A tornász Mészáros Krisztofer összetettben bejutott a döntőbe a párizsi olimpián

2024. július 27. – 09:53

frissítve

A tornász Mészáros Krisztofer összetettben bejutott a döntőbe a párizsi olimpián
Mészáros Krisztofer korlátgyakorlata a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi tornaversenyének selejtezőjében a párizsi Bercy Arénában 2024. július 27-én – Fotó: Kovács Tamás / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Az olimpia első hivatalos napján a magyar csapat tagjai tíz sportágban versenyeznek, ebben a cikkben mindegyikük eredményéről beszámolunk röviden. Cikkünk folyamatosan frissül.

Sportlövészet: A nap első magyar versenyzői Mészáros Eszter és Péni István voltak, akik a légpuska vegyes csapat rangsorolójában lőttek azért, hogy érmekért küzdhessenek. Ehhez a legjobb négy páros között kellett volna végezni. A magyarok távol voltak ettől, három sorozat után a 20. helyen végeztek. 624,7 kört lőttek, az éremmeccshez legalább 629,7 kellett volna. A három évvel ezelőtti tokiói olimpián ugyanebben a számban a hetedik helyen zártak.

„Mindketten szerencsére már jobban vannak és a képességeik alapján egyértelműen bíztunk benne, hogy legalább a nyolcba kerülnek, de most sajnos ez nem sikerült” – nyilatkozta az MTI-nek Kissné Oroszi Edit szakágvezető. „Péni összességében jól, biztatóan lőtt, csak egy-két lövése csúszott el, Eszter viszont arra panaszkodott a verseny után, hogy nagyon mozgott a fegyvere és nem tudta felvenni azt a ritmust, amit szeret. Délután mindenesetre még edzünk egyet és megpróbáljuk kijavítani a hibákat, készülünk a vasárnapi egyéni 10 méteres versenyre.”

Délután Major Veronika és Fábián Sára a légpisztolyosok 10 méteres egyéni selejtezőjében versenyzett, ahonnan a legjobb nyolc juthatott a döntőbe. Major kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, az első sorozat 95 köre után feljavult, egy 98-as sorozat után, egy 96-osat, majd két 97-eset lőtt. Végig az élmezőnyben volt, és egy jó utolsó sorozattal belőhette magát a döntőbe. A vetélytársainál gyorsabban lövő Major nem is ingott meg, még pontosabban célzott, és 99 kört ért el. Major összesen 582 pontot ért el, ami a selejtező legjobb eredménye volt, a koreai Oh Jedzsin is ugyanennyivel zárt, de kevesebb tízest lőtt.

A tavalyi világbajnokságon negyedik Fábián jól kezdett, de második sorozata nagyon rosszul sikerült és innen már nem tudott felzárkózni. Végül 566 körrel a 44 fős mezőny 33. helyén végzett.

Úszás: A magyar úszók közül Késely Ajna kezdte meg legelőször a versenyzést. A női 400 méteres gyors legerősebb előfutamába került, ahol egy nagyon kiugró eredménnyel lett volna esélye elérni a döntőt. A versenytársak nem húzták magukkal, csak a hatodik lett a futamban 4:08,90-es idővel, idei legjobb eredményétől is elmaradt három másodperccel. Összesítésben a 13. lett.

Késely Ajna nem jutott döntőbe, összesítésben a 13. lett női 400 méteres gyorsúszásban – Fotó: Derencsényi István / MTI
Késely Ajna nem jutott döntőbe, összesítésben a 13. lett női 400 méteres gyorsúszásban – Fotó: Derencsényi István / MTI

A férfiaknál Sárkány Zalán indult magyar részről 400 méteres gyorsúszásban, és remek teljesítménnyel, egyéni csúcsán közel 6 tizedet javítva, 3:47,33-as idővel a harmadik futam harmadik helyét szerezte meg. Sárkány sokáig a mezőny második felében utazott, de az utolsó száz nagyon jól sikerült neki. A továbbjutás így sem jött össze, mert a két legerősebb futam még hátra volt. Sárkány végül a 14. lett összesítésben.

