Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe

Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva
  • Az eddigi részeredmények szerint a listás szavazókörök 98 százalékos és az egyéni szavazókörök 99 százalékos feldolgozottságánál a Fidesz-KDNP 135, az Ellenzék 56, a Mi Hazánk 7 képviselővel áll, és bejutott a parlamentbe. Bejutott egy német nemzetiségi képviselő is.
  • Nem dőlt meg a részvételi rekord, a választók 69,47 százaléka ment el szavazni vasárnap.
  • Orbán Viktor győzelmi beszédében arról beszélt, hogy „akkora győzelmet arattak, hogy azt még a Holdról is lehetett látni”.
  • Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el.
  • Jakab Péter beszólt Márki-Zaynak, szerinte Márki-Zay nem leváltotta, hanem megbuktatta az ellenzéket.
  • Gyurcsány Ferenc szerint Márki-Zay nem volt a legjobb kapitány.

Elkezdtek csordogálni az emberek az Egységben Magyarország eredményvárójára. Jelenleg az italpultoknál és a foodtruckoknál vannak a legtöbben. Sokan vannak a fiatalok, akiket az egyelőre üres sörpadoknál előre bekészített „Hatalom a népe” feliratú molinók várnak.

Fotó: Nagy Bálint / Telex
Fotó: Nagy Bálint / Telex

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter este hét után tartott rövid tájékoztatót a Fidesz–KDNP eredményváróján, ahol néhány újságírói kérdésre is válaszolt.

Gulyást a választási visszaélésekről szóló, többségében ellenzéki oldalról érkező bejelentésekről kérdezték. A miniszter szerint minden bejelentést ki kell vizsgálni, de megjegyezte, ő több ellenzéki visszaélésről hallott. „Én egy olyan ügyet látok – de ez a választások napját megelőző ügy, amely kiemelkedik az eddigi visszaélésekből –, az pedig a Bajnai Gordonhoz köthető adatkezelési botrány. Ahol nem csupán egy választási eljárási törvénysértés merül fel, hanem személyes adattal visszaélésnek a bűncselekményi tényállása is” – írta a Hvg.hu.

A Marosvásárhely mellett talált, részben elégetett szavazólapok a baloldal kampányának köszönhetőek Gulyás úgy vélte, ahhoz túl nagy szervezés nem kell, hogy valaki tíz szavazólapot elégessen.

Gulyás magabiztos Fidesz-győzelmet vár, de kétharmadra nem gondol. A miniszter a 24.hu-nak adott rövid nyilatkozatában azt mondta, hogy 100 mandátummal már lehet kormányozni, ha ennyit vagy ennél többet érnek el, akkor azt már sikerként kell értékelni.

„Nem exit poll felmérést, közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem a választásokat” – mondta Deutsch Tamás a köztévének. A képviselő szerint mindenki várja az eredményt, politikustól újságíróig. Ezután arról beszélt, „bizakodásra okot adó”, hogy a Medián a legutolsó felmérésben Fidesz-előnyt mutatott.

Deutsch szerint „jól működő, tisztességes demokrácia” van Magyarországon, és a választási eredmény nagyon komoly legitimitást ad majd.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

„Összeszokott és erős ellenzékként felelősséggel fogunk politizálni a parlamentben”

– így fogalmazott Ujhelyi István EP-képviselő az ellenzék hivatalos eredményvárója előtt az RTL választási műsorában. A szocialista politikus előrevetítette, hogy az Egységben Magyarországért ellenzéki tömörülés nem számol a győzelemmel, miután azt fejtegette, hogy az ellenzéki egység pártjai „felkészültek arra, hogy összeszokott és erős ellenzékként felelősséggel politizáljanak a parlamentben, és megnehezítsék a kormánypárt dolgát”. Szerinte Orbán Viktornak nem lesz meg az újabb kétharmados többsége, nemzetközi és belpolitikai téren is meggyengült.

Lukácsi Katalin, a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökségi tagja szerint a két tömb, a Fidesz–KDNP és az egyesült ellenzék fej fej mellett áll. Közben pedig „szívünkben van egy sejtése sokunknak”, de majd kiderül, mi az eredmény, mondta.

Lukácsi szerint a pálya a Fidesznek lejtett, így az ellenzék „nem mindennapi, történelmi kampányt” csinált végig, így büszkék lehetnek magukra, mondta.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Több mint 132 ezer (132 506) levélszavazatot gyűjtött össze az RMDSZ és szervezete, az Eurotrans Alapítvány – tájékoztatta a Transtelexet Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője. Ez 35 ezerrel több, mint négy évvel ezelőtt, de csalódottak, mert 160-180 ezer levélszavazatot céloztak meg.

