Németh Szilárd a csepeli fideszes buktáról: Tudomásul veszem

2024. június 10. – 10:34

frissítve

Németh Szilárd a csepeli fideszes buktáról: Tudomásul veszem
Dudás Zoltán és Németh Szilárd – Fotó: Németh Szilárd / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

Nemcsak a DK árnyékkormánya, hanem a Telex választási percről percre tudósításának is vége. A választással kapcsolatos hírekről természetesen ezután is beszámolunk majd, csak már nem ebben a gyűjtőcikkben.

Feloszlik a DK árnyékkormánya, Dobrev Klára a Facebookon jelentette be, hogy az árnyékkormány munkája ebben a formában véget ért.

A DK EP-képviselője szerint baloldali közösségként új, a korábbiaktól eltérő módszereket is kell keresniük az Orbán-rendszerrel szembenálló szavazók megszólítására. „Továbbra is hiszem, hogy az emberek hétköznapjaival mit sem foglalkozó jobboldali politika egyetlen alternatívája hosszú távon egy karakteres, baloldali program. Ennek a programnak a kidolgozásáról szólt az Árnyékkormány munkája 2022 szeptembere óta, ezért dolgoztunk együtt több mint ezer szakértővel, ezért jártuk az országot, hogy ez a program minél többekhez eljusson. Az Árnyékkormány munkája a mai nappal eddigi formájában véget ér” – írta Dobrev Klára Facebook-oldalán.

„Köszönet illet mindenkit, aki részt vett a június 9-ei választáson, függetlenül attól, hogy kire adta le a szavazatát. Külön köszönet annak a sok ezer hegyvidéki polgárnak, aki Fonti Krisztinára és a FIDESZ-KDNP jelöltjeire szavazott. Gratulálunk Kovács Gergely pártelnöknek, majdani polgármesteri munkájához sok sikert kívánunk.”

Ennyit reagált Pokorni Zoltán, Hegyvidék még jelenlegi fideszes polgármestere a Telex megkeresésére, miután a kerületében a fideszes alpolgármestere helyett a Kutyapárt társelnöke, Kovács Gergely nyerte a választást.

„Most más színterekre helyeződhet át a harc a szabadabb és emberséges Magyarországért” – mondta Cseh Katalin, a Momentum eddigi EP-képviselője a 24.hu-nak. Szerinte ezen a választáson láthatóvá vált, hogy kiépítettek egy erős és összetartó politikai közösséget a magyar önkormányzatokban mind Budapesten, mind vidéken és egészen kis településeken is tudott bővülni a Momentum. Szerinte azt sikerült bebizonyítani, hogy a liberális gondolatra igenis országszerte van fogadókészség.

„Bebizonyosodott, hogy a szabadságjogok, női jogok és kisebbségi jogok iránti elkötelezettség emberi minimum és abszolút érték” – mondta Cseh Katalin. Szerinte ezek után egy ilyen szabadsághiányos országban mindenképp folytatniuk kell a harcot ezekért az értékekért, főleg, mert nem biztos, hogy az a jó az országnak, ha a következőkben kizárólag két jobboldali párt küzd a hatalomért.

Hétfő délelőtt a Momentum belső fórumán Donáth Anna bejelentette, hogy lemond a párt éléről, miután egy EP-mandátumot sem szereztek vasárnap. Távozott a teljes elnökség. „Az európai parlamenti eredményünk kudarc – még akkor is, ha úgy érzem, hogy a választók elsősorban az erőre mondtak igent, nem pedig a mi európai parlamenti munkánkra mondtak nemet” – írta bejegyzésében a Momentum elnöke.

Még egy párt sem közelítette meg ennyire a NER-ben a Fideszt, mint a Tisza Párt. Tordai Bence függetlenként folytatja, elmaradt a nagy jobboldali áttörés Európában, nem lesz nagyobb mozgástere Orbánnak az EU-ban. A választások összes fontos adatát megmutatjuk térképeken is. Élő műsor a választások másnapján, vendégeink: Magyar Péter, Tordai Bence, Lakatos Júlia, Kovalcsik Tamás és Bódi Mátyás.

A nemzetközi választási megfigyelők megtévesztésnek nevezték Szentkirályi Alexandra választás előtti visszalépését – derült ki azon a konferencián, ahol bemutatták a magyar önkormányzati választásról szóló előzetes jelentését a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózatának (ENEMO). Mint Pierre Peytier, a szervezet képviselője elmondta: a választási folyamat minden aspektusát megfigyelték, így a kampányt, a kampányfinanszírozást, a médiakörnyezetet, több szavazóhelyiségben pedig a szavazás folyamatát.

