Németh Szilárd a csepeli fideszes buktáról: Tudomásul veszem

2024. június 10. – 10:34

frissítve

Németh Szilárd a csepeli fideszes buktáról: Tudomásul veszem
Dudás Zoltán és Németh Szilárd – Fotó: Németh Szilárd / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

1994 óta a Fideszből kerültek ki a polgármesterek Pápán, de a vasárnapi választáson fordult a kocka: Grőber Attila, az Élhető, Gyarapodó Városért–DK–Jobbik–LMP-Zöldek–MSZP–Momentum–Párbeszéd-Zöldek 51,07 százalékkal nyerte meg a polgármester-választást. A Fidesz–KDNP jelöltje dr. Áldozó Tamás, aki 2011 óta polgármestere a városnak, a második helyre szorult vissza 38,16 százalékkal. A Mi Hazánk jelöltje, Marton Sándor támogatottsága 6,61 százalék volt, a független Molnár István pedig 4,17 százalékot szerzett.

Az európai parlamenti választások helyi eredményei azt mutatják, hogy a Fidesz hatalmas fölénnyel, 45,33 százalékkal első helyen végzett. A Tisza Pártnak 29,43 százalékot sikerült bezsebelnie, az MSZP–DK–Párbeszéd-Zöldek 11,86 százalékot gyűjtött össze, a Mi Hazánk 6,49 százalékot. Az MKKP-nak 2,06 százalék, a Momentumnak 1,99 százalék jött össze. (NVI)

Megköszönte azoknak, akik a Fidesz–KDNP jelöltjeire szavaztak, akik viszont nem, azoknak egy másik üzenetet fogalmazott meg Tasó László fideszes parlamenti képviselő, Nyíradony egykori polgármestere, írja a 444.hu. A településen a választók 50,61 százaléka a független Szilágyi Zoltán Tiborra voksolt, míg a Fidesz–KDNP-s Terdik János csak a szavazatok 37,29 százalékát tudta megszerezni.

Tasó emlékeztetőül Kóczián Rudolf versét tette közzé, amely így szól:

„Ahogyan szavaztál / Úgy bánjanak veled!”

Török Gábor politikai elemző teljesen normálisnak tartja, hogy a kormánypártok sikeréről beszélnek a nyilvánosságban azok, „akiknek ez a feladatuk a rendszerben”, de hozzátette, hogy azt tapasztalja, „nincs egyetlen fideszes vezető, háttérember vagy gazdasági szereplő sem, aki hitelt adna most a sikerpropagandának”.

„A rendszer inkább látja kudarcnak a történteket, akkor is, ha a nyilvánosság előtt erről nem nagyon fognak beszélni. Mindez csak azért fontos most, mert a percepció hegyeket tud mozgatni vagy rombolni: ennek a választásnak az egész Fidesz-világra komoly következményei lesznek” – posztolta a Facebookon Török Gábor.

Az elemző szerint ez akkor is így lesz, ha nem látszik majd, de szerinte látszani fog.

A Budai alsó rakpartnál horgonyzó Roude Leiw állóhajón tartott eredményvárót Magyar Péter vasárnap este. A helyszínre urnazárás után érkezett, majd az este folyamán többször beszélt a támogatóival, éjjel kettőkor pedig már pezsgővel a kezében ugrált a tömeg közepén.

Videónkat az eseményről itt nézhetik meg >>>>>>>

A pontos eredményekre még várni kell, de már stabilan kijelenthető, hogy bekerül az Európai Parlamentbe a Magyarországon házi őrizetben tartott Ilaria Salis. Salis több mint 160 ezer szavazatot kapott. Itt írtunk erről bővebben.

Giorgia Meloni gyönyörű éjszakának nevezte a vasárnapit, amin az adatok 97 százalékos feldolgozottsága mellett 28,8 százalékot szerzett az általa vezetett jobboldali Olasz Testvériség (FdL). Mögöttük a balközép Demokrata Párt (PD) végzett 24 százalékkal. A balpopulista Öt Csillag Mozgalom 10 százalékot kapott, míg a néhai Silvio Berlusconi-féle Forza Italia (FI) közel 10 százalékot (9,7) szerzett. A Matteo Salvini vezette jobboldali populista Ligát pedig az öt évvel ezelőtti EP-választáshoz képest nagyot bukva valamivel több mint 9 százalékra becsülik. További adatok itt.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja eredményváróján Rómában, az európai parlamenti választások éjszakáján – Fotó: Alberto Lingria / Reuters
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja eredményváróján Rómában, az európai parlamenti választások éjszakáján – Fotó: Alberto Lingria / Reuters