Korábban Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke azt közölte, hogy a Demokrácia-központok aktivistái közel 69 ezer levélszavazatot (68 834) gyűjtöttek össze. Ez azt jelenti, hogy a levélszavazatok gyűjtését vállaló két nagy szervezet együttesen több mint 201 ezer (201 340) levélszavazatot juttatott el a kolozsvári vagy a csíkszeredai főkonzulátusra.

Megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelményeit Hoppál Péter, a Fidesz–KDNP jelöltje a Baranya megyei 2-es választókerületben, amikor március 28-án kihúzta a kábelt az ellenzéki Mellár Tamást népszerűsítő LED-falból. A tettéért akkor a választókerületi választási bizottság 500 ezer forintos büntetést szabott ki. Hoppál fellebbezése után a Nemzeti Választási Bizottság most 20 ezer forintra mérsékelte a büntetést.

Az EBESZ megfigyelői is ellenőrizték a szavazatszámlálást a Magyar utcai idősek klubjában lévő szavazókörben. Az országgyűlési választásokra egy egész EBESZ-misszió érkezett, összesen 218-an.

Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex
Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex

Victor Joseph Auguste D'Hondt belga matematikus, jogász, üzletember igazi polihisztor volt, egyben az arányos képviseleti demokrácia lelkes híve. Ha a választási pp-nkben írunk róla, nem nehéz kitalálni, van köze a mai estéhez is. D'Hondt ugyanis 1878-ban találta fel azt a mandátumkiosztási módszert, amelyet azóta is rengeteg választási rendszer használ, így a magyar is.

A listás helyek mandátumainak elosztása többlépcsős folyamat, először meg kell nézni, hogy egyáltalán ki jogosult ilyen helyekre. Az önállóan induló pártoknak 5 százalékos, a kettős pártszövetségeknek 10 százalékos, a hármas vagy még szélesebb listáknak 15 százalékos bejutási küszöböt kell elérniük.

A pártok szavazataihoz az egyéni listán nem hasznosuló töredékszavazatokat is hozzá kell adni (ezek azok, amelyeket az adott körzetben veszítő pártok jelöltjei kaptak, vagy azok a szavazatok, amelyekre a győztesnek valójában már nem volt szüksége a győzelemhez).

Ezek után a D’Hondt-mátrix lényege, hogy fel kell írni egy táblázatba az egyes pártok által kapott szavazatok számát, majd ezek alá külön sorokban a szavazatszámok felét, harmadát, negyedét. A legnagyobb osztó a megszerezhető mandátumok száma. A D’Hondt-mátrixban ezek után mindig meg kell keresni a legnagyobb számot, és az kap egy mandátumot. Majd a következő legnagyobbat, egészen addig, amíg az összes mandátumot ki nem osztják. A módszer hívei szerint ez igazságos eredményt ad, kritikusai szerint inkább a nagy pártoknak kedvez.

A sok beleölt munka, a sok lakossági fórum, a két nagy politikai tömb iránt érzett érzékelhető elkeseredés, ezek segíthetnek abban, hogy a Mi Hazánk bejusson a parlamentbe, mondta a párt eredményváróján lapunknak Fekete László erősember, aki a Mi Hazánk országos listájának 20. helyén várja az eredményeket.

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

„Belül úgy érzem, bejutok”

– közölte kérdésre, hogyan látja az esélyeket. Fekete, aki korábban a Magyarország legerősebb embere címet viselte, elmondta, hogy szerinte az emberek „lódításmentes politikára” vágynak, amit a Mi Hazánktól kaphatnak meg. Hozzátette, ha bejut a parlamentbe, akkor a sport világáért fog dolgozni, és finanszírozás-marketing területen tudja elképzelni magát.

Orbán Viktor és Márki-Zay Péter is megköszönte a szavazóknak, hogy részt vettek a választáson.

Orbán kicsit rövidebben köszönte meg ezt a követőinek:

Márki-Zay kicsit hosszabban:

A miniszterelnöki kabinetiroda államtitkára azt nyilatkozta a Telex stábjának, hogy a magas részvételi adatok miatt erős lesz a következő Országgyűlés felhatalmazása, és nehéz bárkinek megkérdőjeleznie az eredményét. Dömötör Csaba szerint ha nyerne a Fidesz, de a kétharmados többsége már nem állna fenn, akkor sem sokat változtatnának a kormányzási stíluson, és szerinte nem kell megszorításokra sem számítani. Bővebben erről ebben a cikkünkben olvashat.