A szervezet szerint a jelenlegi jogi keretrendszer hiányosságai negatívan befolyásolták a választást a kormánypárt javára. Aggodalomra adott okot a kampányban a lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és az, hogy a részt vevő pártoknak egyenlőtlen lehetőségei voltak – állapította meg az ENEMO. Jó hír viszont, hogy maga a választási adminisztráció hatékonyan, szakszerűen működött.

„Mint Csepel fideszes választókerületi elnöke tisztelettel köszönöm, hogy ilyen sokan éltek demokratikus jogukkal, és bizonyították, hogy Magyarország az EU szuverén, demokratikus tagállama” – kezdte Facebook-posztját Németh Szilárd, Csepel fideszes választókerületi elnöke. Németh először kommentálta a csepeli választási eredményt: június 9-én a Fidesz jelöltjeit legyőzte a kerületben a Fideszből kitessékelt Borbély Lénárd polgármester és csapata. Borbély éppen azért hagyta ott a Fideszt, mert összetűzött Németh Szilárddal.

Németh azt írta „tudomásul veszi” hogy „a csepeli választók többsége nem Orbán Viktor jelöltjeire, nem a Fidesz–KDNP békepolitikájára és nem Dudás Zoltán – kormány által is támogatott – programjára szavazott”. Azért eldicsekedett azzal, mi mindent intézett ő a csepelieknek: „az elmúlt öt évben 37 milliárd forint kormányzati támogatást harcoltam ki és szereztem meg a csepeli utak, járdák, oktatási, egészségügyi, szociális, sport- és kulturális intézmények, játszóterek, parkok megépítésére, megújítására”.

„Tegnap azonban világos üzenetet kaptunk: mindennek ellenére az elkövetkezendőkben Borbély Lénárd és új, Fidesz-ellenes pártja, a Közösen Csepelért Polgári Párt, illetve Magyar Péter és a Tisza Párt kell. Pedig ránk Csepel mindig számíthat!”

Azért megköszönte az egész kampányt Dudás Zoltán csepeli fideszes jelöltnek és csapatának, valamint mindenkinek, akik rájuk szavaztak.

Borbély Lénárd brutális, 67 százalékos támogatással nyerte el újra a polgármesteri széket. Második helyre a momentumos Dukán András futott be 20 százaléktól alig elmaradó eredménnyel, és csak őt követte Dudás 10 százalékkal. Borbélynak az önkormányzatban is magabiztos többsége lesz: minden egyéni képviselői helyet az ő jelöltjei nyertek.

Borbély Lénárd és Németh Szilárd harcát tehát egyértelműen az előbbi nyerte, a Fidesz pedig újabb budapesti kerületet veszített el. Igaz, Borbély az előző ciklusban is együttműködött a Fidesszel több ügyben is, bizonyára emiatt sem sorolta Orbán Viktor vasárnap esti beszédében Csepelt az elveszített kerületek közé.


Az országos politikában szokatlan dolog történt Albertirsán: a koalíciós partner a Fidesz és KDNP egymás ellen indított polgármesterjelöltet. A Pest megyei településen a KDNP-s Jutasiné Klein Kitti 33,73 százalékos eredményével legyőzte a fideszes Varga Károlyt, aki 31,04 százalékot kapott. Igaz, kettejük közt a különbség mindössze 171 szavazat volt. A jelenlegi polgármester nem sokkal lemaradva a fideszes jelölttől a harmadik helyen végzett.

Felcsúton 213 érvénytelen szavazólapot adtak le a vasárnapi polgármester választáson – írja a Hvg. Ez onnan derül ki, hogy összesen 936 lebélyegzett szavazólapot dobtak be az urnákba, viszont az egyetlen jelöltre, Mészáros László Istvánra 723-an szavaztak. Azt nem lehet tudni, hogy ezek közül hány esetben szavaztak direkt érvénytelenül, és hány esetben történt valamilyen hiba. Mészáros László István a Fidesz-KDNP jelöltje volt.

Felcsút polgármester 2011 és 2018 között Mészáros Lőrinc volt, akit azóta már a leggazdagabb magyarként tartunk számon. Mészáros Lőrinc 2018-ban az országgyűlési választások után mondott le polgármesteri pozíciójáról, azóta Mészáros László korábbi alpolgármester irányítja a települést.

