A migránsok és a menekültek sokkal jobban ki voltak téve a koronavírus veszélyeinek, mint az átlagnépesség

2024. július 13. – 21:04

A migránsok és a menekültek sokkal jobban ki voltak téve a koronavírus veszélyeinek, mint az átlagnépesség
Arina, egy 13 éves ukrán menekült koronavírus elleni védőoltást kap Németországban 2022. március 30-án – Fotó: Bodo Schackow / DPA-Zentralbild / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Az egyes országok járványvédelmi intézkedési listáján nem szerepelt túl magasan a migránsok, menekültek és belső menekültek védelme, pedig – vagy részben pont emiatt – ezek a csoportok sokkal jobban ki voltak téve a SARS-CoV-2 vírus veszélyeinek, mint az átlagnépesség – derül ki egy, a Lancetben megjelent metaanalízisből. (Azt, hogy miért migránsként hivatkozunk erre a csoportra, ebben a cikkben kifejtettük.)

A kutatók 25 adatbázist vizsgáltak át, valamint olyan, 2019 decembere és 2023 szeptembere között megjelent tanulmányokat, amik nem a hagyományosan tudományos kiadványokban jelentek meg, hanem például kormányzati vagy civil szervezetektől származó jelentésekben (ezt hívják úgy, hogy grey literature, azaz szürke irodalom). Ezekben az említett csoportok koronavírus-fertőzéseiről, kórházi ellátásáról, halálozásáról és oltottságáról kerestek adatokat.

17 088-ból végül 370 jelentést válogattak be a kutatásukba, és így 53 millió résztvevő adatait átvizsgálva arra jutottak, hogy a migránsok 84 százalékkal nagyobb eséllyel fertőződtek meg, de nagyjából ugyanakkora eséllyel (10 százalékkal gyakrabban) kerültek kórházba, mint az átlagnépesség.

23 százalékkal nagyobb eséllyel kerültek a sürgősségire, bár azok, akik kórházba kerültek Covid–19 miatt, 44 százalékkal kisebb eséllyel haltak ott meg. Azonban a teljes migráns-menekült populációt nézve 46 százalékkal magasabb volt a halálozási arányuk.

A rosszabb egészségügyi helyzetnek több összetevője is van: az érintett csoportok gyakran nagyon zsúfolt környezetben élnek, nem biztos a munkalehetőségük, és nehezebben férnek hozzá egészségügyi ellátáshoz vagy társadalombiztosításhoz.

„A migránsok nemcsak a világjárvány korai szakaszában, hanem a teljes időtartama alatt fokozottan ki voltak téve a SARS-CoV-2 megbetegedés kockázatának”

mondta Kayvan Bozorgmehr, a Bielefeld Egyetem kutatója, a kutatás egyik vezetője.

„A SARS-CoV-2 vírussal fertőzött migránsok nem kerültek gyakrabban kórházba, de gyakrabban tapasztaltak súlyos kórlefolyást, ami az intenzív osztályokra történő felvételek nagyobb számát eredményezte. Míg a klinikai halálozás alacsonyabb volt a migránsok körében – valószínűleg fiatalabb átlagéletkoruk miatt –, a teljes halálozás általában magasabb volt, különösen a magas jövedelmű országokban” – tette hozzá. A szerzők arra jutottak, hogy a jövőben az egyes országoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk ezekre a csoportokra járvány esetén.

Nagyban megnehezítette a munkájukat, hogy a vizsgált országokban változó volt az adatszolgáltatás minősége, főleg, ha a migránsokra vonatkozó adatokról van szó, és ez valószínűleg ahhoz is hozzájárult, hogy a migránsok nem kaptak kellő figyelmet a védekezés során. Ez leginkább a védettségi adatokban látszódott: bár a vizsgált tanulmányoknak csak nyolc százaléka közölt adatokat a migránscsoportok oltási lefedettségéről, ezeknek a tanulmányoknak a kétharmada a körükben alacsonyabb immunizáltsági arányt talált a nem migránsokéhoz képest.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!