Hollandia-Anglia 1-2

A holland Dumfries mentett a gólvonalon – Fotó: Reuters

Anglia megint az utolsó pillanatokban mentett megy egy meccset, Watkins 90+1. percben szerzett góljával 2-1-re verte a második félidőben jobban játszó Hollandiát a futball-Európa-bajnokság elődöntőjében, és így kiderül, hogy spanyol-angol döntő lesz vasárnap.

A bal oldalon tudta Hollandia megkavarni az angol védelmet, Aké tartott bent egy labdát, majd azután megpróbáltak kapura is törni. A beadást viszont már kicsúsztatta az egyik holland támadó, Pickford kapusnak mozdulnia sem kellett rá.

Félidő
Hollandia Hollandia 1 - 1 Anglia Anglia

A mérkőzés elején bekapott gól után Anglia jól reagált, és azóta egyértelműen uralja a játékost, sokpasszos játékukkal egymás után alakítják ki a helyzetüket. A félidő végére a holland támadások szinte teljesen elhaltak.

A jobb oldalon Anglia megint meglepte az ellenfelét, gyorsan végigmentek a passzok, még sarkazás is belefér,t, majd újra Foden lőhetett. Most is a jobb sarkot vette célba, de a gyengébb és laposabb lövése sem érte felkészületlenül Verbruggent.

A jobb szélen a holland Gakpo gyorsított fel, és máris kereste középen Malent, a passza már nem jutott el a társához, egy visszalépő angol játékos csúszott bele az átadásba.

Koeman az eddig kulcspasszokat adó támadóját, Depayt kényszerül lehozni, mert a csatár sérülés miatt nem tudta folytatni a játékot. Helyére Joey Veerman állt be.

Csere
Joey Veerman Memphis Depay
Hollandia Hollandia

Anglia beszorította a hollandokat, akik képtelenek voltak felszabadítani. Jó bemozgások után a jobb oldalon Foden előtt nyílt rés, és az angol egyből kapura is tekert, a jobb oldali kapufát találta el.

Az angolok az Eb-n eddig ritkán látott formájukat mutatják, kreatív és gyors a játékuk, ami a hollandokat is próbatétel elé állítja. Egy-egy kontrára már volt lehetőségük. Depay megint jól megtalálta a középre bemozgó Malent, de a lövése nem sikerült. A szögletből aztán Dumfries veszélyeztetett, a felső lécet találta el fejese.

Anglia átvette a meccs irányítását. A jobb oldalon Foden mutatott be szép cselsorozatot, már a kapust is kimozdította, amikor közelről megpróbálta begurítani a labdát. Dumfries azonban visszaért, és kivágta a labdát. Az angolok szerint már bent volt, de a félautomatikus technológia nem jelzett, mehetett tovább a játék.

Fotó: Leon Kuegeler / Reuters

Az angol csapatkapitány nem hibázta el a büntetőjét, nagy erővel lőtt a jobb alsó sarokba. Verbruggen érezte, hogy merre kell vetődnie, de így sem volt esélye. Hollandia-Anglia 1-1

Büntető
Anglia Harry Kane

Kane utolsó lövésénél Dumfries találta el az angol lábát, valószínűleg már a lövés után, de a videóbíró büntetőt jelzett, amit a játékvezető meg is adott.

Sárga lap
Hollandia Denzel Dumfries  (Durvaság)

A gól után az angolok is ritmust váltottak, több szabadrúgáshoz is jutottak a holland kapu előtt, és próbára tették a védelmet. Kane aztán egy távoli lövéssel próbálkozott, amin Verbruggen kapus rajta volt. Egy perccel később megint Kane következett, nagy tumultus után vágta a léc fölé.

Xavi SImmons volt kellően agresszív az angolok harmadában, labdát szerzett, bátran megindult vele a kapu felé, majd 18 méterről a jobb felső sarokba bombázott.