Feltűnhet az európai választásokat alaposan követőknek, hogy egy kivételével már minden európai országban eredményt hirdettek. Az egy kivétel Írország, ahol több sajátosság miatt még mindig nincs hivatalos eredmény, csak becslés. Írország alapból nem egy nagy választókörzet, mint például Magyarország, hanem három régióban három különböző jelöltlistára szavazhatnak az írek (a régiók: Midlands-North-West/Középvidék-Északnyugat – 5 mandátum, South/Dél – 5 mandátum, Dublin – 4 mandátum).

Simon Harris miniszterelnök kezet fog egy választási bizottsági taggal Dublinban – Fotó: Clodagh Kilcoyne / REUTERS
Simon Harris miniszterelnök kezet fog egy választási bizottsági taggal Dublinban – Fotó: Clodagh Kilcoyne / REUTERS

Másfelől az írek csak papíralapon szavazhatnak, a szavazatszámlálás kézzel megy, lassan halad, és a sok jogorvoslati lehetőség miatt gyakoriak az újraszámolások. Az ír helyzetet bonyolítja, hogy helyhatósági választásokat is tartottak, ennek azért már vannak eredményei (újabb magyar analógia: nálunk is az ezen leadott voksokat számolták össze először).

Az Irish Times mindenesetre megállapította, hogy a középpártok erősödését hozta az ír választás – szembemenve az európai szélsőséges trendekkel. Ez itt azt jelent, hogy a Fianna Fáil, a Fine Gael és a Zöld Párt felülteljesített, míg a nacionalista, ugyanakkor szélsőbalos Sinn Féin alul.

A Times nem is bocsátkozott még mandátumbecslésbe, de az országos szavazatarányokat már sejteni lehet. 16 százalék körül, fej fej mellett áll a két nagy középpárt, a liberális-kereszténydemokrata Fine Gael és a hajszálnyival konzervatívabb Fianna Fáil. A Sinn Féin kicsivel több mint 12 százalékra számíthat, 8 százalék körül várják a Zöld Pártot és a Munkáspártot, 6 százalék alatt áll a szélsőbalos Emberek a Profit Előtt, és végül kicsivel 4 százalék felett a Szociáldemokratákat. Írországban hagyományosan erősek a független jelöltek, akik most 28 százalék felett kaphattak szavazatot.


A 400 választókörzetből mindegyikben van már eredmény Németországból, ahol az Európai Unió hivatalos honlapja szerint a konzervatív Kereszténydemokrata Néppárt (CDU) áll az első helyen 30,3 százalékkal. Mögöttük a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) áll 15,6 százalékon, az Olaf Scholz kancellár-féle szociáldemokrata SDP pedig csak harmadik 14,1 százalékkal. A hárompárti kormánykoalícióban szintén részt vevő Zöldek 12 százalékon állnak. A legkisebb koalíciós partner FDP 5,3 százalékot ért el.

A németországi adatokról bővebben itt írtunk.

Magyar pártja és a Fidesz–KDNP is 10-10 mandátumot hozott össze, kényelmesen megelőzve a DK–MSZP–Párbeszéd trió 7 mandátumát, illetve Vitézyék–LMP és a Kutyapárt 3-3 mandátumát. Ami a polgármesterjelölteket illeti, Magyar Péter jelöltjeinek indulásával két kerületben az ellenzék, kettőben a Fidesz járt rosszabbul, de a győztes személyét érdemben sehol nem befolyásolták. Részleteket erről itt olvashatnak.

A tiszaburai önkormányzati választáson 51 képviselőjelölt indult, közülük hatan jutottak egyéni listás képviselői helyhez, ők mind a Cigány Közösségek Szövetségének jelöltjei voltak.

Öt jelöltre senki sem szavazott, hat jelöltre egy-egy ember voksolt. A szavazásra jogosultak 75,67 százaléka vett részt a választásokon.

A település polgármestere Vavrik Géza, szintén a Cigány Közösségek Szövetségének jelöltje lett. A szavazatok 54,80 százalékát szerezte meg.

Svédországban az EP-választások jelentették az első nagy bukást a szélsőjobboldali populista párt számára. A Svéd Demokraták a szavazatok 13,2 százalékát szerezték meg, így negyedik helyen végeztek a hétfői előzetes számok alapján. Svédország így most azon kevés európai országok közé tartozik, ahol a szélsőjobb nem tört előre.