Októbertől Heringes Anita lesz Paks polgármestere, aki 26 év után az első olyan győztes, aki nem a Fidesz-KDNP színeiben indult. A Paksi Deák Ferenc Egyesület jelöltje 47,96 százalékkal győzött a fideszes Szabó Péter ellen, aki 2017-óta vezeti a Tolna vármegyei várost. Szabó 7 éve 68,28 százalékkal tudott magabiztosan győzni a független Mezősi Árpád György ellen, ehhez képest idén csak 40,61 százalékot szerzett.

A paksi eredményekről ebben a cikkben írtunk még.

(NVI)

Hosszú József 2019-ben még fideszes színekben lett Újfehértó polgármestere, majd összeállt az ellenzékkel, most pedig a Szövetségben Városunkért Egyesület jelöltjeként tudta megnyerni a választást. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyik legnépesebb településén a mostani választáson Hosszú úgy tudott nyerni, hogy tavaly novemberben kiderült, a Fidesz még az ellenzékkel is összefogott Hosszú ellen.

Azonban Hosszú József így is nyerni tudott, méghozzá nagyon: fideszes ellenfele 24,24 százalékot kapott, Hosszú pedig 69,19 százalékos eredményt ért el. A Hosszú Józsefet jelölő Szövetségben Városunkért Egyesület nemcsak a polgármestert fogja adni, hanem elvitte az összes egyéni választókerületet is, így többségben lesz a képviselő-testületben. A testületbe csak két fideszes képviselő jutott be, mindeketten kompenzációs listáról.

Soha ennyi – kettőmillió-tizenötezer – szavazatot nem kaptunk még európai parlamenti (EP-) választáson, ez a valaha volt legnagyobb támogatás – írta a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebook-oldalán. A külügyminiszter szerint az üzenet világos: "a magyar emberek nem kérnek sem a háborúból, sem a migrációból, sem a „gendernyomulásból”. „Ennek megfelelően tesszük a dolgunkat továbbra is mind Budapesten, mind Brüsszelben” – mondta.

Megnyerte a polgármesterválasztást a kétszázmilliós nagyságrendű csalással vádolt, Újszentiván községben független jelöltként indult Putnik Lázár. A Szeged melletti faluban négyen versenyeztek a polgármesteri tisztségért, köztük az eddigi polgármester, Bodó Imre, akitől korábban ugyan megvált a Fidesz, de most a kampányban már újra mellé állt az egykori pártja. Putnik Lázár 39, 22 százalékkal nyert, Bodó Imre pedig másodikként a szavazatok 28, 22 százalékát kapta meg. Bővebben erről itt írtunk.

Bár a Fidesz teljesítette az Orbán által előzetesen elvárt 2 milliós abszolút szavazatszámot, a magas részvétel miatt ez idén csak egy 45 százalék alatti eredményre volt elég a kormányzó pártnak.

A legutóbbi EP-választáson 43,5 százalékos volt a részvétel, a tegnapi voksoláson a választók 58,5 százaléka szavazott. A Fidesz országosan 7,5 százalékos relatív szavazatvesztést könyvelhetett el, azonban a legnagyobb visszaesést nem Budapesten szenvedte el a párt, hanem a megyei jogú városokban, valamint a 20 ezres lélekszám feletti egyéb városokban. Részletek ebben a cikkben.

Kiss Attila, a Fidesz-KDNP jelöltje viszonylag könnyen, a szavazatok több mint felének megszerzésével tudott nyerni 2014-ben és 2019-ben is, de a mostani választáson kikapott, így nem ő lesz ősztől Hajdúböszörmény polgármestere.

A hajdúsági településen Göröghné Bocskai Éva, a Böszörményi Harmadik Oldal Egyesület (BHO) jelöltje nyert, ő szerezte meg a szavazatok 48,87 százalékát, míg fideszes kihívója, Kiss Attila 43,97 százalékot kapott. Volt egy független jelölt is, Kiss Sándor, aki 7,16 százalékot kapott.

A 10 egyéni választókerületből 5-öt vitt a Fidesz-KDNP, 5-öt a BHO Egyesület.

