Zsiday Viktor szerint újabb árfolyamválság fenyegetheti Magyarországot

2024. szeptember 12. – 18:10

Másolás

Vágólapra másolva

A 2022-es árfolyamválsághoz hasonló következhet be Magyarországon, ha az Egyesült Államoknak nem sikerül megfékeznie a gazdasági recessziót, figyelmeztet Zsiday Viktor közgazdász a Hold Alapkezelő csütörtöki webinárján.

A 444 beszámolójában azt írja, Zsiday szerint erősen valószínűsíthető, hogy lesz gazdasági visszaesés az Egyesült Államokban, ebben az esetben pedig egyik szereplő sem tudja kisegíteni a gazdaságot: sem a kormányzat, sem az amerikai jegybank (Fed).

A kormányzat azért nem, mert ahhoz túl magas szinten, 7 százalékon van a deficit, az Egyesült Államok ugyanis a gazdasági fellendüléskor sem csökkentette a költségvetési hiányt. A Fed kamatcsökkenéssel tudná ösztönözni a hitelezést – a jegybank beavatkozása viszont azért nem valószínű, mert a 2010-es években végig nagyon alacsony, 0 százalék körüli kamatok voltak, az átlagos kamatszint pedig most is csupán 5 százalék körül van. Így a Fed hiába csökkentené a kamatokat, ilyen kis mértékben nem tudna nagy hatást elérni.

De hol jön Magyarország a képbe?

Zsiday szerint a kormány jelenlegi gazdasági vízióját – erős bérnövekedés, pénzosztás, ezzel együtt járó növekvő költségvetési hiány és inflációs nyomás – csak addig lehet fenntartani „amíg a magyar adósságot megvevő piacok ezt tolerálják”. Nyugodt gazdasági környezetben ugyanis megengedőbbek a környező piacok, mint egy nagyon negatív globális környezet esetében. Zsiday elmondta, ha a kormány ilyenkor vezet be egy expanzív, költekező, a hiányt elengedő költségvetési politikát, az veszélyes lehet az állampapírpiacon, és a forint gyors gyengüléséhez is vezethet.

„Magyarország számára nagyon nagy kockázat egy ilyen recessziós helyzet” – mondta Zsiday. Hozzátette, a feltörekvő országokban a devizagyengülési folyamatok önerősítőek: ha elkezd esni a nemzeti deviza árfolyama, a lakosság egyből elkezdi átváltani biztonságosabbnak vélt valutákra, ami aztán még nagyobb gyengüléshez vezet.

Zsiday szerint megvan a kockázata, hogy az emlékezetes jelzőkkel illetett 2022-eshez hasonló forintgyengülést élhetünk át, ha a magyar gazdaságpolitika nem alkalmazkodik a recessziós környezethez, és mindent a nagy gazdasági növekedésnek rendel alá. Akkor 420 forint fölött is járt az euró ára, és a Magyar Nemzeti Banknak kellett beavatkoznia, hogy megelőzzön egy árfolyamválságot. A 2022 őszén kialakult helyzetről és annak okairól ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!