Kaptárba zárt panoráma: a boglári Atomium

2022. szeptember 27. – 10:37

frissítve

Kaptárba zárt panoráma: a boglári Atomium
Kilátás a boglári Gömbkilátóból – Fotó: Tenczer Gábor / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Ez a cikk több mint egy éve jelent meg, elképzelhető, hogy pár elavult infó is van benne. Ha ilyet látna, kérjük, jelezze.

Az elmúlt néhány évben újra divat lett kilátót építeni, vagy felújítani. Mivel a kilátó, mint olyan, tökéletesen a rovat témavilágába vág, gondoltam összegyűjtöm őket. A Kilátómustra sorozatban összeszedjük és osztályozzuk a kilátók fontosabb tulajdonságait, és írunk történetéről. (A Szépkilátás blog korábbi posztja alapján.)

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

A balatonboglári Xantus János Gömbkilátó kezdésnek tökéletes, Magyarország egyik legikonikusabb kilátója, ráadásul néhány évi enyészet és lakat után 2012-ben felújították, tehát aránylag újnak számít.

A kilátó a Várdombon áll. A 165 m magas domb, ami a fémszerkezetre erősített tábla szerint kb 1 millió éves, vulkanikus eredetű lekoptatott bazalttufa – régebbi nevén Kopaszdomb – valamikor a bronzkor után földvár volt, innen a neve. Kilátó az 1960-as években épült rá, egy egyszerűbb, faszerkezetű modell.

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

Maga a Gömb nem kilátónak épült eredetileg. Az 1967-es Budapesti Nemzetközi Vásárra készítették, a belföldi idegenforgalom pavilonja volt. Tervezőjét, Kádár Istvánt az 1958-as brüsszeli világkiállítás híres jelképe, az Atomium ihlette a Magyar Atomium megalkotására.

A gömb 15 m átmérőjű szerkezetét 240 háromszöglemez alkotja. Geometriai érdekességnek számít, egyforma, szabályos háromszögekből formázódik gömbbé, méhsejtszerűen.

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

A 67-es BNV után borítását lebontották, majd Szabó Kálmán tanácselnök segítségével Boglárra szállították, kilátónak. Eredetileg belső üvegburkolattal tervezték, sőt, panoráma presszóval, de hálistennek, ebből nem lett semmi.

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

2002-ben díszkivilágítást kapott, 2010 körül lepusztult, lezárták, 2012-ben egy helyi vállalkozó (legyen itt a neve, egye fene, megérdemli: Sziszi Vendéglátó Kft.) felújíttatta. Azóta újra nézelődhetünk rajta. Mi egy borongós októberi napot fogtunk ki, de a kilátó nagyszerűsége így is átjött.

A kilátó a boglári Vörösmarty térről (Posta buszmegálló, parkoló) egy 650 méter hosszú, nagyjából negyed órás sétával meghódítható, a szint mindössze 44 méternyi.

És akkor lássuk a jegyeket:

  • A helyszín: a Balaton egyik legszebb pontja, jól látszanak a jellegzetes Tanúhegyek – 10 pont
  • Szükségesség: a kilátó nélkül nem lehetne élvezni a panorámát – 10 pont
  • Forma messziről, ikonikus jelleg: összetéveszthetetlen, szinte mindenki által ismert, jól látható – 10 pont
  • Dizájn: eredeti, érdekes – 10
  • Kilátás: majdnem körpanoráma, mert néhány helyen belógnak a fák, de azért van mit látni – 9 pont
  • Magasság: 165 m + 8 m, de nagyjából elég is – 8 pont
  • Ár: 350 Ft/fő, ami nem sok, meg kell a karbantartásra, de azért bosszantó, akárhogy is nézzük – 5 pont
  • Kivilágítás: van, méghozzá elég jól megoldott – 10 pont
  • Megközelítés: autóval, busszal, vonattal is elérhető
  • Anyaga: acél (nem pontozható tulajdonság)
  • Összérték: 9 pont

Túrák további hazai kilátókhoz:

A Szépkilátás – A Telex túrarovata friss anyagokból, valamint a korábbi blog.hu-s Szépkilátás blog túraleírásainak az archívumából állt össze. Ez a poszt 2016-ban jelent meg, de hangulatában most is ugyanilyen végigjárni az útvonalat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!