A vasárnapi választások eredményét értékelve teljes tisztújítást ír ki a Jobbik-Konzervatívok elnöksége, közölte a párt sajtóosztálya hétfőn. Pontos időpontot nem jelöltek meg, azt írták, hogy a lehető legkorábbi időpontra írják ki a tisztújítást.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok elnöke, EP-képviselője a párt európai parlamenti és önkormányzati választási eredményváró rendezvényén Budapesten, a Hotel Astoriában 2024. június 9-én – Fotó: Bodnár Boglárka / MTI
Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok elnöke, EP-képviselője a párt európai parlamenti és önkormányzati választási eredményváró rendezvényén Budapesten, a Hotel Astoriában 2024. június 9-én – Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

„A Jobbik-Konzervatívok elnöksége, értékelve az európai parlamenti és az önkormányzati választások eredményeit, a mai napon arról döntött, hogy a lehető legkorábbi időpontra kiírja a párt elnökségének teljes tisztújítását, hogy a tagok olyan vezetőket választhassanak, akik segíthetik a párt újjáéledését és sikeressé tételét” – írták.

Fóton az Egységben a városért jelöltje, Merkwart Krisztián 4331 voksot begyűjtve 44,13 százalékot szerzett a vasárnapi polgármester választáson, ezzel ő veszi át a város vezetését október 1-jétől. Fóton négy jelölt indult a posztért, a jelenlegi alpolgármester, Bíró Zoltán a Fidesz – KDNP színeiben a szavazatok 34,06 százalékát ( 3343 szavazat ) szerezte meg, mögötte az összellenzéki támogatottságú Gariscsák Erzsébet 17,15 százalékot, a Mi Hazánk jelöltje Szilágyi Attila 4,66 százalékot ért el. A képviselőtestület összetétele a következőképpen alakul majd:

Egységben a Városért – FOTE (7)

FIDESZ – KDNP (2)

Civil Demokraták Városunkért – Polgárok Fóruma – Párbeszéd- ZÖLDEK – DK – MSZP – Momentum – Jobbik (2)

Civil Demokraták Városunkért – Polgárok Fóruma (1)

Fóton az európai parlamenti választáson a Fidesz nyert 37,32 százalékkal, de szorosan mögötte a második helyre futott be a Tisza Párt 33,26 százalékkal, az MSZP-Párbeszéd-DK 8,9, a Mi Hazánk 7,53, az MKKP 4,88 százalékot, a Momentum 4,72 százalékot szerzett.

(NVI)

Tordai Bence közvetlenül a vasárnapi urnazárás után jelentette be, hogy kilép a Párbeszédből, de még mielőtt ezt megtette volna, nagyinterjút adott a Magyar Hang munkatársának, amit hétfőn délelőtt tettek közzé. Azt mondta, hogy „ha az ember a saját pártjára nem tud leszavazni, akkor nagy baj van”. Így inkább a kutyapártra szavazott, de listán kitartott Karácsonyék mellett. Úgy látja, hogy a Párbeszéd vezetői aláírták a párt halálos ítéletét. A lelkiismerete tiszta, de ez nem jelenti azt, hogy nem követett el hibát. Magyar Péterékről azt gondolja, hogy „minden változást akaró erőnek, ami hozzátesz és nem elvesz a közös ügyhöz, valahogy egyesítenie kell majd a megfelelő pillanatban a törekvéseit. Hogy ez hogy fog pontosan kinézni ’26-ban, azt nem tudom”. (Magyar Hang)

Nem érte meglepetés a váci városvezetést tegnap, 44,17 százalékkal nyert Matkovich Ilona, regnáló polgármester, aki 2019 óta vezeti a várost. Idén az Összefogás 2024 Egyesület színeiben indult az ellenzéki pártok és egyesületek támogatásával (Momentum, DK, Vácért Lokálpatrióta, MMN, SZAVAD Egyesület, Jobbik, MSZP, Párbeszéd-Zöldek). Fideszes kihívója, Imre Zsolt 39,5 százalékot szerzett, rajtuk kívül további 5 jelölt is indult a polgármesteri székért. A részletekről itt írtunk.

2014-től vezeti a várost, 1998-tól pedig önkormányzati képviselőként dolgozott Orosházán Dávid Zoltán, a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje, aki vasárnap azonban nem tudott győzni: 421 szavazattal lenyomta Dávidot Raffai János (Válaszd Orosházát! Egyesület, DK, Momentum, MSZP, Párbeszéd-Zöldek).