Az MSZP politikusa a fiatalokban bízik; azt mondta, reggel 9-kor szavazott Edelényben, és már akkor rengetegen voltak szavazni. Kiemelte viszont, hogy a vidéki kistelepüléseken „rendületlenül megy a szavazatvásárlás”. Országjárása során – ami alatt 6800 kilométert tett meg – azt tapasztalta, hogy a korábbinál sokkal többen vannak a fiatal korosztályból.

A legfrissebb közvélemény-kutatásokra pedig azt mondta, hogy hiába, de nem látnak az emberek fejébe. Még az ő hithű fideszes, amúgy tényleg keresztény, konzervatív barátai is felismerték, hogy amit a Fidesz képvisel, annak semmi köze a kereszténységhez és a konzervativizmushoz. A közvélemény-kutatóknak viszont ezt nem merik elmondani, így nyerheti mindig a Fidesz–KDNP a közvélemény-kutatásokat.

Fotó: Nagy Bálint / Telex
Fotó: Nagy Bálint / Telex


Bízunk abban, hogy a Megoldás Mozgalomnak is köszönhető a magas részvétel a 2022-es országgyűlési választáson – mondta az MTI szerint Huszár Viktor, a párt digitalizációért felelős alelnöke a 18:30-as részvételi adatok ismeretében. Szerinte a Megoldás Mozgalom ezeknek a civil és függetlenül gondolkodóknak tudott alternatívát nyújtani. Arra a kérdésre, milyen eredményre számít, azt válaszolta, rajtuk nincs súly, nincsen eredményelvárásuk.

Van, ahol 77-78 százalék körül volt a 18.30-as részvételi arány, másutt 60 százalék körüli adatokat láthatunk. Részletek itt >>>

A szervezet korábban arról írt, hogy disznóvágásból visszamaradt húst osztanak a településen, egy civil önkéntes azonban később a Telexnek azt mondta, hogy a megjelent cikke nyomán berekesztették a disznótort.

A Tiszta szavazás viszont később arról írt, hogy a Makón maradt őrszemeik a szavazókörök környékén az arra bicikliző helyiektől úgy értesültek, hogy úgy tudják, Lázár János vette a megsütött állatokat, és rá való szavazásra buzdítottak. Nem sokkal ez után állítólag újra is indították a hús osztogatását és a szavazókörbe szállítást a Bethlen utca 11. alatti telken.

Makón egyébként nem ez volt az egyetlen furcsa eset: reggel baltával fenyegették a civileket, a szavazókör előtt zaklatták az aktivistákat, kamerázták őket és fel akarták rúgni a pultjukat, miközben azt kiabálták: „mindenki szavazzon a Fideszre”.

Elkezdődött a levélszavazatok összesítése a Nemzeti Választási Iroda épületében, jelentette be Nagy Attila NVI-elnök. Fél 7-ig több mint 5 millió 216 ezer választópolgár adta le a szavazatát, és mivel lassan minden szavazókör bezár, várhatóan 21 óra után megérkezhetnek az első részeredmények is.

Első körben az egyéni jelöltek voksait összesítik a szavazatszámlálók, ezután az országos listákra leadott szavazatokat számolják meg, majd végül rátérnek a négykérdéses népszavazás íveire.

Így számolják a beérkezett szavazatokat a budapesti ötödik kerület Magyar utcai idősek klubjában, ahova vasárnap 659 választópolgárt vártak.

Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex
Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex
Fotó: Barakonyi Szabolcs / Telex

Fotó: Tenczer Gábor / Telex
Fotó: Tenczer Gábor / Telex

Fél nyolckor tartotta első sajtótájékoztatóját a Mi Hazánk Mozgalom a párt választási eredményváróján. Eredmények hiányában Dúró Dóra alelnök egyelőre csak a kampányról tudott beszámolni, amiben elmondása szerint teljesen elhallgatták a pártot. Mint Novák Előd, ő is megemlítette a Facebook-oldaluk letiltását, azt, hogy a Mediaworks-lapok (köztük a Magyar Nemzet) még a fizetett hirdetésüket se engedte megjelenni, a szórólapterjesztő cégekkel is felmondatták a szerződést, a fideszes hátterű Publimont óriásplakátcég pedig a 10 000 plakáthelyből mindössze 26-ot adott a pártnak, hirdetőoszlophelyet egyet se. Elképesztő cinizmusnak nevezte, hogy bár az ügyek kivizsgálását kezdeményezték a Nemzeti Választási Bizottságnál, végül azt a választ kapták, hogy nem bizonyítható az esélyegyenlőség megsértése.

