Legkorábban októberben mehet az űrbe az új magyar űrhajós

2024. július 23. – 11:56

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarország véglegesítette megállapodását az amerikai Axiom Space-szel, miszerint a második magyar űrhajóst a vállalat soron következő Ax-4-es missziójával küldik fel a világűrbe – tájékoztatta az MTI-t Ferencz Orsolya a Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa. A NASA olalán azt írják a misszióról, hogy legkorábban októberben valósulhat majd meg.

A misszió során a magyar kutatóűrhajós 14 napot tölt majd el a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, ahol tudományos kísérletek elvégzése lesz a feladata. Ezek Ferencz közlemény szerint „nemcsak a hazai űrszektor szereplőit, de Magyarországot nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatják a 21. század egyik legdinamikusabban fejlődő iparágában”. A misszió pontos kezdetét egyelőre még nem tudni, ezt az Axiom Space és a NASA közösen határozza majd meg, de októbernél korábban biztosan nem indulhat el.

A miniszteri biztos közölte, hogy a HUNOR-program kutatás-fejlesztési tartalomért felelős szakemberei a partnerekkel és az Axiom Space-szel továbbra is közösen dolgoznak annak érdekében, hogy a hazai tudományos műhelyek, egyetemek, kutatóintézetek és az űripari cégek által elindított tudományos portfólió előkészítése és végrehajtása sikeres legyen. A tudományos tartalom előkészítése mellett a program szakemberei által kiválasztott kutatóűrhajós és tartalékosa is folytatja a felkészülést. Hamarosan az Egyesült Államokban kezdik meg küldetésspecifikus kiképzésüket.

Május végén jelentették be, ki lesz a következő magyar űrhajós: Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula lettek a több mint egyéves kiválasztási folyamat legjobbjai. A kiválasztás után az űrhajós kiképzésről, a jövőbeli tervekről, Farkas Bertalanról és a magyar űriparról beszélgettünk velük, illetve arról, hogy miért jó Magyarországnak, hogy űrhajósokra költ egy csomó pénzt az egészségügy vagy az oktatás helyett.

Az Axiom első küldetése egyébként nemrég sikeresen, de egyhetes késéssel zárult. Az eredetileg valamivel több mint egyhetesre tervezett, teljesen privát űrmisszión az Ax-1 négyfős legénysége több mint két hetet maradt az ISS-en, mert a rossz időjárási körülmények és egyéb tényezők, például egy orosz űrséta miatt folyamatosan el kellett halasztani a visszatérésüket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!