Milyen lesz a jövő áramhálózata? Papp Gergő – Pimasz úr ennek járt utána

2024. május 8. – 10:50

Milyen lesz a jövő áramhálózata? Papp Gergő – Pimasz úr ennek járt utána

Másolás

Vágólapra másolva

Az életben sok múlik az időzítésen – ez az áram termelése és felhasználása esetében is így van. Az elektromobilitás, a digitalizáció és a minket kiszolgáló rengeteg okoseszköz terjedésével egyre több áramot fogyasztunk. Bár a napelemek széles körben elterjedtek és segítségükkel egyre több zöld áramot is használunk, kihívást jelent, hogy nem egészen akkor termelik az energiát, amikor arra szükségünk lenne. Papp Gergő, Pimasz úr az E.ON fejlesztő mérnökei segítségével legújabb videójában annak járt utána, hogy milyen lesz, milyen okos eszközökkel épül a jövő áramhálózata.

Ha belegondolunk, ma már szinte nincs is olyan napközbeni tevékenység, amihez nem használunk áramot hálózatról vagy akkumulátorról, beleértve ennek a cikknek az olvasását is. Nyáron hűtünk, télen fűtünk a jellemzően órákon át üzemelő klímákkal, emellett a számítógép, a nagyképernyős tévé, a háztartási gépek mind jelentős áramfogyasztók, és csaknem minden háztartási eszköz és technológiai kütyü áramot fogyaszt, az okosórától a robotfűnyíróig.

Ahhoz, hogy az áramhálózati rendszer a nagy terhelés, a napelemekből jövő visszatáplálás és a napszaki kilengések ellenére is stabilan működjön, jelentős fejlesztésekre és technológiai innovációkra van szükség.

A Papp Gergő – Pimasz úr és az E.ON szakembereivel készült videósorozat harmadik, befejező részében a jövő áramhálózatának már velünk lévő és működő okosmegoldásait ismerhetjük meg. A videóból kiderül az is, hogy egyetlen kis életmódbeli változtatás elég ahhoz, hogy tudatosabb áramfogyasztóvá váljunk.

Szeretjük a megújulókat

Az emberek szeretnék, hogy a jövőben markánsan nőjön a megújuló energiaforrások részaránya, ezen belül főleg a nap- és a szélenergiáé, de sokan tették le a voksukat a geotermikus és a vízenergia mellett is az E.ON reprezentatív kutatása szerint. Mindössze a válaszadók két százaléka látná szívesen a környezetre káros szénenergia arányának növekedését.

A felmérésből az is kiderült, hogy 2030-ra a legtöbben a digitalizáció felgyorsulását, továbbá az energiatárolók és a háztartási méretű kiserőművek szélesebb körű elterjedését várják.

Hálózatfejlesztés és innovatív megoldások a lakosság áraméhségének csillapítására

A megújuló energia napi szintű termelését és felhasználását két, ellentétes kilengésű görbével lehet legjobban leírni. A háztartási nagyberendezéseket jellemzően reggel és este, hazaérkezéskor kapcsoljuk be, míg a háztetőkre szerelt napelemek értelemszerűen a napos órákban, tehát a reggeli-esti fogyasztási csúcsidő között termelnek áramot. Ezt a megnövekedett termelést és az áram elosztását pedig a hálózatnak kell kezelnie. A napelemek 2010-es években indult gyors terjedésének folytatódásával várhatóan egyre nagyobbak lesznek ezek a kilengések. Az áramellátás stabilitása érdekében a több mint ötmillió magyarországi fogyasztó áramellátását biztosító E.ON Hungária Csoport európai léptékben is jelentős összegből, 1 milliárd euróból, azaz mintegy 400 milliárd forintból fejleszti hálózatát a következő években Magyarországon.

A hagyományos hálózatépítési és -üzemeltetési megoldásokon kívül az áramszolgálató a megújuló energia használatát segítő, innovatív eszközöket is alkalmaz, ilyenek a megtermelt energiát tárolni képes mobil energiatároló eszközök, a feszültségingadozás kiegyenlítését szolgáló, a feszültségpanaszokat megelőző feszültségszabályozók és a kisfeszültségű hibákat azonnal jelző smart mérőszenzorok.

Emellett az E.ON az elmúlt években rengeteg lakossági okosmérőt is felszerelt a szolgáltatási területén, amely lehetővé teszi a távoli, szolgáltató általi közvetlen leolvasást. Jelenleg 432 ezer ilyen eszköz van használatban, arányuk a következő években tovább nő a hagyományos mérőkkel szemben. Az okosmérők nélkülözhetetlenek a napelemmel rendelkező háztartások számára, mert segítségükkel az áramfelhasználás mellett a betáplálás is nyomon követhető.

Papp Gergő – Pimasz úr áramhálózati érdekességeket bemutató videósorozatának korábbi részeiből megtudhatjuk, milyen összetett hálózati rendszereken keresztül jut el az áram az erőművektől a konnektorunkig, és hogy mi történik a szélsőséges időjárási körülmények okozta áramszünetek mielőbbi helyreállítása érdekében az üzemirányítási központban és a terepen.

A cikk megjelenését az E.ON Hungária támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!