A szervezet közlése szerint több jelzést is kaptak arról, hogy nem sokkal az urnazárás előtt még nem érkeztek meg a szavazatszámlálók a mozgóurnával. Négy éve is előfordult, hogy a szavazatszámlálók nem értek oda minden címre, mert este 7 óráig vissza kell érniük a szavazókörökbe. A szervezet már a szavazás előtt figyelmeztetett arra, hogy kapacitásproblémák lehetnek a mozgóurnáknál, és hozzátették, hogy idén a koronavírus-járvány miatt még több mozgóurna-igénylés érkezett be, amire jobban fel kellett volna készülnie a hatóságoknak és a szabályozásnak.

A Telex olyan esetről is értesült, ahol egy olvasónk kórházi Covid-osztályon, izolációban fekvő édesanyja mozgóurnát igényelt, a kérvényét pedig jóvá is hagyták, szombaton azonban nem sokkal 7 óra előtt még mindig várt a mozgóurnára. Végül az nem is ért ki hozzá 7-ig, így nem tudott szavazni.

Olvasónk beszámolója szerint szombaton azt is mondták neki, hogy az elkülönítés miatt mégsem szavazhat. Olvasónk emiatt a helyi és a nemzeti választási irodát is megkereste az ügy kapcsán, utóbbitól azt a választ kapta, hogy felszerelést kaptak a mozgóurnások, fel vannak készítve, az elkülönítés pedig nem ok, hogy ne szavazhasson valaki. Azt is hozzátették, hogy a helyi választási iroda felelőssége, ha nem tudják megoldani, hogy mindenhova eljusson a mozgóurna.

A TASZ közleményében azt kérte, hogy akihez 19 óráig nem megy ki a mozgóurna, keresse a jogsegélyszolgálatukat utólagos jogorvoslatért a valasztas@tasz.hu címen.

(444)

A XI. kerületi Gazdagrét-Törökugrató Általános Iskolában már lebontották a szavazóhelyiséget, és gőzerővel számolják a szavazatokat.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Öt nyugat-európai nagyvárosban (Bécs, Berlin, Brüsszel, London és München) készített exit pollt az ellenzéki kötődésű Magyar Demokrácia Alap nevű civil szervezet. A több mint 2500 szavazó megkérdezésével készült felmérés alapján a külföldön szavazó magyarok több mint háromnegyede az Egységben Magyarország listájára voksolt, alig 11 százalékot kapott a Fidesz–KDNP és parlamentbe küldték volna az MKKP-t is, 6 százalékos eredménnyel, áll a szervezet sajtóközleményében. Arányaiban a legtöbben Londonban szavaztak szerintük az ellenzékre (82,8%), a Fidesz pedig Münchenben lehetett a legerősebb (18,4%).

Fotó: Magyar Demokrácia Alap
Fotó: Magyar Demokrácia Alap

Az exit pollt papíron, anonim módon, demográfiai alapadatok (nem, korcsoport, utazás ideje a szavazóhelyiséghez) gyűjtésével kombinálva készítették.

A fél hetes adatok alapján a fővárosban a budai kerületekben mentek el a legtöbben szavazni, de a kertvárosi pesti részek is jól szerepeltek. A választókerületek nem egy az egyben követik a kerületeket, de kis leegyszerűsítéssel a XI. kerületben 77,39, a XII. kerületben 78,25, a II. kerületben 78,07 százalék volt a részvétel. A XVI. kerület 77,73 százalékkal állt 18.30-kor. Ehhez képest például a VIII. kerület 64,41 százalékkal, a X. kerület 67,77-tel állt. A további adatokat itt tudja böngészni.

19 óra körül küldött a Transtelex egy olvasója a portálnak egy olyan fotót, amelyik arról tanúskodik, hogy a Nemzeti Választási Iroda által kiküldött borítékok közül nem mindegyik ért célba. A szavazólapokat egyébként már a kolozsvári és a csíkszeredai magyar főkonzulátuson és a bukaresti magyar nagykövetségen sem lehet leadni 19 óra óta.

