Foci-vb-elődöntő: Argentína–Horvátország 3-0

2022. december 13. – 19:49

Fotó: Molly Darlington / Reuters

Argentína a katari foci-vb első döntőse, miután legyőzték Horvátországot.

Természetesen méltatlankodott, a szurkolók füttykoncertet tartottak, míg a bíró továbbot intett. A videóbíró sem lépett közbe a Gvardiollal való összeütközése után.

Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters

Az utóbbi két percben mintha felbátorodtak volna a horvátok, főként a bal oldalon vezetett támadásaikkal már az argentin kapu közelébe tudnak kerülni. Veszélyt még így sem jelentettek.

Eddig egyik csapat sem vállalt túl sok kockázatot. A horvátok és az argentinok is komótos passzolgatással próbálják hibára kényszeríteni az ellenfelet. Nem sok sikerrel.

A pálya közepén Pašalić rohant bele az argentinba, de nem ért sárga lapot az akciója.

Az argentinok térfelén szereztek labdát, néhány passz után területet is nyertek, de a beívelésre Martínez kapus előbb érkezett, mint Kramarić.

Az argentin Molina száguldott végig a jobb oldalon, az alapvonalról be is ívelte középre, de hiába, nem zárkóztak föl hozzá társai.

A horvátoké volt a középkezdés.

A horvátoknál nincsen változás, Zlatko Dalić megint a brazilok elleni kezdőt küldi pályára, amiben persze nincs is semmi meglepő, elvégre azt a meccset megnyerték, és sem sérülések, sem pedig lapok miatt nem kell aggódniuk. A túloldalon viszont két helyen is változott a kezdő a hollandok elleni meccshez képest: az eltiltását töltő Marcos Acuña helyére Nicolas Tagliafico került a védelemben, a középpályán pedig Leandro Paredes kezd Lisandro Martínez helyett.

Horvátország: Livaković – Sosa, Gvardiol, Lovren, Juranović – Kovačić, Brozović, Modrić – Perišić, Kramarić, Pašalić

Argentína: E. Martínez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Fernández, Paredes, Mac Allister – Messi, Álvarez

A horvát-argentin meccset a 47 éves Daniele Orsato vezeti majd. Az olasz futballbíró eddig két mérkőzést kapott a tornán, övé volt a Katar-Ecuador-nyitómeccs, majd az argentin-lengyel csoportmeccs.

Orsatót a vb-keret egyik legtapasztaltabb bírójának tartják, és sokan gondolják azt, hogy majd a vb döntőt is megkapja. Már a 2018-as vb-n is dolgozott, akkor a videós csapatban kapott helyett. Az olasz eddig legnagyobb meccse, a 2020-as Bayern München-PSG Bajnokok Ligája-döntő volt.

Daniele Orsato az argentin-lengyel meccsen Ángel Di Maríának is sárgat lapot adott – Fotó: Kirill Kudraytsev / AFP

Az általa vezetett idei 22 meccsen átlagosan 4,08 sárga lapot adott, pirosat csak háromszor mutatott fel, de ezeket is mindig sárga lap után. Úgy vélik, hogy ő képes megelőzni az olyan fajta káoszt, mint amelyet a holland-argentin meccs bírája engedett elszabadulni.

A foci-vb-k visszatérő eleme, hogy a kapusok panaszkodnak a tornára kifejlesztett labdákra, mert azok szitálnak, vagy más rendellenes viselkedést mutatnak be. Katarban ezt kétszer is átélhetik, mert az utolsó négy meccsre, a két elődöntőre, a bronzmeccsre és a döntőre egy új típusú labdát kapnak a csapatok.

Ez pedig az al-Hilm, magyarul Az álom lesz. Az al-Hilmbe is ugyanazt a Connected Ball technológiát építették, mint a tornán eddig használt al-Rihlába. A labdába épített szenzorok és a mesterséges intelligencia használatával a videóbírókat segíti a leshelyzetek megítélésében.

Az al-Hilm és a trófea – Fotó: FIFA

Az arany alapszínre épülő, háromszög mintázatú dizájn a tervezők szerint megidézik a Dohát körülvevő sivatagokat, a vb-trófea színét és a katari zászlót. A környezetvédelmi szempontok miatt a labda gyártásánál csak vízbázisú ragasztókat és festékeket használtak.

„Egyedülálló siker Horvátországnak, hogy két egymás utáni világbajnokságon a legjobb négy válogatott között van, de többet akarunk. Optimista vagyok, és teljes bizalommal vagyok a játékosaim felé” – mondta a meccs előtti sajtótájékoztatón Zlatko Dalić szövetségi kapitány.