A magyar női 4x100-as gyorsváltó idén Európa-bajnok lett, és egy jó időeredménnyel bízhatott abban a Senánszky Petra, Ábrahám Minna, Ugrai Panna, Pádár Nikolett összeállítású négyes, hogy döntős időt úszik. A magyaroknál Senánszky kezdett, 50-nél harmadik helyen fordult, utána visszaesett, csak nyolcadik volt a váltó. Ábrahám nem tudta feljebb hozni a csapatot, Ugrai viszont már két váltott behozott. Pádár a hatodik helyről startolt az utolsó százra, és végül a futamban is hatodik lett a magyar váltó. A 3:37,33-as idő az összesítésben a tizedik helyre volt elég, nem lett meg a nyolcas döntő.

A férfi 4x100-as gyorsváltóban a magyaroknál Német Nándor kezdett, és elsőként is váltottak a magyarok az első futamban. Szabó Szebasztián is megőrizte az előnyt, de a váltó két másik tagja nem kifejezetten gyorsúszó specialista, így feljött a magyar csapatra a kínai, a német és a brit váltó is Jászó Ádám száz méterén. Az utolsó úszó, Kós Hubert nagyot hajrázott, az összesűrűsödő mezőnyben végül a negyedik helyre hozta be a váltót, ami 3:12,96-os idővel szurkolhatott, hogy a második futamból ne ússzon négy csapatnál több ennél jobbat.

A második futamban végül csak három csapat tudott jobb időt úszni, Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok jött be a magyar váltó elé, ami a hetedik idővel jutott be a szombat esti döntőbe. Itt végül valamivel gyengébb időt, 3:13.11-et úszott a magyar váltó, ami egy nyolcadik helyet jelentett a döntőben.

„Kicsit valóban lassabb a medence, mint máshol, de szerintem jól úsztunk, az pedig, hogy ott lehetünk a döntőben, egy hatalmas élmény lesz. Szeretnék minél többet úszni ebben a medencében, mert fantasztikus a hangulat” – nyilatkozta az MTI-nek Németh. „Mindenkinek lassabb a medence, szóval ezzel nincs gond. Általában ritkán mosolygok, de most ez a hangulat teljesen magával ragadott. Este szeretnék kicsit javítani, de a legfontosabb, hogy így négyen élvezzük ki a döntőt” – mondta Szabó Szebasztián.

Vívás: Elsőként a női párbajtőröző Muhari Eszter lépett pástra, a 10. helyen kiemelt magyar ellenfele a 23. helyen kiemelt Tang Csün-jao volt. Muhari végig magabiztosan vívhatta saját védekező stílusát, 15:10-re győzött A 16 között a 7. helyen kiemelt dél-koreai Szera Szong várt rá, meglepően simán, 15:6 arányban győzte le és jutott a negyeddöntőbe. ahol a legjobb 16 között a franciák 2. helyen kiemelt aranyreménységét Mary-Florence Candassamyt kiejtő kínai Jü Hi-szan várt rá. A kínainak csak egyszer sikerült átvennie a vezetést az asszó második háromperces szakaszában, Muhari végül magabiztosan, 15:10-re. nyert. Muhari útjáról az elődöntőig itt olvashat.

Muharit végül a francia Auriane Mallo-Breton állította meg az elődöntőben. A 21 éves magyar 6:6-ig tartotta a lépést a rutinosabb, 6. helyen kiemelt hazai vívóval, aki ekkor pillanatok alatt ellépett. Muharinak egyre kevesebb ideje volt egyre több tusnyi hátrány ledolgozására, a végén már nagy rohanásban volt, a vége 15:9 lett a franciának. Muhari az észt Nelli Differttel vívott a bronzért, és hosszabbítás után 15:14-re nyert, megszerezve ezzel a magyar küldöttség első érmét Párizsban.

