„Basszus, te kopaszodsz” – mondta az egyik osztálytársam a matekóra előtt

2024. szeptember 12. – 12:22

„Basszus, te kopaszodsz” – mondta az egyik osztálytársam a matekóra előtt
Fotó: Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a hajkoronáját. Nem tudhatjuk, hogy a római császár korában pontosan mit tekintettek vonzónak a férfiakat illetően, azt viszont K. Horváth Zsoltnak köszönhetően igen, hogy a testszőrzet állapota, léte vagy épp nem léte – és ebbe beleérhetjük a hajat is – mindig is foglalkoztatta az embereket. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén, ki mondaná Dwayne Johnsonra vagy Jason Stathamra – legalábbis a kinézetük alapján-, hogy nem férfiak? Egyeseket, mint Caesart is, zavarhat a kopaszodás, pláne fiatalkorban, amikor az ember különösen érzékeny minden megjegyzésre, amit a külsejére tesznek. Ebben a cikkben a fiatalkori kopaszodással foglalkozunk, megvizsgáljuk, miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és hogy hogyan is lehet küzdeni ellene- már ha akarunk.

Nehéz elfogadni, de lehet örülni is neki

„Pontosan emlékszem arra a pillanatra, amikor először szembesültem a kopaszodással. A gimnáziumban ültem a matekóra előtti szünetben, amikor mögém állt az egyik osztálytársam, majd megszólalt, hogy: basszus, te kopaszodsz. Nem hittem el, hogy már elkezdtem kopaszodni, hiszen a sűrű, göndör hajam volt a védjegyem” – meséli a most harmincas éveiben járó Ákos, aki 24-25 éves korára teljesen megbékélt az új „frizurájával” és lélekben felkészült arra, hogy teljesen el fogja veszíteni a haját, hiszen a családjában minden férfi kopasz.

Ákos azt mondja, a szemétkedő megjegyzéseket azzal előzte meg, hogy ő maga kezdett el a kopaszodással viccelődni, de ez sem tántorított el mindenkit a rosszmájú megszólalásoktól. „Az megesett, hogy egy egyetemi buliban

egy teljesen ismeretlen pasi a lépcső tetejéről, bármiféle előzmény nélkül lekiabált nekem, hogy: juj, de kopaszodsz. A másik félnek konfliktusos helyzetekben ez jó adunak tűnhet, vadidegen emberek egész gyakran beszólogattak erre. Inkább férfiak, mint nők, de mindkettőre volt példa.”

Ákos szerint a kopaszodás nehezítheti az ismerkedést is.

„A kilencvenes–kétezres évek filmjeiben, sorozataiban teljesen alap volt, hogy a kopaszodó férfi a ciki, aki a jó csajra nem érdemes, a béna alak megfelelője, ettől pedig nyilván nehéz elvonatkoztatni. Szerintem ebből a szempontból nem változott sokat a helyzet, de ki tudja. Én utólag azért sem bánom a korai kopaszodást, mert így egyáltalán nem kapcsoltam a dolgot az öregedéshez. Ha most, a harmincas éveim közepén kezdtem volna el kopaszodni, biztos vagyok benne, hogy az elmúlt fiatalságom egy nagyon ijesztő mementójának gondolnám. Ma már abszolút nem érdekel. Lehet, akkor sem kérném vissza a hajamat, ha ez valami mágikus módon opció lenne.”

A vendéglátásban dolgozó, vezető pozíciót betöltő Zoli tíz éve, 25 éves korában kezdett el kopaszodni. Egy olyan életkorban, amikor az embert különösen érzékenyen érintheti bármilyen, akaratán kívül történő változás a külsejét illetően.

„Még mindig van haj a fejem tetején meg hátul is, csak egyre ritkább. Sosem tulajdonítottam igazán nagy jelentőséget a kopaszodásnak, igazából annak örültem, hogy szakállasodom. Az első gondolatom az volt, hogy végre elkezdtem férfiasodni, és idősebbnek néznek.”