A Transtelex több olyan esetről is tud, amikor a választókhoz nem ért el a szavazólapjuk, vagy az nem egészen ott kötött ki, ahová eredetileg küldték, erről részletesebben itt írtak.

Fotó: A Transtelex egy olvasója
Fotó: A Transtelex egy olvasója


A kampányidőszak alatt 219 üggyel foglalkozott a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), ennek egynegyedét, 56-ot támadtak meg a Kúrián, a többi ellen nem érkezett bírói felülvizsgálati kérelem – közölte Téglási András, az NVB elnöke. Az 56 megtámadt NVB-határozatból a Kúria 16 esetben helybenhagyta a határozatot, 25 felülvizsgálati kérelemről pedig a Kúria még nem döntött.

A Kúria döntéseit mindössze 5 alkalommal támadták meg az Alkotmánybíróság előtt. „Az NVB egyik legfontosabb feladata még hátravan”, mondta Téglási, április 22-ig állapítják meg ugyanis a választás végeredményét. A bizottság 16 órától kezdve folyamatosan ülésezik, és mivel még nem ért véget az ülés, így az elnököt a sajtótájékoztató után nem tudták kérdezni az újságírók.

Ellenszélben kampányolt a Mi Hazánk az elmúlt hetekben, ennek ellenére a közvélemény-kutatók becslésénél jobb eredményt vár a választáson, mondta lapunknak Novák Előd, a párt alelnöke az eredményváró eseményen, de konkrét számot nem akart mondani. A párt központi Facebook-oldalát letiltották, nem tudni, miért, a párt honlapját elérhetetlenné tették, a híradóban alig voltak – sorolta a hátráltató tényezőket Novák Előd, és kérdésre elismerte azt is, hogy a kormány kifogta a szelet a vitorlájukból a Covid-korlátozások átmeneti feloldásával. (A Mi Hazánk jelentős mértékben a Covid-diktatúra hangsúlyozására építette kampányát.) Novák hozzátette: eredményvárójuk helyszíne, a Budapesti Kongresszusi Központ volt a 2009-es nagy siker helyszíne, amikor Morvai Krisztinával a nemzeti radikális oldal 15 százalékos eredményt ért el az európai parlamenti választásokon, és ha nem is ekkora, de nagy sikerben bízik most is.

Fél nyolckor spontán ünneplésbe kezdett az MKKP néhány képviselőjelöltje „nyertünk, nyertünk!” üdvrivalgással. Hogy ez pontosan minek szólt, az nem derült ki, de köze lehet ahhoz, hogy a párt társelnöke, Döme Zsuzsanna épp a Hír TV kamerái előtt nyilatkozott. Ő egyébként annyival reagálta le a gyorsan kihirdetett győzelmet, hogy „fent kell tartani a morált”.

Döme Zsuzsanna, az MKKP társelnöke nyilatkozott a Hír Tv-nek – Fotó: Csatári Flóra / Telex
Döme Zsuzsanna, az MKKP társelnöke nyilatkozott a Hír Tv-nek – Fotó: Csatári Flóra / Telex

„A választások megszervezése hatalmas feladat, mindannyiuknak köszönetet szeretnék mondani – ezzel kezdte sajtótájékoztatóját Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke. – Magyarország történetében az első alkalom, hogy népszavazást és választást rendeznek egyszerre.”

Elmondása szerint országszerte szinte minden helyszínen rendben véget ért a szavazás, és 10-15 percen belül azokon a helyeken is végeznek, ahol most még sor van.

A választással együtt befejeződött az 1989 utáni Magyarország nyolcadik országos népszavazása is. A megjelentek számában rekordot hozott, hogy most először egy napon tartották az országos népszavazást az országgyűlési választással. Cikkünket itt találja.

Az Egységben Magyarországért eredményvárója készen várja az ideérkező szimpatizánsokat, érdeklődőket. Egyelőre nem sokan vannak a helyszínen, páran lézengenek a pálya jegének helyére kihelyezett sörpadok között. Időközben egyre több politikus érkezik az eredményváró tömött, sajtónak fenntartott részére. A felmerülő kérdésekre többen is igyekeznek válaszolni, többek közt Gyöngyösi Márton, Ujhelyi István és Hadházy Ákos is.

Fotó: Nagy Bálint / Telex
Fotó: Nagy Bálint / Telex


Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!