Fotó: Piroschka Van De Wouw / Reuters
GÓL!
Hollandia Xavi Simons
Hollandia Hollandia 1 - 0 Anglia Anglia

Az angolok magas letámadással próbálkoztak, de a hollandok remekül hozták ki a labdát, Depay kitette a jobb szélre, majd a középre húzódó Malen kapott egy passzt. A tizenhatosnál aztán az átvétel már nem sikerült, de jól látszott, hogy milyen romboló tud lenni egy ritmusváltás.

A Hollandiát vezető Ronald Koemant még mindig elég sokan utálják Angliában. A kemény védőként ismert Koeman 1993-ban lett hírhedt, híres. Az angolok kritikus fontosságú világbajnoki selejtezőt játszottak Hollandia ellen, és a meccsen Koaman többször a középpontba került. Először azért, mert felvágta David Plattot, de megúszta kiállítás nélkül a nyilvánvalóan piros lapot érő szabálytalanságot, majd egy perccel később még egy gólt is lőtt az angoloknak, akik így lemaradtak az 1994-es vb-ről.

Elkezdődött a mérkőzés
Hollandia Hollandia 0 - 0 Anglia Anglia

A negyeddöntőhöz képest Ronald Koeman csak egy helyen nyúlt bele a csapatába, a jobb szélen Donyell Malen kezd majd Steven Bergwijn helyen:

A holland kezdő: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake; Schouten, Reijnders; Malen, Simons, Gakpo; Depay.

Southgate sem forgatta át a csapatát az elődöntőre, az egymeccses eltiltását letöltő Marc Guehi került a csapatba középső védőként Ezri Konsa helyére.

Az angol kezdő: Pickford; Walker, Stones, Guehi; Saka, Mainoo, Rice, Trippier; Foden, Bellingham; Kane.

Dortmund időjárása elég változékony, míg délután jobbára sütött a nap, estére heves zivatarok tűntek fel, és az esőzések a stadiont is eláztatták, több angol szurkoló meg is zuhanyozott a stadion tetőszerkezetéről lezúduló vízben. A páratartalom nagyon magas, ami a meccs iramára is kihathat majd.

Fotó: Wolfgang Rattay/ Reuters

Öt angol szurkoló könnyebben megsérült, miután rivális holland szurkolók megtámadták őket Dortmundban az elődöntő előtt.

A UK Football Policing Unit (UKFPU) nevű szurkolói szervezet jelentései szerint az angol drukkerekre bárokban támadtak rá, és zászlókat is megpróbáltak tőlük elvenni.

A Guardian szerint olyan felvételek is megjelentek a közösségi médiában, amelyeken holland szurkolók bútokat dobálnak az angolok által látogatott kocsmák elé.

Az már napközben kiderült, hogy Hollandia szurkolói, jó részt a határ közelsége miatt jóval nagyobb számban vannak jelen Dortmundban, és a stadionban is hangosabbak lehetnek, mint az angolok. A hírügynökségek képei és a közösségi médiában közzétett felvételek alapján a német város ma narancssárgába öltözött. A becslések szerint 80 ezer holland is lehet most Dortmundban.

Fotó: Ina Fassbender / AFP

A spanyol válogatott mellett a Hollandia-Anglia-elődöntő győztese játszhat majd vasárnap az Európa-bajnoki címért. A két csapat 21 órától Dortmundban küzd meg a döntőért, és Ronald Koeman holland szövetségi kapitány történelmi estet vár, ahogy az két nagy futballnemzethez illik. A hollandok jó lelkiállapotban érkeznek a döntőre, a törökök elleni gyors fordítás erőt adhat neki, és visszaidézhetik a 2019-es Nemzetek Ligája döntőt is, amikor 3-1-re verték Angliát.

Az angolok a Svájc elleni, tizenegyesekkel kiharcolt továbbjutás hullámára ülhetnek fel, és kiváló csapategységről beszéltek az elődöntő előtt. Anglia eddig adós maradt az igazán jó játékkal, de a szurkolók által is támadott Southgate kapitány úgy látja, hogy játékosai is leküzdik a gátlásaikat, és az ellenállóképességükkel a maguk javára fordíthatják a meccset.