Zoli mégis elgondolkodott már azon, hogy aláveti magát a hajbeültetés procedúrájának, ami nem olcsó, és nem is fájdalommentes beavatkozás. „Néhányszor felmerült bennem, mert nem tűnik annyira bonyolultnak. Viszont az árát, az egymillió forintot mindig el tudtam költeni valami másra, valami fontosabbra, például utazásokra. Még mindig rajta van a listámon, és ha egyszer lesz elég félretett pénzem, amit nem költenék másra, akkor lehet, hogy megcsináltatom. Nem zavar a kopaszodás, de biztos, hogy érezném az előnyét, ha újra lenne hajam. Az én szakmámban fontos a megjelenés. Számít, hogy az ember mennyire karizmatikus, mennyire meggyőző a vendégek és a kollégák előtt, és az biztos, hogy a dús hajkorona tud dobni az ember önbizalmán.”

Egy 2024-es felmérésből az derül ki, hogy a világon Csehországban a legmagasabb azon férfiak aránya – 43 százalék –, akiket érint a kopaszodás. A hajkorona elvesztése azonban nem csak a férfiakat érinti, a Harvard Egyetem orvosi karának kutatása szerint a nők körülbelül harmada küzd a kopaszodással, 50 év felett pedig még többen: a menopauzán átesett nők kétharmadának hullik a haja és jelennek meg kopasz foltok a fején.

Már a mesék is mindig külön kitérnek a királylány hajára

A nevét nem vállaló Kata már most készül arra, milyen lesz, amikor a változókor miatt a maradék haját is elveszíti. „Barátkozom a gondolattal, hogy egyszer parókával a fejemen kell megjelennem az ismerősök előtt, már most töprengek azon, hogy milyet is válasszak majd.”

Katát szintén az iskolában szembesítettek először azzal, hogy egyre kevesebb a haja a feje tetején. „A gimnázium utolsó évében jártuk, amikor a legjobb barátnőmmel épp nagyon nevettünk valamin, mire ő minden bántó szándék nélkül, mellékesen megjegyezte, hogy kopaszodom a fejem tetején. Akkor szégyent éreztem és tagadásba menekültem. Amennyire tudom, a családomban másnak nincs ilyen problémája. Én azonban különösen érzékeny hajhagymákkal vagyok megáldva, és hormonális okok is vannak a háttérben, de abban is biztos vagyok, hogy a helyzeten az sem segített, hogy sokáig rettentően sokat szorongtam.

Megvisel a tudat, hogy elveszítem a hajamat, és erről a szoros családi körön kívül nem is beszélek szívesen.”

A káposztalétől a vitaminkúrán át a hajnövesztő pakolásokig már mindent kipróbált, de egyik gyógymód sem vált be neki igazán. A probléma elfogadásában sokat segített neki a párja, akivel akivel 24 éve vannak együtt. „Sosem volt ez téma köztünk, ha kellett, akkor elkísért orvoshoz, sőt olyan is volt, hogy ő szórta azt a hajport a fejemre, amit már néhány éve rendszeresen használok és valami egészen elképesztő változást tud előidézni, legalábbis látványra. Ahányszor megjegyzem, hogy ez mennyire ciki, ő mindig azt válaszolja, hogy ez nem fontos, ez nem jellemhiba. Amióta őszülök és rátaláltam erre a porra, kevésbé zavar a helyzet, mostanra elfogadtam és beletörődtem, hogy ez van, az én hajam ilyen – részletezi Kata, aki szerint a szép haj nem csak a fiatalságot szimbolizálja. – A szabadságtól az erőn át a szexepilig sok mindent jelent. Nehéz elfogadni, ráadásul nőként, hogy neked ez nem a legszebb részed, hanem pont az ellenkezője. Már a mesék is mindig külön kitérnek a királylány hajára, és akkor a szépség-, film- és reklámiparról még nem is esett szó. Elképesztő frizurájú és csodás lobogó sörényű modellek vesznek körül minket mindenütt, akiket sokáig gyűlöltem.”

