A Tescónál nem viccelnek, ha az élelmiszer-pazarlás elleni harcról van szó

2024. július 4. – 10:59

A Tescónál nem viccelnek, ha az élelmiszer-pazarlás elleni harcról van szó

Másolás

Vágólapra másolva

Igazi éltanuló a Tesco az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemben. Amellett, hogy a magyarországi kiskereskedelmi láncok közül elsőként kezdte hat éve önkéntesen, részletekbe menően közzétenni a működése során keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségét, már 2020-ban teljesítette az ENSZ 2030-ra kitűzött fenntartható fejlődési célját az élelmiszerhulladékok felére csökkentéséről a 2016-os szinthez képest. A teljes sikerhez azonban a vásárlók is kellenek.

A Tesco legfrissebb jelentése szerint a 2023/24-es üzleti évben Magyarországon kezelt 570 945 tonna élelmiszerből 8281 tonnányi maradt az áruházláncnál, azaz ennyit nem sikerült értékesíteni a vásárlóknak. Ennek több mint a felét, 4458 tonnát megmentettek: 3415 tonna élelmiszer-felesleget juttattak el helyi jótékonysági szervezeteknek, ami több mint 8,1 millió adag ételnek felel meg. További 1043 tonnát pedig állati takarmányozásra adományoztak.

Így a végül ténylegesen a kukába kerülő élelmiszerhulladék mennyisége a 2023/24-es évben 3823 tonna lett az áruházláncnál. Ez a teljes, forgalomba hozott élelmiszermennyiség mindössze 0,67 százaléka. Bár mennyiségre ez enyhe növekedés az előző évihez képest, a 2016/17-es bázisévivel összevetve viszont továbbra is látványos, 74 százalékos a csökkenés.

Lássuk, milyen típusú élelmiszerek kerülnek a kukába leggyakrabban!

Grafika: Tesco
Grafika: Tesco

Ahogy a grafikonon látszik, a végül tényleg a kukába kerülő élelmiszerek több mint negyede zöldség és gyümölcs. Ezt követik a húsok, halak, a pékáru, a tejtermékek és a készételek, amelyek együtt csaknem az élelmiszer-hulladék felét adják. A legkevesebb eséllyel pedig a rizs, tészta, az édességek és rágcsálnivalók és a félkész ételek válnak hulladékká a Tesconál.

Tökéletlenül is tökéletes répák

Az áruházláncnál számos fronton harcolnak az élelmiszer-hulladék keletkezése ellen. Gyorsan népszerűvé vált a vásárlók körében a „csúnya” zöldség-gyümölcs kínálat, az esztétikai hibás áruk befogadásával és kedvező áru értékesítésével a Tesco a beszállítóit segíti a pazarlás megelőzésében. A Perfectly Imperfect jelölésű áruk először hét éve jelentek meg a magyar Tescókban, mára mindegyik hipermarketben, és számos kisebb áruház állandó választékában is kaphatók. Emellett a vállalat igyekszik partnereit is bevonni a hulladék mennyiségének önkéntes riportálásába, amihez az előző pénzügyi évben már 12 közép-európai szállító partner is csatlakozott.

A tökéletlen áruk választékba helyezése mellett a Tesco egyszerűsítette regionális élelmiszerválasztékát is, ami javította az áruházi rendelési folyamatok pontosságát, így segít minimalizálni a pazarlást a lassabban forgó termékeknél. Megváltoztatták a lejárathoz közeli élelmiszerek árengedmény-szintjeit is, hogy kedvező ajánlatokkal tovább mérsékeljék az élelmiszerfelesleg és -hulladék mennyiségét.

Megbízható társ az élelmiszermentésben

Több mint tíz éve a Magyar Élelmiszerbank Egyesület a Tesco stratégiai partnere az élelmiszerfelesleg újraelosztásában. Az áruházlánc élelmiszermentő programja keretében a programban részt vevő áruházak munkatársai minden munkanap végén összegyűjtik és szortírozzák a már nem eladható, de emberi fogyasztásra még alkalmas élelmiszereket. A munkatársak a belső pékségben sütött pékárut, zöldséget és gyümölcsöt készítik össze a rászorulók számára, és ellenőrzik ezek minőségét.

A csomagokat az Élelmiszerbank, valamint az Ökumenikus Segélyservezet helyi partnerszervezeteken keresztül juttatja el az áruházak környékén élő nélkülözőkhöz. Ez a típusú élelmiszermentés komoly emberi erőforrást igényel és jelentős szállítási és szervezési költséggel jár. Sikerességét nagyban befolyásolja, hogy melyik településen található olyan civil, önkormányzati, egyházi vagy más karitatív szervezet, ami egy héten legalább öt napon el tudja szállítani a már nem eladható, de emberi fogyasztásra még tökéletesen alkalmas élelmiszereket. Jelenleg több száz szervezet vesz részt az adományok szétosztásában országszerte.

A siker rajtunk is múlik

Az élelmiszer-hulladék mennyiségének csökkentéséért a háztartások is rengeteget tehetnek, hiszen a fogyasztók a megvásárolt élelmiszer mintegy egyharmadát kidobják.

Alapvetően jó hír, hogy évről-évre csökken a lakossági élelmiszer-hulladék Magyarországon: míg 2016-ban fejenként 68 kiló élelmiszert dobtunk ki, ez hat év alatt 12 százalékkal, 59,9 kilóra csökkent a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felmérése szerint.

Ennek fele nem elkerülhető hulladék, mint a csirkecsont, kávézacc vagy a tojáshéj, de fejenként évi mintegy 24 kilogramm étel kidobása így is elkerülhető lehetne: ezek a tipikusan a hűtőben felejtett és megromlott készételek, zöldségek, gyümölcsök.

Ez pedig a pénztárcánk felől nézve sem elhanyagolható összeg. Egy átlagos magyar állampolgár a Nébih számítása szerint évente 40 ezer forint értékű élelmiszert dob a kukába, ami a teljes lakosság szintjén már több mint 380 milliárd forint veszteséget jelent. Ez egy négytagú családra vetítve évi 160 ezer forintot jelent, ami csaknem egyhavi nettó minimálbérnek felel meg.

Az élelmiszermentés csak egy a Tesco számos fenntarthatósági törekvése közül, egy későbbi cikkben írunk a többi gyakorlatról is.

A cikk megjelenését a Tesco-Global Áruházak Zrt. támogatta

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!