Eb-selejtező: litván–magyar 2-2

Legfontosabb

2023. október 17. – 20:31

Fotó: Ints Kalnins / Reuters

Litvánia legyőzésével garantálhatta volna a helyét a 2024-es Európa-bajnokságon a magyar futballválogatott, az előzetesen papírformának tűnő meccset viszont a balti csapat kezdte jobban, és az első félidőben kétgólos előnybe került. A másodikban aztán a litván kapus bravúrjai után Szoboszlai tizenegyesből szépített, majd a hajrában Varga Barnabás fejjel egyenlített, így 2-2 lett a vége. A válogatott így a biztos Eb-részvételt még nem harcolta ki, de novemberben Bulgária és Montenegró ellen két meccsük lesz még begyűjteni a maradék egy pontot.

Sallai szöglete ment remek helyre, de Zubas ma fantasztikus napot fogott ki (pechünkre), ezt is kivédte valahogy. Varga fejese az ötösön belül pattant, nem ment fel egészen a sarokba, de azért ez beakadhatott volna.

Styles pörgette fel szépen a labdát Sallai elé, aki a tizenhatoson belülről, de éles szögből lőtt a védőjét megelőzve. A túloldalon aztán a magyar védelemnek is tisztáznia kellett, de egyelőre tetszetős a támadójáték a második félidőben.

Varga játszotta be fejjel a litván kapu elé, de inkább egy elrontott litván felszabadításnak és a saras talajnak köszönhető, hogy majdnem helyzetbe került Sallai. A szöglettel nem sok mindent kezdtünk, de az első félidőben nem látott módon küzdenek a félpályán a labdákért a játékosok, szóval lehet újra építkezni.

Fotó: Illyés Tibor / MTI

Oké, még csak öt perce megy a második félidő, de Nagy Zsolt energiája a balon, illetve Szoboszlai előrébb (és kicsit balrább) tolása jó hatással van a támadójátékunkra. Közvetlen életveszély még nincs, de azért már alakul a nyomás a litván kapu előtt.

Szakkommentár

Három gól kellene a biztos továbbjutáshoz, ehhez képest egy perc kellett ahhoz, hogy kapjunk még egy gólt, de a válogatott szerencséjére a partjelző jogosan befújta a lest, így maradt a 2-0. Az viszont megint látszott, hogy egyszerűen túl enervált a csapat, nem egy fokozaton pörögnek a litvánokkal, az alacsonyabb tempóval pedig nemhogy támadásokat nem lehet vezetni, hanem a sima passzok is problémát okoznak, ahogy az az imént kiderült, amikor Styles állva várta Szalai Attila labdáját, pedig ott volt rajta az ember.

Négo aludt el, villámgyorsan megindultak ebből a litvánok, az első próbálkozásnál Dibusz még nagyot védett, a kipattanó viszont litván emberhez ment. Szerencse, hogy az indítás pillanatában les volt, Négo tehát nem ragadt be, csak üresen hagyta az emberét.

Szoboszlait előrébb toljuk ezzel, ez biztos, hiszen Nagy és Styles lesznek majd a középpálya tengelye. Marco Rossi arra is reagált, hogy Kerkez nagyon gyenge napot fogott ki a védelem bal szélén, a helyén Nagy Zsolt próbálhatja majd megfogni a litván támadásokat.

Tragikus 45 percen (meg egy kicsin) vagyunk túl, főleg, hogy a világranglista 143. helyezettje ellen mutattuk be ezt.

A félidő végére feléledt a válogatott, de egy szépítés nagyon kellene, hogy legyen esély még ma a továbbjutásra, és az Eb-selejtező vége a lehető legnagyobb nyugalomban teljesen. Ehhez ki kellene használni ezt a három percet, amiből igazából már csak kettő van hátra.

Szoboszlai kereste a szabadrúgásból felívelt labdával a jobbon Sallait, gyorsan érkezett a beadás a kapu elé, de Varga perdítése elakadt Zubasban, aki nagyon nagyot védett.

Így már a döntetlen is elég lenne a biztos kijutáshoz a litván-magyaron, de ettől egyelőre elég messze van a magyar válogatott.

A bolgárok ellen szombaton duplázó Širvys fejelt a hosszú oldalon, Kerkez nem tudott elég magasra indulni, Dibusz pedig nem tudott jönni a hosszú kapufához.

A játékvezető egyelőre hagyja az erélyesebb belépőket is, amiből egyelőre a nagyon keményen védekező litvánok jönnek ki jobban, minden finomabb megoldásra keményen odalépnek, és nem hagyják kibontakozni a magyar támadásokat. Sőt, ahogy az már többször kiderült a góljuk óta, letámadni is hasonló intenzitással tudnak, volt már egy olyan szakasza a meccsnek, ahol a labdakihozatal sem nagyon ment a magyaroknak.

Az is látszik ugyanakkor, hogy Szoboszlai a rögzített helyzeteknél még mindig óriási fegyver, volt már egy nagy szabadrúgása, és a szögleteiből is többször volt veszélyes a magyar csapat az elmúlt percekben. Az is látszik, hogy a litvánok komolyan készültek rá, többek közt a szabadrúgásához állított sorfalból és abból is, hogy az egész előtt elég keményen rántották le a karjánál fogva.

Nem is indult a labdára, hagyta azt Szoboszlainak, aki hatalmas sprinttel majdnem be is érte azt a tizenhatoson belül. Azért csak majdnem, mert egy becsúszó litván láb szögletre tolta előle azt, Szoboszlait is elütve, de ez így szabályos volt. A szöglet jól érkezett aztán, Sallai vágta rá kapásból, de picivel elvétette a kaput.

Szoboszlai bolondította a litvánokat cselek sorozatával a kapu előtt, aztán végül egy szabadrúgás lett belőle – ezt vágta rá, jól is helyezte, de Zubas nagy vetődéssel odaért a bal alsóra.

Szoboszlaival játszottak össze, nem is volt rossz tekerés, de középen hiába volt ember fejelni, nem volt benne sem erő, se nem találtuk el jól.

Ebből legalább nem lett gól, Lasickas távoli lövését öklözte Dibusz nagy vetődéssel. Ha ez nem volt elég ébresztő a csapatnak, nehéz elképzelni, mi kellhet még.

Az eddigi játék alapján elmaradhat ma a továbbjutás. Černych balról tört előre egy magyar labdavesztés után, a védők nem léptek ki rá, ő pedig jó 40 métert vezetve a labdát egészen a 16-osig ment, Négo, Nagy sem zavarta meg, a litván pedig kilőtte a hosszú alsót.

Több helyzetet is kidolgozott már a válogatott, főleg a széleken: a bal szélen Szoboszlai felívelései, a jobbon pedig ezúttal is Nego megindulásai jelentenek veszélyt, de a litvánok egyelőre nagyon stabilan védekeznek. A hazai csapatnak volt már nagyobb helyzete, Kerkez és Nagy Ádám hibája után jutottak el a magyarok kapujáig, de Gineitis nem találta el jól a gyepen megpattanó labdát, így nem lett belőle komolyabb probléma. Szoboszlai egyébként megint nagyot melózik hátul is, Kerkez mellett ő is ott loholt a litván kontránál a labdás emberrel.

Most érezhető a litván nyomás, egy hazaadott labda után Dibusznak úgy kellett passzolnia, hogy egészen közel ért hozzá az őt támadó litván játékos. Ez önmagában sem túl ideális helyzet, ám mivel mindkét kapu előtt elég rossz minőségű a gyep, extra kockázat is van abban, ha a kapusnak kell vezetnie a labdát.