A mostani adatok 2,2 százalékos visszaesést jelent a svéd radikálisoknak, akik így is megtarthatták három mandátumukat az EP-ben. A sorban viszont beelőzték őket a konzervatívok (négy hellyel), a szociáldemokraták (öt hellyel) és a zöldek (hárommal) is.

(AP News)

Hajós polgármesterének választották Alföldi Róbert színész-rendező unokaöccsét, a 25 éves Alföldi Albertet – írja a 444. Alföldi Albert függetlenként indult a választásokon, a szavazatok közel 52 százalékát szerezte meg.

Fotó: Alföldi Albert / Facebook
Fotó: Alföldi Albert / Facebook

A lap azt írja, hogy Hajóson nem gyakran cserélnek polgármestert, a pozíciót Alföldi előtt ketten töltötték be: Schőn Ferenc öt cikluson át, majd Estók Mihályné Szalczer Erzsébet három cikluson keresztül. A testületben Alföldin kívül további 5 független és 1 fideszes képviselő fog ülni.

A majdnem 10 ezres városban, Ócsán öt évvel ezelőtt még fideszes, most viszont a Barátságos Élhető Kisváros Egyesület (röviden BÉKE) jelöltje, Paul Tamás nyert. A Fidesz-KDNP a regnáló polgármestert, Bukodi Károlyt jelölte, aki viszont rosszabb eredményt ért el, mint 2019-ben. Öt évvel ezelőtt még a szavazók majdnem 60 százalékát győzte meg, most viszont csak 46,45 százalékot kapott Bukodi, így csak második lett Paul Tamás mögött.

A 12 főből álló ócsai képviselő-testület tagjainak többségét is a BÉKE képviselői fogják adni, akik közül négyen bekerültek az egyéni választókerületükből (EVK), egy pedig kompenzációs listáról. Lesz egy független is a testületben, A Fidesz-KDNP-t csak négyen fogják képviselni.

A leköszönő polgármester, a fideszes Bukodi Károly áprilisban videóban mondta el, hogy ő nem tiltotta ki Koltai Róbertet a városból, miután a színész egy nyílt levélben arról írt, hogy „a polgármester úr nem engedélyezi” a fellépését Ócsán.

Budapesten látványosan jobb eredményt ért el az DK–MSZP–Párbeszéd szövetség a fővárosi listás választáson, mint az európai parlamentin, de az eltérés az LMP-nél még szembetűnőbb. A fővárosi sikert vélhetően mindketten a listavezetőjüknek, illetve főpolgármester-jelöltjüknek, Karácsony Gergelynek és Vitézy Dávidnak köszönhetik. A Budapesten is külön induló Momentumnak pedig pont ez nem jött össze, önálló fővárosi listájuk épp a bejutási küszöb alatt teljesített. Részleteket erről itt olvashatnak.

„Egy dolgot szeretnék előre leszögezni: ha minden nyitott kérdést tisztáztunk, ha minden beérkező gyanút megvizsgáltunk, és az a végeredmény születik, hogy Karácsony Gergely nyerte ezt a választást akár csak egy szavazattal is, akkor természetesen gratulálok neki, és a programom mentén, konstruktívan fogjuk képviselni a budapestieket a Fővárosi Közgyűlésben” – írta Vitézy Dávid, az LMP főpolgármester-jelölje Facebook-oldalán hétfőn kora délután.

Karácsony Gergely, a DK–MSZP–Párbeszéd és a Momentum jelöltje mindössze 324 szavazattal végzett Vitézy Dávid előtt a főpolgármester-választáson. Vitézy emiatt már vasárnap este jelezte, hogy szükség lenne a szavazatok újraszámolására.

Vitézy hétfői posztjában is azt írta, hogy a hivatalos végeredményt még mindig nem tudjuk. Rengeteg a nyitott kérdés és a gyanú. Ez azért is van így szerinte, mert 24 592 érvénytelen szavazat volt ezen a választáson, ami rekord. A már birtokukba lévő információk alapján egyes kerületekben rendszerszintű problémák merültek fel. Ráadásul pont ezekben a kerületben kiugró volt az érvénytelen szavazatok aránya.

Vitézy azt írja:

„Kérem a Fővárosi Választási Irodát, hogy a jogorvoslatok lezárultáig minden szavazatot, jegyzőkönyvet és urnát őrizzenek meg, minden befolyási kísérletet akadályozzanak meg, és tegyék lehetővé, hogy minden budapesti számára megnyugtató módon tudjon zárulni ez a rendkívül szoros főpolgármester-választás.”

