészség szerint súlyosan bántalmazott egy nőt.

„Elbuktam, és ezért vállalok minden felelősséget és következményt. A múlt éjjel ittas állapotban vitába keveredtem egy hölggyel, a vita a legnagyobb sajnálatomra tettlegességig fajult. Elfogadhatatlan és vállalhatatlan, amit tettem. Cselekedetemet rettentően sajnálom. Noha sajnálatos módon nem emlékszem a történtekre, elfogadhatatlan, amit tettem. […] Azok után, amit tettem, nincs helyem a közéletben. Ezért minden közéleti pozíciómról lemondok, így az EP-képviselői mandátumomról és a Nemzeti Agrárkamara elnöki tisztéről is, a Fideszből pedig kilépek. Ez a legkevesebb, amit ebben a helyzetben meg kell tennem” – írta a Facebookon.

Mivel képviselőről van szó, az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség indított eljárást súlyos testi sértés és más bűncselekmény miatt. Ennél több információt viszont nem közöltek.

Védekezés a mezei pockok ellen

Győrffy – bár állítása szerint egyáltalán nem emlékezett rá – a bántalmazást csütörtök este követte el. A Blikk azt írta, hogy az eset egy Lánchíd közelében lévő szórakozóhelyen történt.

Másnap reggel viszont Győrffy még egészen mással volt elfoglalva: a pockokkal. Péntek reggeli Facebook-posztjában ugyanis arról számolt be, hogy a learatott gabona- és repcetáblákról a rágcsálók a közeli, zöld növényzettel borított területekre kezdenek áttelepülni. De „az általuk okozott kártétel mérsékelhető, ha időben gondoskodunk állományuk gyérítéséről”. Ezért aztán Győrffy arra jutott, hogy az aratás után időszerű a mezei pocok elleni védekezés. Az nem derült ki, hogy ez a poszt időzített volt-e, esetleg más élesítette helyette ilyen szerencsétlen időpontban.

Röpke három órával később, azaz pénteken délelőtt fél 11 környékén aztán egy másik posztban bejelentette: elbukott, és visszavonul a közélettől.

Bár Győrffy elnézést kért a megvert nőtől és a „politikai közösségétől” is, a Fidesz úgy reagált, hogy a képviselő viselkedésére nincs mentség, közöttük helye nincs, hiszen náluk „világos szabályok és értékek vannak”.

Másnap, szombaton már az ország legfideszesebb fesztiválján, a Tranziton is nemkívánatos személy lett, pedig az eredeti tervek szerint Nagy István agrárminiszterrel azokra a kérdésekre keresték volna a választ, hogy „véget érhet-e az ideológiai alapú, erőszakos zöldítés politikája az európai agrárgazdaságban? Mi a megoldáshoz vezető út?”

Nagyon gyorsan akcióba lendültek a megafonos influenszerek is, akik érdekes módon megint pont ugyanazt gondolták pont ugyanakkor: szerintük az ő patrióta közösségükben nincs helye nők bántalmazóinak, majd gyorsan behozták a képbe Magyar Pétert is, akiről volt felesége, Varga Judit állította, hogy egyszer például egy nadrágszíjat vágott hozzá.

Isten sáfára

Pedig Győrffy régóta volt a Fidesz pártkatonája. A júniusi önkormányzati és EP-választáson Orbán Viktor éppen nála, Nemesgörzsönyben rúgta be titkos kampányát. A miniszterelnök itt beszélt egy székre állva egy magtárban néhány ember előtt.

Győrffy Balázs Orbán Viktor mögött a miniszerelnök kampányturnéjának első állomásán, Nemesgörzsönyben – Forrás: Orbán Viktor / Facebook
Győrffy Balázs Orbán Viktor mögött a miniszerelnök kampányturnéjának első állomásán, Nemesgörzsönyben – Forrás: Orbán Viktor / Facebook

Győrffy önéletrajza szerint 1979-ben született Pápán, Nemesgörzsönyben járt általánosba, Pápán szakközépbe. Egyetemre Pécsre ment, ahol közgazdaságtant és jogot tanult, közben egy évet Londonban, fél évet az Egyesült Államokban töltött. Később címzetes egyetemi docense lett a Pécsi Tudományegyetemnek és a Szent István Egyetemnek.