Raffai a szavazatok 35,80 százalékát szerezte meg (4242 szavazat), míg Dávidra a szavazók 32,25 százaléka (3821 fő) voksolt. Dr. Szabó Ervinre, a Közösen Orosháza Városáért! Lokálpatrióta Mozgalom jelöltjére a szavazatok 19,91 százaléka, 2359 szavazat érkezett. A Mi Hazánk jelöltje, Nagy Zsolt 793 szavazatot tudott összeszedni, ez a szavazatok 6,69 százaléka volt, míg a függetlenként induló Simon Gáborra 633-an szavaztak, ez 5,34 százalék.

Orosházán a szavazók 52,11 százaléka jelent meg, 231 szavazólap volt érvénytelen.

A képviselő-testületben a Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd- Zöldek koalíció hat helyet szerzett meg, akárcsak a Fidesz–KDNP. A Közösen Orosháza Városáért! Lokálpatrióta Mozgalomból két képviselő, a Mi Hazánkból egy képviselő ülhet be a képviselő-testületbe. (NVI)

Tökölön 35 év fideszes uralmat tört meg a független Tóth Zoltán József. Hoffman Pál, a város előző vezetője előbb tanácselnökként, majd 1990-től polgármesterként vezette a Pest megyei települést.

2019-ben még Hoffman nyerte a választást, de idén nem indult újra, helyette a Fidesz Vass Luciát jelölte a város polgármesterének. Őt viszont most szoros küzdelemben, mindössze pár százalékkal megverte a független jelölt. Tóth Zoltán József elvitte a szavazatok 38,7 százalékát, míg Vass Lucia 35,3 százalékot ért el.

„Ez az eredmény azt is megmutatja, hogy miközben a Fidesz végtelen mennyiségű pénzből kampányolt, mi egy sokkal kisebb kampány-költségvetésből el tudtuk érni ugyanazt az eredményt, mint Dézsi Csaba András” – mondta Pintér Bence, akit Győr polgármesterévé választottak vasárnap. Az újságíróból lett ellenzéki politikus 18 295 szavazattal (31,15 százalékkal) győzött, Dézsi Csaba András jelenlegi polgármester 17 856 szavazatot kapott (30,40 százalék). Borkai Zsolt korábbi polgármester 27 százalékkal végzett a harmadik helyen.

Pintér Bence az eredményváróján – Fotó: Laczó Balázs / Telex
Pintér Bence az eredményváróján – Fotó: Laczó Balázs / Telex

„Ha a helyi Fidesz háborúzni szeretne, akkor azt ők fogják elkezdeni, mi biztosan nem. Az átadás-átvételre van három hónap, miközben számos olyan dokumentum akad, amiket megpróbáltam én is kiperelni a városházáról, de még nem kaptam meg” – mondta Pintér Bence. (24.hu)

Balatonalmádiban 2006 óta egy alkalom kivételével (2019 és 2022 között) a Fideszt lehetetlennek tűnt leváltani, vasárnap mégis megtörtént. A polgármesteri posztért induló három jelölt közül a független Bercsényi László 46,29 százalékos eredménnyel nyerte meg a választást. 37,08 százalékkal, másodikként végzett a fideszes Fabó Péter, harmadik helyen a momentumos Szecsődi Andrea végzett 16,63 százalékkal.

A képviselő-testület összetétele így alakul majd:

  • Közösségünk Almádiért – 6,
  • Fidesz–KDNP – 3,
  • Balatonalmádi Aranyhíd Polgári Egyesület – 2,
  • Független – 1 fő.

(NVI)

A májusban készült közvélemény-kutatások a Tisza támogatottságát 23 és 27 százalék közé mérték – ehhez képest az EP-választáson a párt majdnem 30 százalékot (29,69%) kapott. Ez egy három hónapos párttól szinte felfoghatatlan eredmény.

Értékelés.

„Tisztelt Győri Polgárok! Veszíteni tudni kell és most én is ezt teszem. Gratulálok Pintér Bencének, aki ha csak néhány száz szavazattal is, de elnyerte a következő 4,5 éves ciklus polgármesteri székét. Az ezzel járó munkát és a felelősséget is” – kezdte bejegyzését hétfőn hajnalban a polgármesteri posztot elveszítő Dézsi Csaba András, Győr polgármestere.

