A karib-tengeri sziget, ahol a GDP tíz százalékát adja a mesterséges intelligencia, de nem úgy, ahogy gondolnánk

2024. május 29. – 09:24

A karib-tengeri sziget, ahol a GDP tíz százalékát adja a mesterséges intelligencia, de nem úgy, ahogy gondolnánk
Anguilla szigete 2017-ben – Fotó: Hedelin F /Andia / Universal Images Group / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

1988-ban az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nevű nemzetközi szervezet minden ország számára kijelölte, hogy milyen domain végződést (hivatalos nevén legfelső szintű tartományneveket, azaz TLD-ket) használjanak onnantól kezdve. A legtöbb kétbetűs jelölésben semmi izgalmas nincsen, néhány ország végződése azonban olyan szerencsésen alakult, hogy egy-egy technológiai boom idején kisebb vagyonokat tudnak beszedni. A legújabb hullámban a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, azaz AI) térnyerése miatt az .ai végződésű Anguillát árasztották el a kérelmek, a brit tengerentúli terület pedig igyekszik hatékonyan és okosan kihasználni a vállalkozások lelkesedését.

A karib-tengeri szigetnek az AI-boom egy kisebb vagyont hozott tavaly: összesen 32 millió dollárt, azaz nagyjából 11 milliárd forint érkezett a költségvetésbe az .ai végződésű webcímeket regisztráló vállalatok miatt.

Ez a nagyrészt turizmusra támaszkodó terület GDP-jének tíz százalékának megfelelő összeg.

A domainregisztrációkért 140-től akár több ezer dollárig terjedő összeget is kaphat a kormányzat, az eddigi legdrágábban bejegyzett oldal az expert.ai volt, ezt körülbelül százezer dollárért adták el.

Az .ai végződés azoknak a cégeknek (főleg startupoknak) hasznos, melyek igyekeznek azt kommunikálni, hogy az AI-boom élvonalába tartoznak: köztük van Elon Musk egyik cége is, az X.ai szintén fizet a használatért a szigetnek. A boom a ChatGPT-vel indult meg igazán, a térnyerése után megnégyszereződött a regisztrációk száma.

Ellis Webster, Anguilla vezetője a The New York Timesnak azt nyilatkozta, a kormány arra használja fel a pénzt, hogy ingyenes egészségügyi ellátást biztosítson a 70 éves és idősebb polgárok számára. Mellette több millió dollárért befejezik egy iskola és szakképzési központ építését, felújítják a repteret, megduplázzák a sporttevékenységekre, rendezvényekre és létesítményekre szánt költségvetést, és növelik a külföldön gyógykezelésre szoruló állampolgárok támogatását.

Hogy meddig tart a fellendülés, egyelőre nehezen megjósolható, de 2024-ben Anguilla a tavalyihoz hasonló bevételre számít – a megújítások miatt ráadásul a bevételre valószínűleg hosszú távon is számíthatnak.

Hasonló eset volt az Ausztráliától északkeletre lévő Tuvalué, ami 50 millió dollárért adta el a .tv végződés jogait egy kanadai vállalkozónak, a pénzt később többek között az áramellátás fejlesztésére és ösztöndíjakra fordították. Szerencsés ország Montenegró is, ahol a végződés (.me) az „engem” angol megfelelője, így a személyességérzet miatt (például youand.me, notify.me, whatabout.me) szintén népszerű opció a startupok körében. Montenegrót már a domain 2008-as bevezetése előtt elárasztottak a kérelmek, az élesítés óta több mint 320 ezer nevet regisztráltak.

Anguilla egyébként nem önálló ország, hanem Bermudához és Gibraltárhoz hasonlóan egyike a brit tengerentúli területeknek. Ezek nem részei az Egyesült Királyságnak, de a szuverenitása alá tartoznak.

(The New York Times, Concordeblog, El Pais)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!