A diplomák megszerzése után hazatért Nemesgörzsönybe, ahol előbb elkezdte átvenni a növénytermesztéssel és disznótartással foglalkozó családi gazdaságot, focizott a Nemesgörzsönyi SE-ben, majd a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal veszprémi kirendeltségének munkatársa lett.

Közben másféle szerepet is vállalt: a helyi református egyházközség presbitere is lett. Az egyház leírása szerint a presbiterek „az egyházközség lelki és anyagi javainak sáfárai”. Az Újszövetségben pedig úgy írnak róluk, mint akik „nélkülözhetetlenek, lelki alkalmasságuk elengedhetetlen, mivelhogy különleges szerepük van. A presbiterek felelőssége a rájuk bízott nyáj vezetése, pásztorlása, tanítása, az egyház védelme. A presbiterek Isten sáfárai. A vezetői tennivalókkal megbízott személy legyen feddhetetlen, nem önkényeskedő, nem indulatos, a jóra hajlandó, józan, igazságos, ragaszkodjon az igaz beszédhez.”

Bele a politikába

Győrffy aztán a politika színpadára lépett: 2006-ban polgármester lett a szülőfalujában, Nemesgörzsönyben, akkor még függetlenként. 2010-ben a falusi polgármesterség mellett a parlamentbe is bekerült, akkor már a Fidesz listájáról. Egészen 2014-ig egyszerre volt polgármester és országgyűlési képviselő, majd abban az évben az összeférhetetlenségi törvény miatt választania kellett, és ő az országos politizálás mellett döntött.

De a mezőgazdasági vonal továbbra is megmaradt az életében:

  • 2007-ben a Veszprém Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke,
  • 2009-ben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének alelnöke lett.
  • A parlamentben 2010-től 2022-ig a Mezőgazdasági Bizottság tagja, 2018-tól 2022-ig alelnöke is volt.
  • Közben még 2013-ban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke is lett. Tehát több mint tíz évig egyszerre volt országgyűlési képviselő és kamarai elnök.

A politika mellett nem hanyagolta el kedvenc szabadidős tevékenységét, a vadászatot sem, aminek elmondása szerint „nagy élvezettel hódol”. Előbb tagja, majd az alelnöke lett a nemesgörzsönyi székhelyű Marcal-völgyi Sólyom Vadásztársaságnak.

Völner Pál, Ágh Péter, Kubatov Gábor és Győrffy Balázs az Országgyűlés plenáris ülésén, 2014. szeptember 24-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Völner Pál, Ágh Péter, Kubatov Gábor és Győrffy Balázs az Országgyűlés plenáris ülésén, 2014. szeptember 24-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

38 nap

A karrierje tovább ívelt. Győrffy a 2010-től 2024 júliusáig tartó országgyűlési képviselőség után a magyar parlamentből az Európai Parlamentbe lépett tovább. Hidvéghi Balázzsal cseréltek helyet, aki fordított utat jár be: ő az EP-ből a magyar Országgyűlésbe ül be ősztől.

„Meggyőződésem, hogy szükség van arra, hogy az európai parlamenti magyar delegációban legyen olyan képviselő, aki elsődlegesen agrárfókuszú. […] Az tény, hogy igen nagy szükség van agrárirányultságú képviselőkre is az Európai Parlamentben” – nyilatkozta ekkoriban Győrffy.

Így aztán egy röpke ideig ő is megízlelhette az EP-képviselők tisztes fizetését. Nekik ugyanis havonta nettó 7854 euró, azaz körülbelül 3,1 millió forint jár, nem beszélve arról, hogy kapnak havonta 4950 eurót, azaz közel 2 millió forintot az egyéb kiadásokra is. Ha pedig még az üléseken is megjelennek, további napi 350 eurót, azaz nagyjából 138 ezer forintot is elszámolhatnak. Ez a pénz már akkor is jár, ha csak aláírják a jelenléti ívet.

