Víz szivárgott az Országos Mozgásszervi Intézet liftaknájába, több mint 30 beteget átköltöztettek

2024. szeptember 20. – 06:46

frissítve

Víz szivárgott az Országos Mozgásszervi Intézet liftaknájába, több mint 30 beteget átköltöztettek
A medréből kilépett Duna Esztergomnál – Fotó: Sztraka Ferenc

Másolás

Vágólapra másolva
  • Péntektől nem áll meg az M2-es metró a Batthyány téren.
  • Szombatig még nagyjából 50 centit emelkedik a Duna.
  • Orbán Viktor szerint most már „Budapest alá kell benéznünk”, azaz figyelni, hogy a fővárostól délre hogyan fog vonulni az árhullám.

Lassú emelkedés várható Budapestnél, szombat estig még körülbelül 50 centiméterrel fog emelkedni a Duna vízszintje, ezt követően lassú apadásnak indul a folyó – mondta Láng István országos vízügyi főigazgató az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorában csütörtökön késő este.

„Nagy az árvíz és nehéz a védekezés” – mondta Láng István, és hozzátette, hogy a Duna átlagos vízszintje ugyan mintegy 50 centivel elmarad a 2013-as áradás vízszintjétől, de a védvonalak terhelése így is igen jelentős.

Az országos vízügyi főigazgató szerint jelenleg tetőzésközeli állapotban van a Duna Nagybajcsnál, de péntektől már várhatóan elindul az apadás a folyó északi szakaszán. További részletek ebben a cikkben.

(MTI)

Meghökkentő látvány fogadta azokat, akik a napokban elmentek a budai vagy a pesti rakpartra. A Duna vízállása csütörtökön délután 780 centiméter magasan van, ami azt jelenti, hogy kevesebb mint egy méterre van a szombaton várható 850 centiméteres tetőzéstől. Napközben fotósaink végigmentek a folyó pesti és budai oldalán, hogy megörökítsék a kiöntött partszakaszok látványát. A csütörtöki képeket a budapestri rakpartokról ebben a cikkünkben találja.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A 2013-as rekordárvíz jól ráijesztett az árvízvédelmi szakemberekre, számos fejlesztést kezdeményeztek, amiből sok el is készült, de még mindig vannak befejezetlen beruházások. Míg Sződligeten, Nagymarosnál például elkészült a mobilgátrendszer, addig Vácon elúszott a projekt. A fővárosban Újpesten és a Római-partnál vannak befejezetlen szakaszok.

Vasárnap kezdődött a politikai számháború arról, hogy mennyit költött a kormány árvízvédelmi fejlesztésekre. Hadházy Ákos országgyűlési képviselő közösségi oldalán tette közzé, hogy mindössze 180 milliárd forintot költött erre a célra a kormány uniós (KEHOP-os) pénzekből az elmúlt támogatási ciklusban, ami szerinte nevetségesen kevés. Ebben a cikkünkben bemutattuk, hogy hol hiányos még a védelem, és minek kellene még elkészülnie.

  • A Duna csütörtökön Nagybajcsnál már tetőzés közeli szinten volt. Pénteken reggel várhatóan Komáromnál, este Esztergomban tetőzik a folyó. A budapesti tetőzés szombatra várják.
  • Mindenhol sikerült 9 méteres magasságig felkészíteni Budapestet a tetőzésre, ami szombaton érkezhet.
  • Kővel megrakott, összesen 400 tonnás vasúti szerelvényekkel védik a HÉV-alagutat.
  • Orbán Viktor ismét árvízinfót tartott, szerinte a helyzet továbbra is komoly, de a védekezés színvonala bizakodásra ad okot.
  • Az árvízvédelmi munkálatokban részt vevő járművek sárga jelzéssel a buszsávban is mehetnek majd.
  • A kormány és a DK is segélyvonalat indított az árvíz miatt.
  • Vác környékén több helyen is le kellett zárni a 2-es utat, Sződligetnél már mobilgát is épült rá.
  • Az elöntött területeken már 1400 háztartásban kapcsolta ki az áramot az E.ON.

Az árhullám csúcsához közeledve egyre több helyen kell korlátozásokat bevezetnie a a Budapesti Közlekedési Központnak. Összegyűjtöttük a pénteken érvényes legfontosabb változásokat:

  • Péntektől lezárták a metró Batthyány téri állomását, a szerelvények csak áthaladnak a megállón, le- és felszállni nem lehet. A metróállomás lezárásának idején a 39-es busz vonalán a Széll Kálmán tér és a Batthyány tér között sűrűbben indulnak a járatok, és csuklós buszok is közlekednek a vonalon.
  • A 19-es villamos péntektől két szakaszon közlekedik. A Bécsi út / Vörösvári úttól induló villamosok közül minden második szerelvény csak a Batthyány térig, a többi villamos pedig a Clark Ádám térnél, a Jégverem utcánál kialakított ideiglenes végállomásig jár. Kelenföld felől a Clark Ádám tér megállóhelyig közlekednek a villamosok. A 41-es villamos a Lánchíd környéki vonalszakaszt elkerülve, a Krisztina körút–Széll Kálmán tér–Margit körút útvonalon, az 56-os villamos vonalára terelve közlekedik.
  • Lezárták a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, ezért a HÉV nem hajt be a Batthyány téri végállomására. A vonatokra a Margit hídnál a felszínen kialakított ideiglenes végállomáson lehet csak fel-, illetve leszállni. A Batthyány téren és a Margit hídnál a HÉV-aluljáró lépcsőinél homokzsákokat helyeznek el, ezért azokat nem lehet használni.
  • A 2-es, a 2B és a 23-as villamosok két szakaszon közlekednek: a Jászai Mari tér felől csak a Kossuth Lajos térig, Dél-Pest felől pedig csak a Március 15. térig. A Kossuth Lajos tér és a Március 15. tér közötti szakaszon nem jár villamos, és pótlóbusz sem közlekedik.

A további korlátozásokról, lezárásokról és terelésekről a BKK oldalán olvashatnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!