A nyugat-ukrajnai hadi események egyelőre nem korlátozták a magyar energiaellátást

2022. március 13. – 09:01

frissítve

A nyugat-ukrajnai hadi események egyelőre nem korlátozták a magyar energiaellátást
Nyomásmérő a magyar-ukrán „gázhatáron” Fotó: Balázs Attila/MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Ahol most zajlanak a harcok, az veszélybe sodorhatja a nyugat-ukrajnai gázkompresszor-állomásokat és a még működő erőműveket.

Ahogy eszkalálódott az orosz-ukrán konfliktus (értsd Oroszország lerohanta Ukrajnát), úgy váltunk mindannyian energetikai, ellátásbiztonsági szakértővé. Mindezt nagyban segíti, hogy a modern energetikai piacok már nemcsak a világpiaci árban, de sokszor a „flowban” is transzparensek, vagyis szinte online követhetjük, hogy honnan merre megy az anyag, az áram.

2022. március 12-én és 13-án minden eddiginél kritikusabb híreket lehetett hallani, mert a háborús események már olyan területekre is kiterjedtek, ahol a régiónkat érintő kulcsinfrastruktúrák találhatók. Arról is voltak már hírek, hogy a nyugat-ukrajnai területek fontos gázkompresszor-állomásainál is voltak harcok, de ezeket egyelőre nem érte találat, ahogyan az is „kacsának” bizonyult, hogy az ukrajnai rendszerirányítót elfoglalták volna az oroszok, ugyanakkor csetepaté több kompresszorállomásnál is kialakult.

Bár abban lehet bízni, hogy Oroszországnak nem célja a számára hatalmas bevételt jelentő infrastruktúra elpusztítása, de káreset nem szándékoltan is történhet. Ha a kelet-nyugati fő szárazföldi gázinfrastruktúra kiesne (egyetlen állomás meghibásodása esetén már nem tartható fenn a szükséges nyomás), akkor két irány (Szlovákia és Ausztria felől) kiesne. Az orosz hosszú távú szerződés nagy része ma már délről, Szerbia felől jön, ez a vezeték pedig biztonságban van

Az FGSZ oldalán látható, hogy március 13-án reggel folyamatosan érkezik a gáz Magyarországra, óránként 1,3 millió köbméter jön be a vezetékeken (Balassagyarmat, Kiskundorozsma és Mosonmagyaróvár felől) és csak 100 ezer köbméter távozik. Az ukrán határon (Bereg virtuális pont) jelenleg nincsen flow.

Egyelőre tehát úgy néz ki, hogy aktuálisan a gázellátás zavartalan.

Benzin van, az áramellátás zavartalan

Hasonlónak tűnik a helyzet az üzemanyagok piacán is. Természetesen, ha azt leírjuk, hogy „nyugisabb” a helyzet, biztosan érkezhetnek olvasói felháborodások, hogy az ő településükön sor, vagy leürülés van éppen, de vasárnap reggel a nagyobb töltőállomásokon van benzin és gázolaj, és komolyabb sorban állásra sem kell számítani, részben meghozhatták az eredményüket a korlátozások, részben a pánikvásárlók lassan megtankoltak.

A legfurcsább jelenleg az ukrán és a magyar áramellátási kapcsolat. Korábban az áramkereskedők azt mesélték, hogy elterjedt a piacon, hogy március 15-től újraindul a szinkronizáció, vagyis lesz áramszállítási kapcsolat az ukrán és a magyar rendszer között. Ukrajna azt szeretné, ha rá lenne kötve az európai rendszerre, viszont nem szeretne kapcsolódni a korábban Belarusszal és Oroszországgal összekötött rendszerre.

Mint egyik áramkereskedő forrásunk elmesélte az európai rendszerirányítókat összefogó Entso-e oldalán mindez nem látszik, vagyis a legtöbb előrejelzés zéró forgalmat jelez előre az ukrán-magyar és az ukrán-lengyel határkeresztezésekre. Vagy az előrejelzési rendszer (forecast) nem működik a bizonytalan környezetben, vagy valójában egyelőre nem reális az, hogy az ukrajnai Bursthyn-sziget révén a „nyugati” áramvezetékekhez kapcsolódjon Ukrajna.

Szijjártó Péter: az energiaellátás biztonságos

A hazai ellátásbiztonságról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is nyilatkozott vasárnap reggel a Kossuth Rádióban – írja az MTI. Mint mondta: a szankciók nem veszélyeztethetik Magyarország energiaellátását.

„Nem megengedhető, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg, ezért a magyar kormány további tárgyalásokat kér, amennyiben úgy látja, hogy a legújabb uniós szankciós javaslatok veszélyeztetik Magyarország energiaellátását.”

Rögzítette: Magyarország fontosnak tartja az európai egység fenntartását, eddig is mindig részese volt a közös európai döntéseknek, ugyanakkor szerinte nem szabad elhamarkodott döntést hozni, nyugalomra, higgadtságra, megfontoltságra van szükség.

Az Európai Bizottság szombaton ismét előállt egy új, immáron hatodik szankciós javaslatcsomaggal. A miniszter elmondta, vasárnap délutánra összehívták az Állandó Képviselők Tanácsát Brüsszelben azzal a lehetőséggel, hogy akár már ott döntés szülessen az újabb szankciókról, azonban Szijjártó Péter nem biztos benne, hogy ez már ott megtörténhet.

Vizsgálják a javaslatokat

A miniszter közölte, hogy az MVM-el, a Mollal, valamint az Innovációs és Technológia Minisztériummal (ITM) közösen elemzik a csomagot, amelyet csak abban az esetben támogatnak, ha azok nem veszélyeztetik a magyar energiaellátás biztonságát.

A szankciós javaslat bevezető része ugyan világossá teszi, hogy a földgáz- és kőolajszállításokra, valamint a nukleáris iparra nem vonatkozik, azonban érdemes a részleteket is megvizsgálni

– fejtette ki Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter szerint a kommunikációs csatornákat nem szabad elzárni, mert a békéhez tárgyalások kellenek. Emlékeztetett, „török barátainknak sikerült azt a bravúrt is létrehozniuk”, hogy külügyminiszteri szinten összeült az orosz és az ukrán küldöttség. Szijjártó Péter a háború kirobbanásának felelőseire vonatkozó kérdésre reagálva elmondta, most annak van itt az ideje, hogy békét teremtsünk, az okoskodásnak, a korábbi intézkedések elemzésének majd akkor lesz itt az ideje, ha a szomszédban béke lesz.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!