Győrffynek még magyar parlamenti képviselőként (de aztán EP-képviselőként is) rendszeresen nyilvánosságra kellett hoznia a vagyonnyilatkozatát. A magyar vagyonnyilatkozati rendszert évek-évtizedek óta bírálják az átláthatóságért küzdő civil szervezetek. A fő probléma szerintük, hogy a képviselők lényegében azt írhatnak be a dokumentumba, amit csak akarnak. Az égvilágon semmi következménye nincs annak – már ha egyáltalán kiderül –, hogy ha valaki kifelejt belőle egy 1,5 milliárd forintos állami támogatást, vagy épp egy 57 millió forintos osztalékot. A dokumentumokat nem ellenőrzi automatikusan semmilyen hatóság, és a kormánytagok, képviselők, közjogi szereplők anyagi helyzetéről addig biztosan nem kapunk valós képet, amíg a családtagjaik nyilatkozata nem nyilvános.

Győrffy idén nyáron két vagyonnyilatkozatot is nyilvánosságra hozott: egyet itthon, egyet az EP-ben. Bár a hazai vagyonnyilatkozatokban nem kell feltüntetni forintra pontosan, hogy egy képviselő mennyit keres a különböző pozícióiban, az EP-sben ezt az utolsó forintig feljegyezte. Így aztán Győrffy

  • magyar országgyűlési képviselőként havi 2,6 millió forintot kapott;
  • ez tornázódott fel az EP-ben havi 3,1 millió forintra (+ a további juttatások);
  • a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöki posztjáért eddig nem kapott pénzt. Az az EP-s vagyonnyilatkozatából derül ki, hogy most már 3 millió forint járt (volna) neki ezért a posztért.
Győrffy Balázs az EP plenáris ülésén, 2024 júliusában – Forrás: Győrffy Balázs / Facebook
Győrffy Balázs az EP plenáris ülésén, 2024 júliusában – Forrás: Győrffy Balázs / Facebook

Panaszra ok? Aligha!

Bár Győrffy a múlt heti súlyos bántalmazási cselekménye után az EP-képviselőségről és a kamarai elnökségről lemondott, panaszra aligha lesz oka anyagi értelemben. Bár van 65 millió forintos hitele, továbbra is kuratóriumi tagja a Lázár János-féle Mezőhegyesi Ménesbirtokot üzemeltető Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak, ahonnan eddig havi 1 millió forintos jövedelme volt, de ez az összeg mostanában havi 1,5 millióra kúszott fel, derül ki szintén az EP-s nyilatkozatából.

A többi tevékenységéért nem tüntetett fel bevételt. Győrffy a Facebook-posztjában arról írt, hogy a közéleti pozícióiról mond le, de név szerint az EP-képviselőséget és az agrárkamarai elnöki posztot emelte ki, így tehát nem tudni biztosan, hogy marad-e

  • kuratóriumi tagja a Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak;
  • alelnöke a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz);
  • elnöke a Veszprém Megyei Gazdakörök Szövetségének;
  • presbitere a Nemesgörzsönyi Református Egyházközségnek;
  • alelnöke a Marcalvölgyi Sólyom Vadásztársaságnak.

Erről kérdéseket küldtünk Győrffynek, de a cikk megjelenéséig nem válaszolt.

Emellett tulajdonos két cégben is, a Marcalvölgyi Sólyom Kft.-ben (itt ügyvezető is) és a Gabért szövetkezetben, amelyben igazgatósági tag, közben pedig a családi gazdaságának az egyik képviselője is, így ebből havi bruttó 100-200 ezer forint jön be neki.

A vagyonnyilatkozatában Győrffy 15 oldalon keresztül sorolja az ingatlanjait. A házak mellett több erdeje, bányatelke, de főleg szántója, azaz körülbelül 300 hektárnyi földje van.

A 24.hu írta, hogy Győrffy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökeként azért lobbizott, hogy az állam értékesítsen a gazdáknak földeket, majd képviselőként beadott egy leendő földtulajdonosoknak kedvező módosító indítványt, ami megengedte a bérleti díj felemelését. Aznap, amikor a parlament megszavazta a javaslatát, ő és az apja elindult egy liciten, és nyertek is egy 15 és egy 3 hektáros területet. Így lett a saját törvénymódosításának a kedvezményezettje.

Bár most Győrffy belebukott a részeg bántalmazásba, kérdés, mennyi ideig marad kegyvesztett. Épp most júniusban választották meg újra Fülöpháza polgármesterének azt a volt fideszes Balogh Józsefet, aki részegen eltörte élettársa orrát és járomcsontját, mindezt pedig egy vak komondorra fogta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!