A kopaszodás nem feltétlenül öröklődik

Dr. Veres Gábor bőrgyógyász szerint a kopaszodást több minden is okozhatja, és az sem védi meg az embert, hogy fiatal és ereje teljében van. „Nekem a legfiatalabb kopaszodó betegem egy 11 éves fiú volt, nála a pubertás praecox, vagyis korai serdülés idézte elő a hajvesztést – mondja a bőrgyógyász, akit a legtöbben az androgén kopaszodás, tehát a hormonok okozta kopaszodás miatt keresnek fel.

– Az androgén kopaszodást a férfi hormonok idézik elő, de a nők szervezete is termel tesztoszteront, ezért is kezdenek el szőrösödni kamaszkorban. Bizonyos mennyiségű tesztoszteron a szervezetben átalakul dihidrotesztoszteronná, ennek a túltermelése is állhat a kopaszodás hátterében.

Ugyanakkor nekem volt olyan betegem, aki androgén kopaszodott, miközben a tesztoszteronszintje alacsony volt, és emiatt kellett gyógyszert szednie.” A szakértő szerint a kopaszodás nem feltétlenül öröklődik. „Lehet, hogy a páciens családjában mindenki kopasz, de ő pont nem, vagy fordítva. Ilyenkor szokták értetlenkedve azt mondani nekem, hogy doktor úr, én nem lehetek kopasz, hiszen apukámnak és anyukámnak is dús hajkoronája van.”

Negyven feletti páciensem alig van, de huszonévesből egyre több

Fiatalon elveszíteni a hajunkat azért is lehet különösen nyugtalanító és dühítő, mert ez az az időszak, amikor az ember ismerkedni szeretne, keresi a barátait, keresi a társát, de úgy érezheti, hogy a kopaszodás miatt kevésbé találják szimpatikusnak vagy vonzónak a férfiak és a nők. Veres Gáborhoz egyre gyakrabban fordulnak fiatalok, főleg huszonéves srácok kopaszodás miatt. „Negyven feletti páciensem alig van, de huszonévesből egyre több, de az is előfordult, hogy egy olyan fiú keresett fel, aki még gimnáziumba járt.”

A szakértő úgy látja, hogy a nőknek van egy elképzelésük arról, hogy az álomférfinak milyen is a haja, ez a túlzott elvárás azonban olyan mértékű szorongást okozhat egyesekben, hogy bármit megtennének azért, hogy ne veszítsék el a hajukat. „Eljött hozzám egy huszonnégy év körüli srác, aki enyhén kopaszodott, ami csak neki tűnt fel. Elmesélte, hogy nemrég elment egy Tinder-randira egy vele korabeli lánnyal, aki megkönnyebbülten azt mondta neki, hogy milyen jó, hogy nem kopaszodik, mert fél attól, hogy mi lesz, ha a párja kopasz lesz. Én egyébként azt veszem észre, hogy sokan bármire hajlandóak a hajvesztés megállítása érdekében. Egy 18 éves srác például arra kért, hogy írják fel neki egy hormontartalmú gyógyszert a kopaszodás ellen. Miközben nincsen tisztában azzal, hogy ha ezeket egyszer el kezdi szedni, akkor élete végéig kell. Megértem, hogy frusztráló lehet, ha fiatalon kopaszodik az ember, de akkor sem tartom helyesnek, hogy hormonkezeléseket kapjon egy tizenéves.”

Van a kopaszodásnak egy formája, amivel Veres Gábor szerint elnézőbbek az emberek. „Azt figyeltem meg, hogy a Mickey egér típusú kopaszodást – amikor a homlok két oldalsó hajhatára elkezd felfelé húzódni – el tudják fogadni a páciensek is, azt mondják, hogy nekik ez még belefér, és nem is kezeltetik. Sőt egyesek még férfiasnak is tartják. Azt már kevésbé tudják elfogadni, ha a fejtetőn ritkul a haj olyannyira, hogy átlátni rajta.”

