A jövő otthona már a mindennapi valóság

2024. augusztus 15. – 10:55

A jövő otthona már a mindennapi valóság

Másolás

Vágólapra másolva

Képzelj el egy otthont, ahol arcfelismeréssel nyílik a bejárati kapu, a lakásba belépve felgyúlnak a lámpák és elindul a zene, és miközben lepakolsz, a lakáshoz tartozó appon keresztül helyet foglalhatsz a szaunába vagy a konditerembe kedvenc gépedre. A Metrodom lakásai pont ilyenek.

A Metrodom egyike volt az első olyan lakóingatlan-fejlesztőknek, amely teljes mértékben okosotthonok fejlesztésére állt át, 2018 óta kizárólag csak ilyen lakásokat épít és értékesít. Az azóta eltelt hat évben Budapest-szerte több ezer okosotthont adtak át, legutóbb a Budafoki úton található Metrodom Riveren, vagy nemsokára a Millenniumi Városközpontban épülő Metrodom Greenen, de mindkét projekten több száz lakás vár még megvalósításra és átadásra.

A Metrodom okosotthon rendszere nem merül ki a mobilról fel- és lekapcsolható lámpákban. A nyolc nyelven elérhető mobiltelefonos applikációban előre megadott vagy teljesen személyre szabható, egyedi akciósoroknak köszönhetően egy mozdulattal varázsolhatunk számunkra tökéletes hőmérsékletet és fényviszonyokat bármelyik szobába, sőt, mindezeket akár a mozgásérzékelők is aktiválhatnak, ahogy belépünk a lakásba.

Rugalmas rendszer

Már az épület bejáratánál érezhetjük, hogy hazaértünk: nem kell kódot megjegyezni vagy a kulcsunk után kutatni a bejutáshoz. „A kaputelefon arcfelismerő funkcióval rendelkezik, így az épületben minden kamera felismeri az ott lakókat, és kinyílik a kapu, a biciklitároló és a közös helyiségek is. Ráadásul a tulajdonos ezt bárki másnak is be tudja állítani.” – ismertette Zalai Gábor, a Metrodom IT igazgatója.

Akár minden szobához rendelhetünk napszaktól vagy tevékenységünktől függően eltérő hőmérsékletet és világítást. Beállíthatjuk az alkalmazásban például azt, hogy a hálószobában éjszaka ne legyen melegebb 20-21 foknál, vagy hogy a fürdőszobában este mindig kellemes 24 fok legyen. Okosdugalj hozzáadásával megoldható, hogy a gyerekszobában este a lámpa lekapcsolásakor automatikusan kapcsoljon be az éjszakai fényt adó lámpa.

A nyílt rendszernek köszönhetően integrálhatunk okoshangfalat, így a népszerű digitális asszisztensek (Google, Apple Siri, Amazon Alexa) segítségével akár angol nyelvű hangutasításokkal is vezérelhetjük a rendszert, mozgathatjuk a redőnyöket, kapcsolhatjuk a világítást. A beépíthető eszközöknek csak a fantázia szabhat határt, csatlakoztathatunk hozzá komplett médiarendszert, füstérzékelőt, vízbetörés- érzékelőt vagy éppen babaőr kamerát is.

Tévézés extrákkal

A Metrodom IT igazgatója hazaviszi a munkáját, azaz saját otthonában is teszteli a lakásokba bekerülő rendszert – és van kedvenc okosotthon funkciója is.

„Mindent kipróbálok itthon is, amiket a lakásokba beépítünk, hogy ne csak irodai, hanem lakókörnyezetben is teszteljük.” – mondta Zalai Gábor. „A programok közül gyakran használom a világításképeket. Ha például TV-t akarok nézni, a rendszer lekapcsolja a nappali és az étkező lámpát, a szekrény tetején automatikusan felkapcsolódik az indirekt világítás a plafonra, de bekapcsolódik a TV mögött a színes LED is, ami a képernyőn megjelenő tartalomnak megfelelően színezi meg a TV mögötti felületet.”

Felmerülhet a kérdés, hogy mi történik, ha elmegy a net? Szerencsére az okosotthon rendszer független az internettől, saját hálózaton működik, így nem kell félni attól, hogy elfelejti a rendszer a beletáplált akciósorokat. És a kaputelefon is ugyanúgy beenged minket. Ilyenkor is működik minden, a világítás, a redőnyök és a hűtés-fűtés is, egyedül a távoli elérés nem elérhető.

Fejlesztési irányok

„Jelenleg a közösségi funkciókat fejlesztjük elsősorban, ami azt jelenti, hogy a közös helyiségeket – tetőteraszt, baba-mama szobát, barkácsszobát, wellness szolgáltatást vagy a fitneszteremben gépeket – a lakáshoz tartozó alkalmazásból lehet foglalni.” – mondta Zalai Gábor.

Metrodom River – Fotó: Hlinka Zsolt
Metrodom River – Fotó: Hlinka Zsolt

A Metrodom okosotthon-rendszerének részei:

  • A központi egység a rendszer lelke, ez egy kis doboz, ehhez kapcsolódnak a különböző érzékelők, kapcsolók és más elemek, és ez a vezérlő egység biztosítja az internet kapcsolatot is.
  • A központi okoskapcsoló segítségével egyetlen érintéssel lehet felhúzni vagy leengedni az összes redőnyt, lekapcsolni az összes lámpát, vagy elindítani a Távollét üzemmódot.
  • Az előszobában mozgásérzékelő észleli, ha valaki belép a lakásba, és ilyenkor a rendszer felkapcsolja az előtérben lévő lámpát, illetve, ha korábban bekapcsoltuk az energiatakarékos Távollét üzemmódot, ismét Otthon üzemmódba vált.
  • Minden lakószobában található fali okostermosztát is. A gombokkal egyszerűen tudjuk feljebb vagy lejjebb állítani a hőmérsékletet, amelyet a digitális kijelzőről is leolvashatunk, a relatív páratartalommal együtt. Ugyanezt megtehetjük távolról mobiltelefon vagy számítógép segítségével.
  • A hagyományos villanykapcsolók helyett egy érintésérzékeny üveglappal lehet a világítást kapcsolni. Az okosotthon mindig tudja, hogy egy lámpa fel van-e kapcsolva vagy sem, és az általunk a távolból adott utasítás szerint tudja a világítást kezelni.
  • A lakások alapfelszereltségének része a motoros okosredőny. A lakás árnyékolása is a lakók igényéhez igazodva automatizálható, működése során figyelembe veszi az adott évszakot, a napszakot, a napfény mennyiségét, a várható időjárást és természetesen azt is, hogy tartózkodik-e valaki a lakásban.
  • A lakáshoz tartozó mobiltelefonos alkalmazás segítségével egyéni akciósorokat állíthatunk össze, meghívhatunk új felhasználókat, láthatjuk az éppen aktív eszközöket, és innen foglalhatunk helyet a közösségi terekbe is.

Az Metrodom okosotthon rendszere már elérhető a Metrodom Riveren, ahol augusztus 15-ig szobánként 5 millió forint kedvezménnyel van lehetőséged lakást vásárolni, de a 2025 márciusában átadásra kerülő Metrodom Greenen is elérhető lesz a rendszer, ahol 10-90%-os fizetési konstrukcióval tudsz okosotthont vásárolni, és a beköltözés után a rozsdaövezeti besorolásnak köszönhetően még az 5% áfát is visszaigényelheted.

A cikk megjelenését a Metrodom támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!