Férfi kardozóink közül elsőként 2017 világbajnoka, a sérüléséből visszatérve a 22. helyen rangsorolt Szatmári András lépett pástre a 11. kiemelt francia Bolade Apithy ellen. A vége 15:13 lett a franciának. A legnehezebb sorsolása Gémesi Csanádnak volt, ő a 4. helyen kiemelt Eli Dershwitzcel vívott, aki a végső győzelemre is esélyesnek tartottak.. 10:10-ig szoros volt, utána Gémesi megtáltosodott, zsinórban öt vitathatatlan találatot szerezve 15:10-re nyert, kiejtette a nagyesélyes amerikait. Szilágyi Áron arra készült, hogy az olimpiák történetében ő lesz az első négyszeres kardvívó egyéni bajnok, ez az álma viszont már az első meccsén szertefoszlott. A nála jóval gyengébbnek számító kanadai Fares Arfa 15:8-ra megverte a 16 közé jutásért.

A 16 között Gémesi versenye is véget ért. Tunéziai ellenfele Faresz Ferdzsani kiélezett asszóban, egy találattal 15:14-re győzte le. Ferdzsani villámgyorsan kezdett, de Gémesi 3:0-ás, később pedig 9:7-es hátrányból is fordítani tudott, de a két utolsó találatot a tunéziai vitte be. Férfi kardozóink így már csak csapatban szerezhetnek érmet.

Torna: Mészáros Krisztofer a 14. helyen bejutott a férfi tornászok szerdai egyéni összetett döntőjébe a párizsi olimpián. A játékok egyetlen magyar férfi tornásza szombaton az első csoportban mutatta be gyakorlatait a Bercy Arénában, így késő estig várnia kellett, hogy sikerült-e a 24 közé jutnia.

Az MTI bszámolójaszerint Mészáros korláton kezdte meg szereplését (14,733 pont), majd következett a nyújtó. A győri tornász végig koncentrált volt, valamennyi repülőelemét pontosan hajtotta végre, a forgásokat is megcsinálta, egyedül a leugrása nem volt tökéletes, mélyre érkezett és el is lépett, ez pedig sokba került, 13,666 pontot kapott a ygakorlatra. A harmadik szer a talaj volt, a szerdöntőhöz 14,8-as pontszámra lett volna szükség, ennek a lehetősége azonban már gyakorlatilag az első ugrósor végén elszállt, miután kilépett, ráadásul a második sor végén letette a kezét. Ezt követően már csak apróbb hibákat követett el Mészáros, de hiába fejezte be szépen a gyakorlatát, csupán 12,900 pontot kapott.

Mészáros Krisztofer a párizsi olimpián – Fotó: Kovács Tamás / MTI
Mészáros Krisztofer a párizsi olimpián – Fotó: Kovács Tamás / MTI

A talajeredménnyel nyilvánvalóan nem lehetett elégedett a magyar tornász, de az egyéni összetett fináléjára még így is maradt reális esélye, ezért koncentráltan kellett folytatnia a versenyt. A lólengésben aztán egészen szép gyakorlatot mutatott be, a legvégéig szinte tökéletesen tornázott, a leugrásnál viszont rontott, kicsit elbillent a lovon, nem kézen állásból kezdte a leérkezést. A pontozók a gyakorlat után sokáig gondolkodtak, végül 13,633 pontra értékelték a teljesítményét. Következett a gyűrű, amelyen szintén remek gyakorlatot mutatott be, a leugrás azonban ismét nem sikerült tökéletesre, ellépett belőle. A pontozóktól 13,500 pontot kapott, és készülhetett az ugrásra. Utolsó szerén a győri tornász csupán egy ugrást mutatott be, így a szerenkénti döntőért nem szállt harcba, egyetlen ugrásával viszont az összetett döntőért sokat tehetett. Mészáros egészen gyönyörű produkciót mutatott be. Ezúttal a leérkezés is szinte tökéletesre sikeredett, majd miután meglátta a 14,366-os pontszámot, elégedetten ölelte meg edzőjét.

