Izrael elpusztította a Hamász infrastruktúráját Észak-Gázában

2024. január 7. – 10:22

frissítve

Izrael elpusztította a Hamász infrastruktúráját Észak-Gázában
Fotó: Majdi Fathi / NurPhoto via AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Hekkertámadás érte a bejrúti Rafík Haríri nemzetközi repülőteret vasárnap, az indulásokat és érkezéseket mutató kijelzőkön a Hezbollah libanoni síita milícia elleni üzenetek jelentek meg – írja az MTI.

„Haszan Naszrallah, védelmezők nélkül maradsz, ha a Libanon belekeveredik a háborúba” – ez az üzenet volt olvasható az egyik üzenetben, amely azzal folytatódott, hogy a Hezbollah fogja viselni a felelősséget. „Senki nevében sem harcolunk” – tették hozzá a hekkerek. Egyelőre senki sem vállalta a felelősséget az akcióért.

Még hónapokig, de akár egy évig is tarthatnak a harcok Gázában, erre utal több aktív és már leszerelt magas rangú izraeli katonai forrás. A Guardian cikke szerint Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője szombati sajtótájékoztatójában arról beszélt, hogy legalább három hónapba telik majd, mire az izraeli hadsereg megtisztítja Gáza déli részét a Hamásztól, de a harcok még folytatódhatnak 2024 során.

Daniel Hagari – Fotó: Gil Cohen-Magen / AFP
Daniel Hagari – Fotó: Gil Cohen-Magen / AFP

Amosz Jadlin tábornok, az izraeli katonai hírszerzés korábbi vezetője viszont azt mondta a brit lapnak, szerinte 9-12 hónapra lehet szükség, attól függően, hogy a Hamász meddig tudja tartani magát. A volt katonai vezető az Iszlám Állam elleni 2017-es offenzívához hasonlította a gázai háborút, akkor a nemzetközi koalíciónak 9 hónapra volt szüksége az Irak és Szíria jelentős részét elfoglaló terrorszervezet legyőzésére. Gázában viszont szerinte nehezebb a helyzet, mert a Hamász annyira be van ágyazva és olyan föld alatti hálózatrendszert épített ki, ami miatt nehezebb lesz Gázában győzni, mint volt Rakkában vagy Moszulban.

Ahogy arról be is számoltunk, vasárnap este nagyon simán, 17-2-re nyert a horvátok ellen a magyar női vízilabda-válogatott az Eb-n, ezzel a harmadik helyen végzett az A csoportban. Az az eredményből is látszik, hogy túl nagy izgalmak nem voltak a meccsen, de érdekes mozzanat azért így is akadt.

Beleértve ebbe azt is, amikor a közmédia kommentátora már második alkalommal idézte fel aggódva, hogy az eindhoveni stadion előtt bejelentett tüntetést tartottak vasárnap a szabad Palesztináért.

„Örüljünk annak, hogy van Európa-bajnokság, örüljünk annak, hogy meg lehet rendezni, és bízzunk abban, hogy végig biztonságos körülmények között tudják megrendezni. [...] azért itt a stadionon, a csarnokon kívül volt egy bejelentett tüntetés, a szabad Palesztináért tüntettek, szerencsére egyébként nem voltak túl sokan, ha minden igaz akkor békés körülmények között végig, de ez is velejárója ennek az Európa-bajnokságnak. És ennek köszönhető az is, hogy például nem lehet behozni nemzeti jelképeket”

– mondta a kommentátor az utolsó negyed kezdete után pár perccel, miután azt fejtegette, mennyi meccset kell játszania egymás utáni napokon a magyar csapatnak, ami persze szerinte még mindig jobb, mintha nem rendezték volna meg az Eb-t.

Ezzel alighanem arra utalt, hogy az idei vízilabda-Eb eredetileg Izraelben lett volna, ám az izraeli–palesztin háború kitörése természetesen felülírta ezt, így került a női torna Hollandiába, a férfi pedig Horvátországba, de hogy a bejelentett tüntetésnek mi köze lehet az esemény biztonságához, miért jó az, ha kevesen vannak rajta, és miért kell kétségbe vonni, hogy békésen zajlott, azt nehéz megmondani.

Eindhovenben már az izraeli–palesztin konfliktus kitörése után néhány nappal is volt tüntetés a szabad Palesztináért, ahogy számos más nyugati városban is, de ahogy arról ebben a cikkünkben is írtunk, a palesztinok támogatása nem egyenlő a Hamász támogatásával vagy az antiszemitizmussal.

Innen nézve persze furcsa lehet, hogy ilyet legálisan lehet szervezni, Magyarországon ugyanis Orbán egy alkalommal maga akadályozta meg, hogy Magyarországon palesztinpárti tüntetést tartsanak, sőt, Karácsony Gergely főpolgármester is hasonló véleményt fogalmazott meg az ügyben.

