Egy új injekció lehet Afrika csodafegyvere az AIDS ellen

2024. július 11. – 13:50

Másolás

Vágólapra másolva

Áttörést jelenthet a HIV elleni védekezésben egy új gyógyszer Afrikában, amely klinikai teszteken 100%-os hatékonyságot ért el fiatal nőknél, derül ki a Science Alert cikkéből. A szexuális úton terjedő HIV-fertőzés megelőzésére szolgáló lenacapavir előnye a hatékonyságán kívül az is, hogy az eddig legelterjedtebb, naponta bevehető tablettákkal ellentétben ezt csak évente kétszer kell beadni, injekcióval. A lenacapavir is egy megelőző, azaz pre-expozíciós profilaxis (PrEP) gyógyszer, ami megakadályozza, hogy a HIV-vírus beépüljön a sejtekbe.

Kelet- és Dél-Afrikában a fiatal nők fertőződnek meg a leggyakrabban a HIV-vírustól, nekik a napi PrEP-kezelés nehezen fenntartható, ezért az új injekció hosszú távon jobb megoldást jelenthet. A kísérlet során ötezer 16 és 25 év közötti női résztvevőn tesztelték 3 különböző HIV-gyógyszer hatékonyságát 3 ugandai és 25 Dél-afrikai helyszínen.

Az új gyógyszert két, szájon át bevehető tablettával hasonlították össze. A résztvevőket három részre osztották, minden csoportot különböző gyógyszerrel kezeltek. Az a 2134 nő, aki lenacapavir injekciót kapott, egyáltalán nem fertőződött meg, a korábbi gyógyszerekkel kezelt csoportok 1,5% és 1,8%-a viszont igen.

„Ez az áttörés nagy reményt ad arra, hogy legyen egy bevált, hatékony megelőzési eszköz, amellyel megvédhetjük az embereket a HIV-től.”

– mondta Linda-Gail Bekker, a kutatás dél-afrikai részét vezető orvos.

A klinikai vizsgálatok folytatódnak, a második fázisát már több helyszínen tervezik elvégezni férfiak, transznemű és nem bináris férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítők körében is. A cél az, hogy a jövőben fel tudják ajánlani a különböző, megelőző gyógyszerek közötti választás lehetőségét a pácienseknek.

„Az elmúlt évben 1,3 millióan fertőződtek meg a HIV-vírustól világszerte, és ez kevesebb ugyan, mint a 2010-ben diagnosztizált, 2 millió fertőzés, de egyértelmű, hogy ilyen ütemben nem fogjuk elérni az UNAIDS által 2025-re kitűzött új HIV-fertőzési célt, ami globálisan kevesebb, mint 500 000 esetet jelentene” – mondta a kutató, aki szerint kérdéses, hogy elérhető-e az a cél, ami 2030-ig felszámolná az AIDS-et.

„Nem csak a PrEP segít a megelőzésben, óvszer használatával, a szexuális úton terjedő fertőzések szűrésével és kezelésével, valamint a fogamzásgátláshoz való hozzáféréssel együtt kell védelmet biztosítani a nők számára” – folytatta Linda-Gail Bekker.

Az Egyesült Államokban 2021-ben már engedélyeztek egy, a lenacapavirhoz hasonló injekciót, ami közel 100%-os hatékonysággal működik, ezt viszont kéthavonta kell beadni. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala három éve jelentős előrelépésnek nevezte annak a gyógyszernek a bevezetését a HIV és AIDS elleni küzdelemben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!