Mészáros Krisztofer ezzel karrierje első olimpiáján 82,798 ponttal zárta a selejtezőt, a remélt szerdöntő ugyanakkor nem jött össze. Az egyéni összetett szerdai fináléjában 24-en – nemzetenként legfeljebb ketten – lesznek érdekeltek.

Vízilabda: Vereséggel kezdte szereplését a párizsi olimpián a magyar női vízilabda-válogatott: Mihók Attila és Cseh Sándor világbajnoki ezüstérmes együttese a csoportkör első fordulójában, szombaton 10-8-ra kikapott az Európa-bajnok hollandoktól. A mérkőzésről itt írtunk részletesen.

Kézilabda: A magyar férfi kézilabda-válogatott 35-32-re kikapott Egyiptomtól a párizsi olimpia csoportkörének első fordulójában, szombaton. A meccsről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Kerékpár: Valter Attila a 22. helyen végzett az országúti kerékpárosok egyéni időfutamában szombaton. A versenyről és Valter nyilatkozatáról itt írtunk.

Evezés: Pétervári-Molnár Bendegúz tízkor az egypárevezősök ötödik előfutamában rajtolt el. A negyeddöntőbe való továbbjutáshoz az első három hely valamelyikén kellett végeznie az ötfős futamból. Pétervári-Molnár óvatosan kezdett, a 2000 méteres táv felénél közel hárommásodperces hátrányban a negyedik volt. Ötszáz méterrel később sem változott a pozíciója, de az utolsó négyszáz méteren sikerült ritmust váltania, és feljött a harmadik helyre, amivel a továbbjutás is sikerült.

„Nagyon durva pálya volt! Előzetesen tolószélre számítottunk, de ez nem az volt, enyhe ellenszél volt, úgyhogy ez tényleg kőkemény pálya volt. Még tolószélben vagy szélcsendesben is jó időnek számít egy ilyen hét percen belüli idő. Szerettem volna inkább az első helyeken tovább jutni, de végtére is a továbbjutás a fontos és ez megvan. Elégedett lehetek, de a negyeddöntőben több kell majd” – mondta az M4 Sportnak a harmadik olimpiáján szereplő magyar evezős.

Asztalitenisz: Az Ecseki Nándor, Madarász Dóra vegyes páros kikapott hongkongi ellenfelétől szombaton a párizsi olimpia asztalitenisz tornájának nyitónapján és kiesett. Ezzel számukra befejeződött az olimpia. Az MTI beszámolója szerint a 16 kettőst felvonultató mezőnyben a magyar kettős 11. kiemelt volt és a negyedikként rangsorolt Vong Csun-ting, Tu Hoj-kem duót kapta riválisnak. A papírforma egyértelműen a hongkongi páros mellett szólt, amely évek óta a vegyes páros elitmezőnyben található, és a 2015-ös világbajnokságon bronzérmet szerzett. Egyéniben a kettős női tagja, Tu Hoj-kem számít eredményesebbnek és csapatban harmadik volt a tokiói olimpián.

Lovassport: Kaizinger Balázs a három számból álló lovastusa első számában, a díjlovaglásban 45,80 hibapontot kapott. A magyar versenyző lovának, a 12 éves Herr Cooles Classicónak nem az erőssége az első szám, amelyben az egyensúlyt, a ritmust, a hajlékonyságot, a ló elengedettségét és a ló és lovas közötti harmóniát értékelik. Kaizinger a 64 indulóból egyelőre kettőt tudhat maga mögött, egy olasz lovas kiesett, egy cseh pedig több hibapontot gyűjtött. „Kicsit izgultam, de a ló önmagához képest nagyon jól teljesített. Élénkebb habitusú, ezért kicsit attól féltünk, hogy ez az atmoszféra és környezet negatív feszültséget kelt benne. A lépéssel van problémája, azt 60 százalékosan megcsinálta, nála ez már pozitív dolog, de persze a többi jármódban is lehet fejlődni. Jelenleg a lóban ennyi van” – mondta az M4 Sportnak Kaizinger, akiről egy rövid portrét forgatott a Deutsche Welle.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!