Sok ukrajnai ortodox templomban január 7-e helyett vasárnap ünnepelték a karácsonyt

2022. december 26. – 12:36

Másolás

Vágólapra másolva

Több ukrajnai ortodox templomban is azt a döntést hozták, hogy nem január 7-én ünneplik a karácsonyt, ahogy évszázadok óta tették, hanem a Nyugaton hagyományos december 25-én – látható az AFP videójában.

Röviden arról, hogy miért is ünnepelné bárki januárban a karácsonyt: az első niceai zsinaton (325-ben) püspökök megegyeztek arról, hogy húsvét napját a julián naptár szerint határozzák meg. Ez azonban, mint kiderült, nem volt olyan jó ötlet, mert az azt kiötlő egyiptomi csillagász 11 perccel elszámolta az év hosszát. Hosszú távon ennek a lett az eredménye, hogy a naptár és a valós évszakok egyre inkább elcsúsztak egymástól.

De ez azt is jelentette, hogy az egyházi ünnepek dátumai is elcsúsztak az eredeti időszaktól. 1582-ben XIII. Gergely pápa ezért vezettette be a gregorián naptárt, ami karácsony ünnepét december 25-re tette.

Azonban majdnem fél évezreddel korábban, 1054-ben az egyház ketté szakadt, a vezetőik pedig kölcsönösen kiközösítették egymást. Emellett az új naptár miatt a húsvét és a pészah néha egy dátumra esik, amit az ortodox egyház elfogadhatatlannak tartott, így maradtak a julián naptárnál. Így viszont maradt egy 13 napos különbség, így január 7-én ünneplik a karácsonyt.

Harkivi cserkészek karácsonyi misén 2022 december 25-én – Fotó: Vyacheslav Madiyevskyi / NurPhoto / AFP
Harkivi cserkészek karácsonyi misén 2022 december 25-én – Fotó: Vyacheslav Madiyevskyi / NurPhoto / AFP

A csúszó naptár problémája persze továbbra is fennált, ezért 1923-ban összeültek az ortodox vezetők, és néhányan átálltak egy szerb tudós által újragondolt julián naptárra, ami követi a gregorián dátumát. Ezért van az, hogy például a görög, ciprusi és román ortodox egyházak december 25-én tartják a karácsonyt, az orosz, ukrán és egyiptomiak pedig január 7-én.

Legalábbis eddig, mert a háború miatt sok ukrán úgy érzi, hogy jobban kihangsúlyoznák, hogy nem oroszok (ami az orosz különleges katonai művelet egyik korai sarokköve volt). Emellett az orosz ortodox egyház vezetője, Kirill pátriárka az invázió egyik lelkes támogatója. Emiatt ünnepelték december 25-én a karácsonyt.

„Nagyon fontos a híveknek, hogy bármi, ami Oroszországgal kapcsolatos, az ne legyen Ukrajnában”

– mondta egy pap az AFP-nek.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!