Idén és jövőre is jóval magasabb lehet nálunk az infláció, mint az EU átlaga

2022. július 14. – 12:42

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Az Ukrajna elleni orosz agresszió továbbra is negatívan hat az EU gazdaságára, és a tavaszi előrejelzéshez képest alacsonyabb növekedési és magasabb inflációs pályára állítja azt, közölte az Európai Bizottság friss előrejelzése alapján a Bizottság magyarországi képviselete.

A 2022. nyári gazdasági előrejelzés szerint

  • az uniós gazdaság 2022-ben 2,7%-kal, 2023-ban pedig 1,5%-kal fog növekedni. Ehhez képest az euróövezetben 2022-ben 2,6%-os növekedés várható, amely 2023-ban 1,4%-ra mérséklődik.
  • Magyarország tekintetében az idei évre 5,2%-os, 2023-ra pedig 2,1%-os gazdasági növekedést jelez előre a jelentés.

A várakozások szerint az éves átlagos infláció 2022-ben

  • az euróövezetben 7,6%-os, az EU egészében pedig 8,3%-os történelmi csúcson tetőzik, majd 2023-ban 4%-ra, illetve 4,6%-ra csökken.
  • A magyarországi éves átlagos infláció mértéke 2022-ben 11,8%, jövőre 7,6% lesz az előrejelzés szerint.

Az ukrajnai orosz invázió tovább fokozta az energia- és élelmiszerárakra ható, felfelé irányuló nyomást, amely a globális inflációt is felfelé hajtja, csökkentve a háztartások vásárlóerejét, és a korábban feltételezettnél gyorsabb monetáris politikai választ indokol. Az amerikai növekedés folyamatos lassulása tovább súlyosbítja Kína szigorú Covid-ellenes politikájának negatív gazdasági hatását.

Az EU gazdasága továbbra is különösen érzékeny az energiapiacok alakulására, mivel nagymértékben függ az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, és a globális növekedés lassulása miatt gyengül a külső kereslet – írják. A tavalyi visszapattanással szerzett lendület és a korábban becsültnél némileg erősebb első negyedéves növekedés még várhatóan megtámasztja a 2022-es éves növekedési ütemet. Ennek ellenére az év hátralevő részében a gazdasági aktivitás az ígéretes nyári idegenforgalmi szezon ellenére várhatóan visszafogott lesz.

A várakozások szerint a reziliens munkaerőpiacnak, az infláció mérséklődésének, a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből nyújtott támogatásnak és a még mindig nagy mennyiségű többletmegtakarításnak köszönhetően 2023-ban a negyedéves gazdasági növekedés új lendületet vesz. Összességében az EU gazdasága várhatóan tovább bővül, de a 2022. tavaszi előrejelzésben vártnál lényegesen lassabb ütemben.

Az előrejelzés szerint az éves alapon számított infláció 2022 harmadik negyedévében 8,4%-on tetőzik az euróövezetben, ezt követően folyamatosan csökken, majd 2023 utolsó negyedévében a kínálati korlátokból és a nyersanyagárakból eredő nyomás enyhülésével mind az euróövezetben, mind az EU egészében 3% alá esik.

A kockázatok továbbra is jelentősek és a háború alakulásától függenek

A gazdasági konjunktúrával és az inflációval kapcsolatos előrejelzések kockázatai nagymértékben függnek a háború alakulásától, és különösen annak az Európába irányuló gázellátásra gyakorolt hatásaitól. A gázárak további emelkedése még nagyobb mértékben növelheti az inflációt és visszafoghatja a növekedést. A másodlagos hatások pedig felerősíthetik az inflációs erőket, és a pénzügyi feltételek fokozottabb szigorításához vezethetnek, ami nemcsak a növekedést nehezítené, hanem a pénzügyi stabilitásra nézve is nagyobb kockázatot jelentene. Nem zárható ki annak lehetősége, hogy az Unióban újra felerősödő világjárvány ismét zavarokat okoz a gazdaságban.

Ugyanakkor nem kizárt, hogy az olaj- és egyéb nyersanyagárak közelmúltbeli csökkenő tendenciái fokozódni fognak, ami a jelenleg vártnál gyorsabb inflációcsökkenést eredményezne. Ezenkívül az erős munkaerőpiacnak köszönhetően a magánfogyasztás ellenállóbbnak bizonyulhat a növekvő árakkal szemben, ha a háztartások többet költenek felhalmozott megtakarításaikból.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!