A polgármester azt is írta, hazudna, ha nem mondaná el, hogy rosszulesett neki, „hogy 25 ezer győri ember ellenben másra szavazott a jelenlegi polgármesteri választáson. Ráadásul egy olyan emberre, aki mind tudásában, mind tapasztalat hiányában tökéletesen alkalmatlan erre a feladatra” – írta Dézsi. Bővebben erről itt írtunk.

az ellenzéknek 2006 óta először sikerült leváltania a Fideszt Mosonmagyaróváron. A független Szabó Miklós (MPKE-Momentum-MSZP-MMN-LMP-Zöldek) 51,50 százalékkal (7162 szavazat) elsöprő győzelmet aratott, ehhez képest a kormánypárt jelöltje, Dr. Árvay István a maga 37,75 százalékával (5250 szavazat) másodikként végzett. Bővebben erről itt olvashatnak.

„Az érvénytelen szavazatok kirívóan nagy száma miatt arra számítok, hogy ma még eredményt hirdetni a főpolgármester-választáson nem lehet, szinte biztosan újraszámlálásra lesz szükség” – mondta Vitézy Dávid az önkormányzati választás lezárása előtt nem sokkal.

Ebben a cikkünkben összeszedtük, pontosan hogyan is kérhet újraszámlálást Vitézy.

A tegnapi önkormányzati választáson Anderné Röszler Erika, a Barcsért Egyesület jelöltje megverte fideszes ellenfelét, Koós Csabát, így ő lett a majdnem 10 ezres dél-somogyi város polgármestere. Anderné elvitte a szavazatok 51,47 százalékát, de szoros volt a csata, a fideszes jelölt – aki 2019-ben még tudott nyerni – 48,53 százalékot kapott.

Anderné, a Jobbik-alelnök Ander Balázs felesége 2019-ben még összellenzéki jelöltként kapott ki a fideszes Koós Csabától. Tavaly decemberben derült ki, Barcs korábbi, fideszes városvezetői annyira elviselhetetlennek érezték a helyzetet a határ menti településen, hogy a 2024-es kampányban inkább beálltak Anderné mögé.

Az I. kerület leköszönő polgármestere, V. Naszályi Márta gratulált kormánypárti riválisának, Böröcz Lászlónak, aki szoros versenyben, a szavazatok csaknem 45 százalékát megszerezve győzött a vasárnapi választáson. „Hatalmas megtiszteltetés volt 2010-től képviselőként és 2019 óta polgármesterként szolgálni a kerületet. Köszönöm a választópolgároknak a megtisztelő bizalmat, évtizedek óta megoldásra váró problémákat sikerült kezelnünk és hiánypótló, előremutató fejlesztéseinkkel megalapoztunk egy zöld és szolidáris I. kerületet” – írta V. Naszályi Márta a Facebookon.

Korábbi cikkünkben azt jósoltuk, hogy a választás egyik legélesebb harca formálódik Budán, és ez így is lett.

Rég volt ilyen a magyar politikában: egy ellenzéki erő egyedül 15 százalékpontnyira közelítette meg a Fideszt egy országos listás választáson. Az európai parlamenti választáson 44,61 százalékos eredményt ért el a kormánypárt, európai parlamenti választáson még soha nem szerepeltek ennyire rosszul. Elemző cikkünk részleteit itt találják.

Tarrós, Újsolt, Sajóivánka, Büssü – csak néhány azon települések közül, ahol nem derült még ki, hogy ki lesz a polgármester. 16 olyan település van, ahol pontosan ugyanannyi szavazatot kapott két jelölt a tegnapi önkormányzati választáson. Ha a jogorvoslatok után is marad a döntetlen eredmény, akkor 120 napon belül időközi választást kell tartani, hogy eldőljön a küzdelem ezeken a településeken. Bővebben erről itt írtunk.

A Telex fotósai ott voltak a szavazóhelyiségben, amikor Orbán Viktor leadta a szavazatát, és akkor is, amikor Magyar Péter szavazott. Karácsony Gergely és Magyar Péter eredményváróján is fotóztak, a képekből készült összeállítást itt nézhetik meg.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

2006-tól vezette a várost, 18 év után azonban elvesztette pozícióját Szente Kálmán solymári polgármester. Szente a szavazatok 39,17 százalékát szerezte meg, a helyi TESO Egyesület színeiben induló kihívója, Zlinszky Péter 55,41 százalékos aránnyal, a szavazatok abszolút többségét megszerezve diadalmaskodott. Részletek itt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!