Posztját azzal zárja, hogy mindezt Karácsony Gergely főpolgármesternek szerette volna közvetlenül elmondani, de ő telefonhívásait nem fogadja.

A választás másnapján, reggel 8 és 9 óra között szúrópróbaszerűen megnéztük a kormánypárti hírportálok címlapjait, mert kíváncsiak voltunk arra, hogy mire helyezik a hangsúlyt. Nem ért minket meglepetés, részletek ebben a cikkünkben.

„Őszintén szólva én eleve Karácsonynak adtam több esélyt, de Vitézy Dávid nagyon tiszteletreméltóan szerepelt, nyílttá tette a versenyt” – mondta az Atv.hu-nak Tarlós István, Budapest korábbi főpolgármestere.

Karácsony Gergely, a DK–MSZP–Párbeszéd és a Momentum jelöltje mindössze 324 szavazattal végzett Vitézy Dávid előtt a főpolgármester-választáson. Vitézy emiatt már vasárnap este jelezte, hogy szükség lenne a szavazatok újraszámolására.

Tarlós István is egyetért azzal, hogy jogi értelemben nem tekinthető véglegesnek a főpolgármester-választás végeredménye. „Ha így marad az eredmény, én akkor mind a két versenyzőnek gratulálok. Karácsonynak a győzelemhez, Vitézynek pedig azért, mert ilyen nyílttá tette ezt a versenyt” – mondta.

Újra polgármesternek választották Fenyves Pétert, aki már 2006 óta Mór városvezetője. Fenyves azonban, miután 18 éven át fideszesként vezette a várost, most független jelöltként nyert. Pedig a veterán városvezetőre még rá is indította a helyi Fidesz az alpolgármestert, Fett Krisztiánt.

Ahogy öt és tíz éve, úgy most is simán nyert az újrázó polgármester. Fenyves 2019-ben is 60 százalék fölötti eredményt ért el, a mostani választáson a szavazatok 61,8 százalékát kapta, míg fideszes ellenfele, Fett Krisztián csak 26,54 százalékot kapott. A képviselő-testületben viszont marad a kormánypárti többség, ugyanis hét fideszes is megnyerte az egyéni választókerületi körzetét.

A független Farkas Szabolcs váltotta Aros János eddigi fideszes polgármestert Sárospatakon, ezzel az utóbbi 14 éve tartó polgármesterségét megtörve. Farkas megválasztása 18 év Fidesz-dominancia végét is jelenti a városban. A nyertes 55,48 százalékához képest Aros 36,89 százalékot zsebelt be vasárnap estig. A harmadik jelölt, Berger Zsolt (Patakért) 7,63 százalékkal zárta a versenyt.

Hogy Sárospatakon akár meglepő fordulatokat is tartogathat a választás, előre sejteni lehetett, nem véletlenül foglalkoztunk kiemelten a településsel.

A kormánypártnak a képviselő-testületbe is viszonylag kevés tagot sikerült bejuttatniuk:

  • Harcművészetek Klubja Sportegyesület – 6,
  • Fidesz-KDNP – 3,
  • Független – 2,
  • Patakért 1 fő.

Tarjáni István (Fidesz–KDNP) 14 éven át vezette Biatorbágyot, azonban az idei választáson nem indult. Öt jelölt is bejelentkezett a polgármesteri székért, Kocsis József (Biatorbágyért) került ki közülük nyertesként a maga 50,19 százalékával. Kocsis győzelmével így a kormánypárt Biatorbágyot is elvesztette.

Nánási-Kézdy Tamás (Fidesz–KDNP) 37,46 százalékot, Kecskés László (független) 5,33 százalékot, Koller Tamás (Mi Hazánk) 4,90 százalékot, Molnár Tibor (Szolidaritás) 2,12 százalékot gyűjtött be. (NVI)

Gárdonyban Eötvös Pál Árpád (VITE) kapta a legtöbb szavazatot, 59,26 százalékos eredményt ért el. Ezzel 22 év után váltotta le a kormánypártot és egyben Tóth István addigi polgármestert (Fidesz-KDNP) is, aki 2006 óta vezeti a várost.Tóth az idei választáson 40,74 százalékkal a második helyen végzett.

