Van új a napenergia alatt (x)

2023. június 6. – 10:56

Van új a napenergia alatt (x)
Fotó: iStock

Másolás

Vágólapra másolva

Miközben fenntartható jövőnk szempontjából egyre meghatározóbbak a megújuló energiaforrások, a szakemberek korábban arra intettek: ezek túlzott ütemű bevonása a villamosenergia-rendszerbe problémákat generálhat. Nagyon nehéz előrejelezni, mikor és pontosan hogyan fog fújni a szél, sütni a nap, ezért az időjárásfüggő termelés bizonytalanságot visz a rendszerbe. Ezt hívják az energetikában menetrendi pontatlanságnak.

A kiegyenlítést régebben a nagyerőművek végezték: ezek feleltek a teljes villamosenergia-rendszer egyensúlyáért, majd megjelentek az úgynevezett szabályozási központok is. A nagyerőművekhez hasonlóan ezek az egységek is az áramtermelés fokozásával vagy visszafogásával egyenlítik ki a rendszer egyensúlytalanságait, az eszköztárukba pedig – például az ALTEO esetében – több kisebb, jellemzően 20 megawatt alatti teljesítményű gázmotoros erőmű tartozik. A szabályozási központokat további megoldásokkal lehet még rugalmasabbá tenni, például energiatárolókkal és villamosenergia-fűtésű kazánokkal.

A decentralizáció radikálisan alakította át a rendszerszintű szabályozásitartalék-piacot, és erre tett rá most még egy lapáttal az ALTEO azzal, hogy az egyensúlyteremtésbe bekapcsolja a naperőműveket is. „Az új szabályozási központunk a legjobb bizonyíték arra, hogy a naperőművek is képesek valós idejű és folyamatos teljesítményszabályozásra, az eddigieknél jóval flexibilisebb működésre, azaz képesek aktívan hozzájárulni a rendszeregyensúly biztosításához” – fogalmaz Luczay Péter, az ALTEO termelésmenedzsmentért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettese.

A megoldás gerincét egy teljesen automatizált termelésmenedzsment rendszer adja: ez gyakorlatilag valós időben tud termelési utasításokat adni az egyes erőműveknek és kereskedési döntéseket hozni. Ezáltal direkt emberi beavatkozás nélkül képes kivenni a részét a rendszeregyensúly biztosításából azzal, hogy valós időben és folyamatosan szabályozta a teljesítményt.

Luczay Péter szerint ennek már rövidtávon is a teljes villamosenergia-rendszer a haszonélvezője, hiszen az új szabályozási központtal javul a rugalmassága. Középtávon pedig azzal a jótékony hatással jár, hogy a hálózati infrastruktúra mindenkori elérhetőségének függvényében, még több nap- és szélerőművet lehet beléptetni a rendszerbe a működőképesség vagy a fenntarthatóság veszélyeztetése nélkül.

A naperőművek egyetlen évtized leforgása alatt eljutottak odáig, hogy gondot és megoldandó feladatot jelentő, passzív energetikai szereplőkből a villamosenergiarendszer egyensúlyának megtartásban aktív tényezőkké váltak. Ez pedig új lendületet adhat a hazai napelemes termelésnek, amelynek összkapacitása a múlt év végére elérte a 4000 megawattot. Ez – azon túl, hogy hamarabb elérhetővé teheti a 2030-ra kitűzött 6000 megawattos tervet – az ország optimális energiamix kialakítási és károsanyag-kibocsátás csökkentési céljainak elérése felé vezető úton is óriási lépésnek számít.

Ez a cikk egy fizetett promóció, úgynevezett PR-cikk, megrendelője a ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!