Kína nélkül semmit nem lehet megoldani, de ezzel nem szabad visszaélniük – mondta a brit külügyminiszter

2023. április 26. – 05:36

Másolás

Vágólapra másolva

A brit külügyminiszter szerint nem szolgálná London érdekeit Kína elszigetelése. James Cleverly egy kedd esti rendezvényen arról beszélt: nem érzékel elkerülhetetlen konfliktust Kína, az Egyesült Államok és a Nyugat között. Viszont szembe kell nézni azzal, hogy nincs olyan jelentős globális probléma – legyen szó az éghajlatváltozásról, a járványmegelőzésről, a gazdasági instabilitásról vagy a nukleáris fegyverek terjedéséről –, amelyet Kína nélkül meg lehetne oldani.

A brit külügyminiszter szerint a Kínával folytatott párbeszéd feladása egyet jelentene az emberiséget fenyegető legnagyobb problémák megoldására tett erőfeszítések feladásával. Azt mondta, könnyű és egyszerű dolog lenne „valamiféle új hidegháború” meghirdetése, ám ez Nagy-Britannia nemzeti érdekeinek elárulásával és „a modern világ akaratlagos félreértésével” érne fel.

Ugyanakkor arra is célzott: Pekingnek nem szabad Oroszországot segítenie az ukrajnai háborúban. „Egy erős és felelősségteljes állam nem vonulhat egyszerűen a háttérbe, nem törleszkedhet az agresszorhoz és nem nyújthat segítséget, biztatást az agresszióhoz” – mondta. Nem lehet felszámolni egy szuverén ország – mint például Ukrajna – jogait csak azért, mert az e jogok felszámolásért felelős állam „stratégiai partneri viszonyt” ápol Kínával.

Az, hogy Kína a történelem legnagyobb békeidőbeli fegyverkezési programját hajtja végre, a miniszter szerint Tajvanra irányítja a figyelmet. Mivel a világ konténerhajó-forgalmának hozzávetőleg a fele halad át a Tajvani-szoroson, ha ott háború törne ki, az 2600 milliárd dollár értékű globális kereskedelmi forgalmat semmisítene meg. Ezért életfontosságú, hogy egyik fél se tegyen egyoldalú lépéseket a status quo megváltoztatásáért.

Az MTI szerint Cleverly beszéde összességében jóval békülékenyebb hangvételű volt a brit kormány más vezető tagjainak legutóbbi megnyilvánulásainál. Felidézik, hogy Rishi Sunak miniszterelnök a múlt év végén úgy fogalmazott: vége az aranykornak a brit–kínai kapcsolatokban, és Londonnak a vele azonos értékeket valló szövetségesekkel kell „drámai mértékben” elmélyítenie kapcsolatrendszerét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!