A hajhullással küszködő betegeim nagy része nem megfelelően mos hajat

A szakértő szerint nem mindegy, hogy kopaszodásról vagy hajhullásról beszélünk. „Ez két külön diagnózis. Akut hajhullás esetén viszonylag rövid idő alatt jelentős mennyiségű hajat veszít az ember. A hajhullás a megfelelő kezeléssel visszafordítható, sőt az is lehet, hogy magától visszanő a haj. Kopaszodás esetén azonban már nem ilyen egyszerű a helyzet.”

A kopaszodás mellett tehát fontos szót ejteni a hajhullásról is, aminek Veres Gábor szerint alapvetően két fajtája van. „Az egyik az akut, erről akkor beszélünk, ha a hajhullás fél éve kezdődött el. Ebben az esetben könnyű kideríteni, hogy mi lehet az ok. Például a beteg nemrég szült és elkezdett szoptatni, emellett az is lehet, hogy valami betegség áll a háttérben, mondjuk, tüszős mandulagyulladás, arcüreggyulladás, vagy súlyos felfázás, de a koronavírus-járvány alatt is sokaknak volt gondjuk a hajhullással. Ezenfelül valamilyen pszichés probléma is előidézheti, akut stresszhelyzet, például egy haláleset a családban. A legrosszabb ilyenkor, hogy sokan a hajhullásra is rágörcsölnek, ami még rosszabbá teheti a helyzetet.”

A krónikus hajhullás a szakember szerint jóval nehezebb eset, frusztráló az a betegnek és az orvosnak is, hiszen az oka gyakran nehezen kideríthető. „Krónikus hajhullás esetén kötelező az alapos orvosi kivizsgálás. Ellenőrizni kell a pajzsmirigy működését, de a hajhullásban közrejátszhatnak különböző ételérzékenységek is, például tej- vagy lisztérzékenység vagy inzulinrezisztencia. Szintén ok lehet a folsav-, B12- és a vashiány is, amik elengedhetetlenek a vérképzéshez. A vérszegénység miatt a szervezet nem tud elég oxigént szállítani a szőrtüszőknek a fejbőrben, ez pedig előidézhet hajhullást vagy kopaszodást. A hajunk egy nagyon aktív szövet, egyszerre százezer szőrtüszőben történik fehérjeszintézis, ezért is van szükség a megfelelő tápanyagokra. Az is előidézhet különféle hajgyógyászati problémákat, ha valaki fogyókúra miatt megvonja magától a fehérjét és hasonló a helyzet a táplálkozási zavarokkal küszködő, például az anorexiás betegekkel is.”

A szakértő szerint a hajhullások egy részének hátterében az áll, hogy az emberek nem tudják, hogyan kell hajat mosni. „Megkockáztatom, hogy a hajhullással küszködő betegeim nagy részének az a gondja, hogy nem megfelelően mosnak hajat.

A zsíros korpa ugyanis okozhat hajhullást akkor, ha a nem megfelelő termékkel mossuk a hajunkat, nem vesszük figyelembe a hatóidőt vagy túl sokszor, vagy épp ellenkezőleg, túl kevésszer mosunk hajat.

A zsíros korpát sokan összetévesztik a szárazzal, pedig ez utóbbi igazán ritka, amit mi korpának hívunk, annak a 99 százaléka zsíros korpa. A száraz korpa idősebb korban jelentkezhet, illetve a gyermekkori ekcéma velejárója lehet. Ha nem megfelelően tisztítjuk a hajunkat, akkor a zsíros korpa miatt egy csomó más probléma alakulhat ki. Viszketni fog tőle a fejünk, vakarózni fogunk, amitől sebes vagy pattanásos lesz a bőrünk.”