Arról is beszélt, hogy hiába játszottak már két hosszabbítást is, a játékosok tele vannak energiával, nincsenek sérüléseik, nem érzik magukat fáradtnak. A kapitány szerint semmit sem számít, hogy 3-0-ra verték az argentinokat az előző vb-n, de úgy érzi, így is Messiéken van a nagyobb nyomás.

Dalić azt mondta, argentin szurkolók serege előtt játszanak majd, a 15 ezerrel szemben csak 2-3 ezer drukker lesz a meccsen, ez nem előny, de nem fog emiatt panaszkodni.

A horvát csapatkapitány, Luka Modrić egy spanyol lapnak azt mondta, készen állnak Messire, bár nagyon nehéz ellene játszani, és már nagyon várja az argentin meccset. „A horvát válogatottnak ugyanolyan a DNS-e, mint a Real Madridnak (ez egyébként a klubcsapata,) mindig elmegyünk a végsőkig, és sosem adjuk fel.”

A braziloknak gólt lövő Bruno Petković pedig arról beszélt korábban, hogy a horvátok mentális ereje az országukért vívott függetlenségi háborúkból is ered.

Nem feltétlenül a látványos játékuk miatt emlékszünk majd a horvátokra ezen a vb-n, de kétségkívül nagyok hatékony a futballjuk. Az első csoportmeccsükön azóta a torna legnagyobb meglepetésévé előlépő Marokkóval játszottak egy 0-0-t, majd 4-1-re kiütötték a gyors góllal vezetést szerző Kanadát. A harmadik mérkőzésen megint nem rúgtak gólt, ahogy az ellenfél Belgium sem, így összejött a legjobb 16 közé jutás.

A nyolcaddöntőben 1-0-ra vezetett ellenük Japán, de Ivan Perišić gyorsan egyenlített, 1-1 után sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban nem volt több gól, így büntetőpárbaj következett, amely a három japán lövést hárító Dominik Livakovićot avatta hőssé, így léptek a nyolc közé a horvátok.

Ott a torna favoritjának kikiáltott brazilok vártak rájuk, a horvátok a 105+1. percig hatékony védekezéssel léptek fel, de ekkor Neymar betalált. Az egyenlítés későn jött, Bruno Petković a 117. percben talált be, és megint 11-esek következtek. Az első négy horvát rúgó egyike sem hibázott, a brazilok közül ketten is rontottak.

A katari vb nagy szenzációja volt, hogy Argentína első csoportmeccsén 2-1-re kikapott a papíron jóval gyengébb Szaúd-Arábiától, A második mérkőzés már a túlélésről is szólt, és ha nem is mutatós játékkal, de Lionel Messiék 2-0-ra legyőzték Mexikót, majd Lengyelországot már ötletesebb focival is 2-0-ra verték.

A nyolcaddöntőben Ausztrália egy darabig ellenállt, majd a meccs utolsó harmadában még egyszer felszívta magát, de Argentína fölénye érezhető volt, és 2-1-re nyert.

A negyeddöntő már ideglelősebb volt, hiába ment 2-0-ra Argentína, a hollandok a 90+11. percben egyenlítettek Wout Weghorst góljával. A hosszabbítás után jöttek a büntetők, amelyet aztán az argentinok nyertek, és ezt a szerintük sportszerűtlen hollandok orra alá dörgölték, nem túl sportszerűen.

Nem sokan fogadtak arra, hogy Horvátország a brazilokat legyűrve a legjobb négybe juthat, de Luka Modrićékat már csak egy lépés választja el attól, hogy beállítsák négy évvel ezelőtti eredményüket. Az oroszországi tornán a horvátok bejutottak a döntőbe, ahol végül kikaptak. A horvátok egyébként harmadszor küzdenek vb-éremért, 1998-ban harmadikok lettek.

Ha ez összejön, akkor Horvátország lesz a vb-történelem második olyan országa, amely Argentínát és Brazíliát is felülmúlta. Ez eddig csak a németeknek sikerült, akik a 2014-es tornán az elődöntőben a brazilokat 7-1-re ütötték ki, majd a döntőben 1-0-ra győztek az argentinok ellen, akik aztán a következő vb-n már gyengébben szerepeltek.

Magyar idő szerint 20 órakor kezdődik a katari vb első elődöntője, az Argentína–Horvátország-meccs, amelyet a torna legnagyobb stadionjában, a Lószailban játszanak. Ha nincs hosszabbítás, már este tíz körül megtudjuk, hogy melyik csapat lehet a szerdán rendezendő Marokkó–Franciaország-mérkőzés győztesének ellenfele.

A horvátok és az argentinok a 2018-as vb-n már a csoportkörben játszottak, akkor Horvátország 3-0-ra nyert.