A kormánypárt szerezte meg a legtöbb, szám szerint 5 darab mandátumot a képviselő-testületben. 3 VITE-s, 2 független és 2 DK-s képviselő szerzett még mandátumot. (NVI)

Szoros verseny után fordult a kocka Törökbálinton a vasárnapi önkormányzati választáson, a 2014 óta hivatalban lévő fideszes polgármestert, Elek Sándort a Törökbálint Holnap Egyesület jelöltje, Szőke Péter válthatja a polgármesteri székben a választási iroda adatai alapján. Szőke Péter (Törökbálint Holnap Egyesület) a voksok 48,54 százalékát szerezte meg, 3496 szavazattal, Elek Sándor (Fidesz–KDNP) 47,13 százalékát, 3395 szavazatot kapott, a harmadik jelöltre, dr. Szentmiklósi-Tóth Tamásra 312-en szavaztak, ami 4,33 százalékos eredményt jelent. Erről itt írtunk hosszabban.


A 400 választókörzetből mindegyikben van már eredmény Németországból, ahol az Európai Unió hivatalos honlapja szerint a konzervatív Kereszténydemokrata Néppárt (CDU) áll az első helyen 30,3 százalékkal. Mögöttük a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) áll 15,6 százalékon, az Olaf Scholz kancellár-féle szociáldemokrata SDP pedig csak harmadik 14,1 százalékkal. A hárompárti kormánykoalícióban szintén részt vevő Zöldek 12 százalékon állnak. A legkisebb koalíciós partner FDP 5,3 százalékot ért el.

A németországi adatokról bővebben itt írtunk.

21 mandátumot osztottak szét a 2024-es európai parlamenti választásokon Magyarországon, a választást pedig a kormányzó Fidesz–KDNP pártszövetség nyerte, ez 11 mandátumot jelent nekik. Magyar Péter pár hónapja berobbant pártja, a Tisza Párt 7 helyet szerzett az EP-ben. A DK 2 helyét tartotta meg a testületben, valamint a Mi Hazánk egy képviselője is kiutazhat Brüsszelbe.

Cikkünk a bejutott képviselőkről itt található.

„A tegnapi eredmények alapján azt gondolom, hogy ő leváltotta az ellenzéket, és meglátjuk, hogy ezzel hogy fog sáfárkodni a következő időszakban. Azt látni kell, hogy a mai pártok szervezeti szempontból mások, mint a tíz-húsz évvel ezelőttiek, de azért az nagyon fontos, hogy legyenek szervezetek. A legkisebb településektől a fővárosig. Szerintem itt egy óriási kérdés, hogy mi fog majd történni a mostani támogatottsággal, amit el tudtak érni, és amit szerintem érdemes megsüvegelni, és azt mondani, hogy ez egy komoly eredmény” – mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár újraválasztott fideszes polgármestere reggel a Partizánnak.

Szerinte nagy kérdés, hogy a Tisza Párt mit kezd a vasárnapi eredménnyel. Cser-Palkovics szerint nekik is van feladatuk, de úgy gondolja, a Fidesz mindig erős volt abban, hogy le tudott vonni következtetéseket.

A tízezer lakosú települések közül öt olyan város van, ahol a legszorosabb volt a polgármesteri verseny vasárnap: Diósd, Kalocsa, Győr, Pécel, Tata. Itt mindenhol 1 százalékponton belüli a különbség. Mindegyik településen valamilyen helyi ügy befolyásolta ezt, Győr helyzetéről itt írtunk részletesen.

(NVI)

Orosz István, a Mártavölgye Sport Club színeiben nyerte a polgármester-választást Bátonyterenyén vasárnap a fideszes jelölttel szemben. A győztes jelölőszervezete azonban nem tudott testületi többségre szert tenni, az önkormányzatban továbbra is a kormánypárti képviselők lesznek többségben.

Orosz 49,46%-ot ért el, míg a Fidesz-KDNP jelöltje, Nagy-Majdon József, aki 2010 óta vezeti a települést, 41,70%-ot. Nagy-Majdon 2019-ben még magabiztosan nyert 54,34%-al.

A Nógrád vármegyei településen a Mártavölgye SC 3 egyéni választókerületben nyert, és további egy listás mandátumot szerzett. A Fidesz nyerte a többi 5 kerületet, egy képviselő tőlük is bejutott a listáról. A Bátonyterenyei Polgárokért Egyesület is szerzett egy listás mandátumot, de így is a Fidesznek lesz többsége.

Az EP-választáson a bátonyterenyeiek 43,93%-a szavazott a Fidesz-KDNP listájára, ami nagyjából megfelel az országos eredményeknek, többen szavaztak a párt országos EP-listájára, mint a helyi kormánypárti jelöltre.

(NVI)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!