Éppen ezért gyakran szokták Veres Gábor segítségét kérni olyan szülők is, akiknek a lánya serdülőkorba lépett. „Megszokták, hogy elég a heti egy hajmosás. Azonban pubertáskorban a haj is gyakrabban zsírosodik, amit ugye ha elodázunk, és nem mossuk megfelelően, akkor elkezdhet hullani a hajunk. Azt is mondhatnám, hogy elég tipikus az a szcenárió, hogy a családok tőlem kérdezik, hogy mitévők legyenek akkor, ha a hosszú hajú kamasz lányuknak egyszer csak elkezdett hullani a haja.”

Mindig feltűnik egy új csodaszer

Sokaknak okozhat fejfájást a hajhullás és a kopaszodás elleni küzdelem, amit haszonleső módon sok olyan márka is kihasznál, pedig valójában fogalmuk sincsen arról, és nem is áll szándékukban megtudni, hogy milyen terméket is kellene gyártani például a kopaszodás ellen.

Veres Gábor azt mondja, mindig feltűnik egy új „csodagyógymód” a láthatáron, de szerinte a hatóanyagok közül csupán háromról tudni biztosan, hogy valóban hatásos. „A férfiaknál az egyik a minoxidilt tartalmazó habok vagy oldatok, amiket a fejbőrre kell kenni napi egy vagy két alkalommal. A másik a finaszteridet tartalmazó gyógyszer, ami meggátolja, hogy a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná alakuljon át. A termékeny korú nőknek pedig az olyan kombinált fogamzásgátlót ajánlják, ami antiandrogént tartalmaz, ez csökkenti a tesztoszteronszintet. A páciensek többségének, tehát 50-60 százalékuknak beválnak ezek a szerek.”

A szakember hozzáteszi, hogy ezek a készítmények akkor hatásosak igazán, ha rendszeresen használják őket, és bár a hormontartalmú tablettákat általában nőknek írják fel fogamzásgátlás vagy a menopauza miatt, Veres Gábor szerint hazánkban is egyre gyakoribb az, ami az Egyesült Államokban már 15-20 éve bevett dolog, hogy férfiak is kipróbálnak valamilyen hormonkezelést.

Egymillió forintnál kezdődik egy hajbeültetés

Szintén megoldás lehet a hajbeültetés, amit a következőképp kell elképzelni: az orvos megállapítja, hol van a fejünkön

donorterület, ahol strapabíró és állandóan növekedésben lévő szőrtüszők vannak. Majd erről a részről egy kör alakú késsel szőrtüszőegységeket vájnak ki, és „ültetik át” például a fejtetőre, ha ott már ritkul a hajkorona.

A szakértő szerint az egyszerűbb hajbeültetéseket egy, míg a komplikáltabbakat két nap alatt végzik el, miközben a beteg fejbőrét folyamatosan érzéstelenítik, és nagyjából két hét a gyógyulási idő. „A kérdés az, hogy a donorterületen van-e elegendő átültethető szőrtüszőegység. A transzplantáló orvos nem fogja javasolni a kezelést, ha az illetőnek, mondjuk, 8 ezer szőrtüszőegységre van szüksége, miközben a donorrészen nincs elég, hiszen akkor meg ott nem marad haja” – teszi hozzá Veres Gábor.

A másik kérdés, hogy mennyi az ára egy hajbeültetésnek? A szakértő szerint az ár egymillió forintnál kezdődik, de Veres Gábor szerint valójában hasonlóan sok pénzt költenek azok is, akik huszonéves koruk óta költenek rendszeresen hajhullás, kopaszodás elleni tablettákra, kenőcsökre, és járnak különböző hajgyógyászati kezelésekre. Lehet, hogy egyszerre soknak tűnik az egymillió forint, viszont a bőrgyógyász szerint a hajbeültetés évtizedekre képes megszabadítani az embert a kopaszodás rémisztő gondolatától.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!