Antennák bizonyítják, hogy kémkedésre használták a kínai ballont egy amerikai tisztviselő szerint

2023. február 9. – 18:28

Másolás

Vágólapra másolva

Amerikai tisztviselők véleménye megerősíti az Egyesült Államok feltételezését, hogy a kínaiak berepülő ballonja kémkedésre is alkalmas volt. A végül lelőtt ballonon olyan antennákat találtak, amelyek alkalmasak voltak kommunikációs jelek befogására.

A BBC azt írta, hogy egy háttérbeszélgetésen azt mondta egy szenior minisztériumi tisztviselő, hogy az antennák alkalmasak voltak hírszerzési műveletekre.

Miután kiderült, hogy egy kínai ballont találtak az amerikai légtérben, Kína először nem reagált érdemben, majd azt közölte, hogy csak egy meteorológiai ballonról van szó, amely a nyugati szelek miatt sodródott át az Egyesült Államok fölé.

A ballonról készült felvételeken nagy méretű napelemeket is láttak, amellyel több aktív hírszerzési érzékelőt tudtak működtetni, és olyan antennákat hordozott magán, amelyek földrajzi helymeghatározásra és kommunikációs adatgyűjtésre is alkalmasak voltak, mondta a már említett tisztviselő.

„Tudjuk, hogy Kína megfigyelésre használta ezeket a légballonokat. A nagy magasságban repülő ballonok felszerelése egyértelműen hírszerzési célú megfigyelésre szolgált, és nem egyezett az időjárási ballonokon lévő felszereléssel. A légballon gyártója közvetlen kapcsolatban állt a kínai hadsereggel is, és jóváhagyott állami katonai beszállító” – mondta a minisztériumi alkalmazott.

A kínai kémballon maradványait szedik ki a tengerből Dél-Karolina partjainál 2023. február 5-én – Fotó: Petty Officer 1st Class Tyler Thompson / US NAVY / AFP
A kínai kémballon maradványait szedik ki a tengerből Dél-Karolina partjainál 2023. február 5-én – Fotó: Petty Officer 1st Class Tyler Thompson / US NAVY / AFP

Pat Ryder, a Pentagon szóvivője szerdán arról beszélt, hogy évek óta zajlik a hírszerző léggömbökre épülő kínai program. A védelmi minisztérium vezető tisztségviselője azt mondta, hogy az amerikai hatóságoknak négy korábbi esetről van tudomásuk, amikor Kínából származó hírszerző eszköz belépett az amerikai légtérbe, háromról az előző, Donald Trump vezette adminisztráció idején, egyről pedig már a mostani, Joe Biden irányította kormányzat alatt. Ugyanakkor a Trump vezette Fehér Ház egykori illetékesei tagadják, hogy tudomásuk lenne ilyen esetekről.

A Pentagon szóvivőjének állítása szerint a kínai hírszerző program a világ sok régióját érinti, köztük Latin- és Dél-Amerikát, Délkelet- és Kelet-Ázsiát, valamint Európát is. Azzal, hogy miért használhatnak a kínaiak kémballonokat, ebben a cikkben foglalkoztunk.

Az Egyesült Államok légiereje múlt szombaton az ország keleti partvidéke, Dél-Karolina állam közelében, a tenger felett rakétával semmisítette meg a megfigyelő kémballont, amelynek darabjait nagy területről katonai búvárok segítségével gyűjtik össze és vizsgálják. A hírszerző léggömb egy héttel korábban Alaszkánál érte el az amerikai légteret, és átszelte az Egyesült Államok területét délkeleti irányban.

A kínai kormány túlreagálásnak nevezte az amerikai intézkedést, és kitart állítása mellett, miszerint civil légi járműről van szó. A kínai külügyminisztérium szóvivője kedden azt követelte, hogy az Egyesült Államok adja át a lelőtt eszköz maradványait, mert azok Kínát illetik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!