Látványos képeket adott ki a NASA a sarki fényt okozó napkitörésekről

2024. május 12. – 12:56

Másolás

Vágólapra másolva

Szombaton, magyar idő szerint hajnalban érte el a Földet azoknak a napkitöréseknek a szele, amelyek az elmúlt húsz év legnagyobb geomágneses viharát okozták. Ez a vihar volt az oka annak, hogy sokan megörökíthették a hazai égbolton is az északi fényt, ami amúgy elég ritka jelenség Magyarországon. Most azonban éppen a ciklikusan erősödő és gyengülő naptevékenység ciklusának csúcspontján vagyunk, ezért az elmúlt hónapokban, és a közeljövőben a szokásosnál sűrűbben figyelhető meg ilyesmi.

Olvasói fotógyűjteményünkhöz most a NASA is hozzájárult két felvétellel, és ebben a sportágban az amerikai űrhivatal elég nagy előnnyel indul, mert olyan kamerája van, amilyen senki másnak a világon: a Solar Dynamics Observatory űrszonda, ami 2010 óta figyeli meg változatos műszerekkel a Napot. A szonda küldetését eredetileg öt évre tervezték, ezt már jócskán túlteljesítette, és a jelenlegi becslések alapján 2030-ig aktív maradhat.

A képeket a szonda AIA (Atmospheric Imaging Assembly) műszere rögzítette, ami extrém ultraibolya tartományban „lát”. A képeken a Nap május 10-i, nagyobb, és a 11-i kisebb kitörése látható:

Fotó: NASA
Fotó: NASA
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!