A libanoni Hezbollah szombat este több rakétát lőtt ki a libanoni–izraeli határtól 10 km-re lévő Meron-hegyi légi bázisra. A Hezbollah által kiadott videófelvételek és fényképek alapján több rakéta el is találta az izraeli bázist, bár az IDF ezt csak vasárnap ismerte el, és nem adott információt a keletkezett károkról.

A támadást a Hezbollah azzal indokolta, hogy többek között ezzel akar bosszút állni, amiért az izraeliek Libanon fővárosában likvidálták a Hamász egyik vezetőjét, Száleh al-Arúrit.

A Medical Aid for Palestinians és az International Rescue Committee nevű egészségügyi szervezetek bejelentették, hogy az izraeli hadsereg bombázása miatt kénytelenek felhagyni a tevékenységükkel a gázai al-Aksza kórházban.

Az al-Aksza Gáza középső részének egyetlen működő kórháza. Az IDF viszont az elmúlt napokban repülőből kidobott cédulákon közölte a környékbeliekkel, hogy „vörös zónának” minősítették a kórház környékét, vagyis bombázásra készülnek.

Az izraeli hadsereg már több kórházat támadott az októberben indult konfliktusban, amit több nemzetközi civil szervezet, köztük a Human Rights Watch is törvénytelennek minősített. A bombázások fenyegetése miatt a nemzetközi szervezetek tagjai és a helyi egészségügyi dolgozók arra kényszerülnek, hogy magukra hagyják a betegeiket, emiatt az Egészségügyi Világszervezet az izraeliek evakuációs parancsait halálos ítéletnek nevezte a betegekre nézve. (Guardian)

Az izraeli hadsereg sikeresen elpusztította a Hamász terrorszervezet katonai infrastruktúráját Gáza északi részén, ezért a déli offenzívára tudnak majd összpontosítani. Daniel Hagari, az IDF szóvivője szerint azért még lehet harcokra számítani északon, fegyveresek még lehetnek a térségben, de ezek már komoly ellátási lánc és parancsnoki hálózat nélküli akciók lehetnek, a Hamász szervezett formában már nincs jelen a térségben. Hagari szerint északon 8000 ezer Hamász-harcost ölt meg a hadsereg, bár erre az AP beszámolója szerint bizonyítékkal nem szolgált.

Az északi bombázások és szárazföldi offenzíva elől a lakosság nagy része Gáza déli részére menekült, éppen ezért az IDF déli offenzívája könnyen humanitárius katasztrófába torkollhat. Hagari viszont azt ígéri, hogy az IDF délen máshogy közelíti majd meg a harcokat, mint északon, ahol a bombázások és szárazföldi harcok egész városrészeket romboltak le. (Guardian)

Hat halottja van a ciszjordániai Dzsenín városára mért izraeli légicsapásnak – közölte a palesztin egészségügyi minisztérium.

A Wafa palesztin hírügynökség vasárnap kora reggel arról számolt be, hogy az izraeli erők nagyszabású katonai műveletet hajtanak végre Dzsenínben.

Ciszjordániában azóta még jobban fokozódott az erőszak, hogy a Hamász október 7-én a Gázai övezetből példátlan támadást indított Izrael ellen. Az ENSZ szerint a konfliktus kitörése óta több mint 300 palesztin halt meg Ciszjordániában.

(Guardian)

  • Körülbelül 40 rakétát lőttek ki Libanonból Izraelre szombat reggelre – közölte az izraeli hadsereg. Sebesültekről és halottakról nincsen hír, az izraeliek válaszcsapást mértek a rakétákat kilövő fegyveresekre.
  • „Ez az etnikai tisztogatás tankönyvi definíciója” – mondja a skót miniszterelnök a gázaiak kitelepítéséről.
  • Legalább 122 palesztin meghalt és 256 megsebesült az elmúlt 24 órában – közölte a gázai egészségügyi minisztérium.
  • Az Egyesült Államok 10 millió dollárig (csaknem 3,5 milliárd forint) terjedő nyomravezetői díjat ajánlott fel a Hamász pénzügyi támogató háttérszervezetének irányítóiért.
  • Ingyen hamburgert osztott a McDonald's az izraeli katonáknak, a muszlimok fájó bojkottot hirdettek.
  • Blinken Törökország támogatását is igyekszik megszerezni a Gázai övezetre vonatkozó, háború utáni, de még kialakulatlan tervekhez, amelyek magukban foglalhatják az újjáépítési erőfeszítésekhez való anyagi vagy természetbeni hozzájárulást.
  • Benjámin Netanjahu szerint félre kell tenni mindent, és a Hamász elleni háború megnyerésére kell összpontosítani.
  • Az izraeli erők felszámolták a Hamász „katonai szerkezetét” a Gázai övezet északi részén, és nagyjából 8 ezer fegyveressel végeztek azon a területen – mondta Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!